En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 21.04.2018 06:35
Vezneciler - 3. Havalimanı Metrosu Geliyor

Vezneciler - 3. Havalimanı Metrosu Geliyor

Katıldığı bir programda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Vezneciler’den 3. Havalimanına yapılacak olan metro hakkında açıklamalarda bulundu..

 

Göreve başladığı günden bu yana 98 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş, 2017 yılı yatırım bütçesinin 16 buçuk milyarlira olduğunu söyledi.
 
Bugüne kadar Fatih'e 2 milyar 700 milyon liralık yatırım yaptıklarını da belirten İBB Başkanı Topbaş, Veznecilerden 3.havalimanına kadar gidecek bir metro çalışması yapacaklarını ve bu metrı hattının Fatih'de de bir istasyonunun olacağını söyledi.
 
Söz konusu metro hattının Fatih istasyonunun Çarşamba tarafında yer alacağını söyleyen İBB Başkanı Topbaş, Hırka-i Şerif ve Çarşamba'nın yolcularını alacak istasyon ile Ayvansaray'a inilebileceğini ve Edirnekapı'ya çıkılabileceğini söyledi.
 
 
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

İBB, İlk Sürücüsüz Metro Hattı İçin Kredi Talep Etti


Türkiye'nin sürücüsüz ilk metro hattı olarak planlanan ve büyük bir kısmı tamamlanan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu'nun tamamlanması için 112 milyon euroluk kredi talebi tartışmalara neden oldu..

 

Temeli 2012 yılında atılan ve büyük kısmı tamamlanan, Türkiye'nin sürücüsüz ilk metro hattı olarak planlanan ve büyük bir kısmı tamamlanan Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu'nun tamamlanması için toplam 112 milyon euro tutarında kredi ile dış borçlanmaya gidilmesi yönündeki talep, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde gerginliğe neden oldu.
 
20 kilometre olarak projelendirilen söz konusu hattın güzergahında değişiklik yapılmadığı halde taahhüt edilen tarihte bitirilememesini eleştiren CHP'li Meclis üyeleri Metronun yanlış ve eksik projelendirildiğini, bu sebeple bir türlü tamamlanamadığını savundu.
 
Plan Bütçe Komisyonu ile Ulaşım ve Trafik Komisyonu işbirliği ile hazırlanan rapora göre, 'Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metrosu İnşaat ve Elektromekanik İşleri' projesi kapsamında, işin ilerleyişi sırasında işlevselliği artırmak, mevcut alanların verimli şekilde kullanılabilmesi, hatların entegre edilmesi, otopark ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, yapım güvenliğinin sağlanması gibi nedenlerle rojenin kalan işlerinin tamamlanabilmesi için' keşif artışı gerektiği;  564 milyon euro'luk tutara karşılık gelen işin tamamlandığı fakat metronun kalan bölümü için yüzde 19,99 oranında keşif artışı yapılmasının uygun bulunduğu ve keşif artışına karşılık gelen toplam '112 milyon euro tutarında kredi temin edilmesi' gerektiği belirtildi.
 
“Söz konusu metro hattının yaklaşık 18 ay önce tamamlanarak hizmete açılması gerekiyordu. Öte yandan tartışmalara neden olan teklif CHP'li üyelerin 'hayır' oyu vermesine rağmen oy çokluğu ile kabul edildi.
 
20-03-2017
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?