En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 17.03.2018 07:59
Ordu-Giresun Havaalanı'nda Sona Doğru

Ordu-Giresun Havaalanı'nda Sona Doğru

AK Parti Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, Ordu-Giresun Havaalanı ile ilgili bir pürüz kalmadığıını söyledi.

Canikli, yaptığı açıklamada, 12 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimler için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Seçim gezilerinde hem 8,5 yıllık iktidarlarında yaptıkları çalışmaları anlatmak hem de önümüzdeki dönemde yapacakları projeleri Giresun halkına anlattıklarını vurgulayan Canikli, yaptıkları ziyaretlerde kendilerine olan ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ordu-Giresun Havaalanı projesinin ihale aşamasında sona yaklaşıldığını belirten Canikli, havaalanının temelinin atılmasında 3 aylık bir gecikmenin söz konusu olduğunu, temelin seçim sonrasına bırakıldığını dile getirdi.

Projenin ön yeterlilik ihalesinin 4 Mart'ta yapıldığını vurgulayan Canikli, şöyle dedi: "Teklif veren 7 firma yeterlilik hakkı elde etti. Bu havaalanı 270-300 milyar liralık çok önemli ve büyük yatırım. Dünyada da örneği çok az olan bir yatırım. Yöntem itibariyle dolgu üzerine oturtulacak pist. Dünyada çok az örneği var. Böyle güzel muhteşem bir proje olacak. 4 Mart'ta birinci aşama ihalesi yapıldı. 7 firma belirlenmiş ve ön yeterliliği almış durumda. Şimdi bu 7 firma 30 Mayıs'a kadar tekliflerini verecek. 30 Mayıs'ta da teklifler açılacak ve ihale bitmiş olacak. Biz Mart itibariyle temel atacağımızı söylemiştik. 3 aylık gecikme söz konusu. Bunu kabul ediyoruz. Onun da temel nedeni, bu yatırım programına alınmasındaki süreç. Özellikle teknik nedenlerle DLH ile Devlet Planlama Teşkilatı arasındaki bürokrasiden gecikme oldu. Çok sıkıştırırsak Haziran'ın 10'unda temeli atabiliriz. Ama o zaman da doğal olarak sanki seçim yatırımı gibi algılanır. O yüzden temel atmayı seçim sonrasına bıraktık."

Ordu-Giresun Havaalanına bitti gözüyle baktıklarını ifade eden Canikli, "Çünkü gelinen nokta son aşama. İhale, başlangıç aşamasında değil. Bu tür yatırımlarda ihale son aşamalardan bir tanesidir. Biz önemli bir aşamanın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu süreci de hiç kimse geriye çeviremez. Allah'ın izniyle bu iş bitmiştir. 2014'te de havaalanı bitmiş olacak. 2014'de uçakların inip kalkmış bir havaalanı haline gelmiş olacak." dedi.

Canikli, Ordu-Giresun Havaalanı'nın yapımı için büyük mücadeleler verdiklerini, sonuçta projenin hayata geçirilmesi noktasında başarılı olduklarını aktararak, "Kamuoyunda 'Giresun yatırım alamıyor' denmekte. Giresun alıyor, başkaları alamıyor. Havaalanını Giresun aldı. Bizden önce alamadı. Ama biz aldık. Parası tamamlanmış, yatırım programına girmişse bu iş bitmiş demektir." diye konuştu.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ordu-Giresun Havalimanı 1 Milyon Yolcu Kapasitesine Ulaştı


22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açılan, Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı, Ordu-Giresun Havalimanı, 1 milyon yolcu kapasitesine ulaştı..

 

İnşasına Ordu'nun Gülyalı ilçesinde 2011 yılında başlanan ve resmi açılışı 22 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Ordu-Giresun Havalimanı, yöre halkına büyük ulaşım kolaylığı sağlarken turizme de cddi katkıda bulundu.
 
Türkiye'nin ve Avrupa'nın deniz üzerine kurulan tek havalimanı olan Ordu-Giresun Havalimanı, açıldığı 22 Mayıs 2015 tarihinden bugüne kadar toplam 1 milyon yolcu kapasitesine ulaşırken havalimanından en çok seferin İstanbul, Ankara ve İzmir'e gerçekleştirildiği belirlendi.
 
Suudi Arabistan'dan direkt uçuşların yapıldığı Ordu Giresun Havalimanı, önceden sadece hac ve Umre seyahatları için kullanılırken bugün doğrudan yolcuların yurt dışından bu havalimanına geldiği belirtildi.
 
 
04-05-2011
Bu haber toplam 13272 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?