En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 24.11.2014 00:09
Sincan Metrosunun İnşaatı Başladı

Sincan Metrosunun İnşaatı Başladı

Ulaştırma Bakanlığına devredilen Ankara metrosu Sincan hattı inşaatı başladı.

Ulaştırma Bakanlığı, Ankara Metrosu Sincan hattının elektromekanik ihalesini de Büyükşehir Belediyesi'nden devralarak, hattın inşasına start verdi.

Ankara'da yarım kalan metro inşaatlarının Ulaştırma Bakanlığı'na devrinden sonra, metro inşaatlarına başlanıyor. Bugün de, Ankara Metrosu Sincan hattının elektromekanik inşaat ihalesinin Ulaştırma Bakanlığı'na devri konusunda bir tören düzenlendi. Sincan metrosunun Fatih istasyonunda gerçekleşen törene, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı M.Habib Soluk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ilgili bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Çiçek, bugün önemli bir olaya tanıklık edildiğini belirterek, "Belediyemiz tarafından bir süre önce başlatılan, ancak kendi gücünü büyük ölçüde aştığı için yarım kalan metro hizmetini geçen sene çıkardığımız bir yasayla Ulaştırma Bakanlığı kanalıyla yürütmeye çalışıyoruz" dedi.

 Şehir için metro inşaatlarının hükümet tarafından yapılması için hazırlanan yasanın çıkmasında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz'un çok emeği bulunduğunu ifade eden Çiçek, "Bundan böyle Ankara Metrosu'nun yarım kalan 3 hattı Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapacaktır. Dolayısıyla açıkça ifade ediyoruz ki, muhatabınız ne Sincan Belediye Başkanı'dır, ne Büyükşehir Belediye Başkanı'dır, doğrudan doğruya hükümettir, bizleriz, Ulaştırma Bakanlığımızdır. Bunun bilinmesinde fayda var" diye konuştu.

"BAŞBAKAN, ANKARA PROJELERİNİ 25 MAYIS'DA AÇIKLAYACAK"

Çiçek, bu kadar büyük bir harcamayı belediyenin yapma imkanı bulunmadığını, bugüne kadar da 800 trilyonu aşan bir harcama yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ulaştırma Bakanlığımıza güveniyoruz. Bu meseleyi 2 sene içerisinde tamamlayacaktır. Konuştuğumuz konu sıradan bir olay değil. Bakınız 800 milyon lira harcanmış, bunun 4 katını da devlet harcayacak. Öncelik Sincan'ındır. Çünkü Sincan biraz bekledi, bunun farkındayız. Ankara 8.5 yıl içerisinde dünyada bir siyasi marka şehir haline geldi. Dünyada Ankara'yı bilmeyen ülke yok. Ankara'nın ne yapacağı hep merak edilir, bölgesel

konularda...Böylesi bir marka şehrin, alt ve üst yapı yatırımlarının bitirilmesi gerçekten milletimize, Cumhuriyetimize layık bir şekilde hizmetlerin götürülmesi lazım. Bunun için Ankaralılar hep destek verdi seçimlerde. Bu yatırımları fazlasıyla hakediyorlar. Önümüzdeki dönem için Ankara, çok değişik alanlarda her yönüyle iftihar edilecek, örnek teşkil edecek bir şehir hale gelecek. Bu projelerle ilgili 25 Mayıs Çarşamba günü Sayın Başbakanımız Ankara ile ilgili projelerimizi açıklayacak."

"İLK OLARAK SİNCAN HATTINI BİTİRECEĞİZ"

Ulaştırma Bakanı Soluk ise, yapılan yasal düzenlemeyle Ulaştırma Bakanlığı'na şehir içi metro inşaatı izni verildiğini hatırlatarak, "Yarım kalan metroları tamamladıktan sonra işletmek üzere belediyelere devredeceğiz" dedi.

"Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden devraldığımız metro işinin büyük iş olduğunu biliyoruz. Ankaralılar için büyük önem taşıdığını biliyoruz" diyen Soluk, "Belediye Başkanı Gökçek'in getirmiş olduğu nokta küçümsenecek bir nokta olmamasından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Toplamda, 828 milyon liralık bir para var. Bizde bunun üstüne 3.40 milyar lira harcayarak, metroları işletmek üzere devredeceğiz" diye konuştu.

 Soluk, 3 güzergahın fiziki ilerleme durumlarının birbirinden farklı olduğuna dikkati çekerek, "Buraların mevcut fiziki ilerlemelerine göre sıralı bir teslimat gerçekleşecek. Zannediyorum ilk teslimat Sincan Metrosu olacak" şeklinde konuştu.

"İNŞAAT 2 SENE İÇERİSİNDE BİTİRİLECEK"

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek de, Sincan metro hattının ilk başladıkları hat olmasına rağmen mevcut ekonomik imkansızlıklar nedeniyle tamamlanmadığını söyledi. Bütün dünyada metroları hükümetlerin yaparak, belediyelere devrettiğini dile getiren Gökçek, "İşte bu noktada Sayın Başbakanımızın talimatıyla, Ulaştırma Bakanlığımız metroları bizden devraldı. Allah nasip ederse 2 sene içerisinde metrolarımıza, ilk olarak Sincan olmak üzere kavuşacağız" şeklinde konuştu.

Sincan metro hattı için bugüne kadar belediye imkanlarıyla 219 milyon lira para harcandığını aktaran Gökçek, şöyle devam etti:

"Hattımızın yüzde 72'sini, kaba inşaat olarak bitirdik. Sincan metrosu 15 kilometrelik bir hat. 11 adet istasyondan oluşuyor. Bugün, elektro mekaniğin startını veriyoruz. Özelikle altyapı kadar, elektromekanikte sistemin işlemesi için son derece önemli. Bu konuda daha ihale yapmıştık. Toplam 175 milyon euroluk bir ihaleydi. Ulaştırma Bakanlığımız bu ihaleyi bizden devraldı. Bugün resmen Sincan Metrosu tekrar başlamış olacak."

Konuşmaların ardından ihale devir-teslim sözleşmesi imzalandı.

Ulaştırma Bakanı Soluk, İstanbul'da düşen helikopterle ilgili son bilgilerin sorulması üzerine, kazada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek, "Teknik olarak detaylı bir bilgi verebilecek durumda değilim. Detaylı araştırmaların sonunda gerekli bilgiyi sizlerle paylaşırız" karşılığını verdi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ankara TÜİK Merkez Binası İnşaatında Kaza


Bugün sabah saatlerinde, Ankara'da Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) merkez hizmet binası inşaatında derin kazı makinesine kapılan 1 işçi hayatını kaybetti..

 

Ankara'nın merkezinde Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hizmet binasının inşaatında dern kazı makinesine kapılan işçi Hüsnü Allak ağır yaralandı.
 
İddialara göre bugün sabah saatlerinde meydana gelen kaza sonrasında diğer işçilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen ambulans inşaat alanına giremeyince ağır yaralanan işçi diğer işçiler atrafından kepçe ile ambulansın bulunduğu alana taşındı. İşçi Hüsnü Allak kaldırıldığı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.
 
Özellikle son aylarda sayısı artan ölümlü iş kazalarına 1 sayı olarak yansıyan kazanın Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) merkez hizmet binası inşaatında meydana gelmesi ise tartışmalara neden oldu.
 
 
 
21-05-2011
Bu haber toplam 27048 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?