En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Yapı Ürünleri 18.03.2018 09:42
Mantolama Ne İşe Yarar

Mantolama Ne İşe Yarar

Binaların dış cephe yalıtım malzemeleri ile kaplanması, yaz aylarında soğutma; kış aylarında ise ısınma maliyetlerini azaltıyor..
Binanın dış cephesinin yalıtım malzemeleriyle kaplanarak mevsim değişikliklerinin etkileirnin azaltılması anlamına gelen mantolama yaz ve kış nevsimlerinde tasarruf edilmesini sağlıyor.
 
Yazın sıcak havanın klima ile kışın soğuk havanın doğalgaz faturaları ile hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine zarar verdiği bir gerçek… Binanın dış cephesinin yalıtım malzemeleriyle kaplanması anlamına gelen mantolama evinizde iklim değişikliği ile mücadelede büyük rol oynuyor. Mantolama ile elektrik ve yakıt harcamalarında yüzde 50’lere varan tasarruf sağlanıyor. 
 
Yaşam standartlarımızı doğrudan etkileyen bina yalıtımları yakıt, elektrik ve enerjiden tasarruf sağlamakla kalmıyor sağlığımızı da koruyor. Düşünüldüğü gibi pahalı bir uygulama olmayan mantolama yöntemi, uzun vadede hesaplandığında harcadığınız parayı kısa zamanda amorti ediyor. 
 
IsoVoLL yalıtım sıvaları, avantajlı özellikleri ile eski ve yeni yapılarda büyük kolaylık sağlıyor
 
Günümüzde yalıtım, çoğunlukla köpük uygulama ile birlikte anılsa da, sıva şeklinde uygulanan yeni nesil yalıtımlar uygulama esnasında hem büyük kolaylık sağlıyor ve avantajlı özellikleriyle dikkat çekiyor. Binanın dış yüzeyini tek parça halinde saran IsoVoLL yalıtım sıvası, parçalı sistemlere göre ağırlıkta birkaç tona kadar tasarruf sağlıyor. Tek parça uygulama ile depreme karşı bina direncini arttırdığı gibi, esnek yapısı sayesinde de, zaman içerisinde oluşabilecek çatlak ve kırılmalara karşı da azami dayanıklılık sağlıyor.
 
Eski ve yeni yapılarda IsoVoLL uygulaması
 
Yapıların yaşına bakmadan yeni ve eski binalarda rahatlıkla kullanabileceğiniz IsoVoLL yalıtım sıvaları sadece dış cepheyi yenilemekle kalmıyor binanın ömrünü de uzatıyor. Eski yapılarda kolaylıkla uygulanabilen IsoVoLL, bina ömrünü uzatarak uzun yıllar boyunca evinizin dışarıdaki olumsuz hava koşullarından en az ölçüde etkilenmesini sağlıyor.
 
Eski yapılarda, binanın dış cephesinin yüksek basınçlı suyla yıkanarak eski ve çatlamış boya kalıntılarından arındırılmasıyla yapılan uygulamada, IsoVoLL ısı yalıtım sıvasının bina yüzeyinde en sağlam noktaya sıkıca tutunması amaçlanıyor. Yeni yapılarda hem iç hem de dış yüzeye uygulanması önerilen IsoVoLL sıvaları enerji tasarrufunda da yüzde 20 oranında artı tasarruf sağlıyor. Dolayısıyla tümüyle incelendiğinde yüzde 70’lik bir kazanç elde ediliyor. 
 
Yeni yapılarda IsoVoLL yalıtım sıvalarıyla iç yüzeye 0,5- 1cm kalınlığında, dış yüzeye 1-1,5 cm kalınlığında uygulama yapmak yeterli oluyor.  Eski yapılarda ise 2 cm uygulama ile TS825’te sağlanan izolasyon değerleri sağlanabiliyor.
 
Enerji tasarrufu sağlayarak yaşam alanlarına değer katan IsoVoLL,  kolay uygulaması ve sağladığı avantajlarla dikkat çekiyor. Evinize, cebinize ve çevreye dost yalıtım sıvası IsoVoLL, hem eski hem yeni yapılarda uygulama esnasında kolaylık sunarken, ömür boyu performans ve kazanç sağlıyor.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kentsel Dönüşümde Mantolama Zorunlu Hale Getiriliyor


Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği ve Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre kentsel dönüşümle inşa edilecek yeni binalarda mantolama ve enerji kimlik belgesi alma zorunlu hale geldi..
 
 
Kentsel Dönüşüm sürecinde yeniden inşa edilen binalar için  'Binalarda Isı Yaltımı Yönetmeliği'ne göre mantolama yani ısı yalıtımı uygulaması yapılması zorunlu hale getiriliyor. Öte yandan 'Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ne göre de yeni binalara Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu getirilirken, 2017 tarihine kadar mevcut tüm yapılar için de söz konusu belgeyi alma zorunluluğu bulunuyor. 
 
Ülke genelindeki 18 milyon yapı stoğunun 3'te 1'inin yenilenmesini sağlayacak kentsel dönüşüm sürecinde inşa edilen binalar mantolaması yapılmış ve enerji kimlik belgesi alınmış olacağı için enerji tasarrufunda önemli bir rol oynayacak. Yeni binalara getirilen mantolama zorunluluğu sayesinde kentsel dönüşüm sürecinde inşaat sektörünün bir alt kolu olan ısı yalıtım sektörünün de büyük ivme kazanması bekleniyor. 
 
KYK Yapı Kimyasalları Yönetim Kurulu Başkanı Onur Sürmeli, Enerji ihtiyacının artışı karşısında, yeni binalara getirilen mantolama zorunluluğunun büyük önem taşıdığını belirterek “Isı yalıtımı konusu, kamuoyunun ilgi gösterdiğinden daha büyük önem taşıyor. Çünkü ısı yalıtımı sayesinde önemli oranda enerji tasarrufu sağlanarak dış borç açığının da azaltılmasına katkıda bulunulacak” dedi.
 
Sürmeli ayrıca, mantolama zorunluluğunun deprem riskine karşı da önemli bir tedbir sağlayacağını ifade ederek mevcut denetimsiz yapılaşmanın saatli bomba durumunda olduğunu ifade etti. Sürmeli, “Kentsel Dönüşüm Projesi ile birlikte 18 milyon yapı stoğunun yaklaşık üçte birinin yeniden yapılması söz konusu olacak. Mantolama malzemeleri de bu süreçte talebin artacağı ve niteliği önem kazanacak ürünler arasında bulunuyor. Diğer taraftan yeni binalarda deprem dayanımı sağlamak üzere daha nitelikli ürünler kullanılacak. Bunların hepsinin inşaat sektörü ve alt sektörlerinde büyümeyi, ülkemizdeki konutların nitelik ve güvenlik açısından gelişmesini beraberinde getirmesi bekleniyor” diye konuştu. 
23-07-2013
Bu haber toplam 5037 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?