En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 27.01.2015 00:29
Ordu-Giresun Havaalanı İnşaatında Son Durum

Ordu-Giresun Havaalanı İnşaatında Son Durum

Giresun Gülyalı'da inşa edilen Ordu-Giresun Havaalanı'nda inşaat çalışmaları güçlükle devam edebiliyor.
Türkiye'de denize kurulması planlanan ilk havaalanı projesi olan Ordu-Giresun Havaalanı'nın zemin etüt çalışmalarında kullanılan platformun ayakları dalgalar nedeniyle kırıldı.
 
Ordu'nun Gülyalı ilçesi sınırlarında yapımına başlanan Ordu-Giresun Havaalanı'nın zemin etüt çalışmaları kapsamında kullanılan platformun ayakları dalgalar nedeniyle kırıldı, sürüklenerek kıyıya gelen platform römorkörle ilçedeki balıkçı barınağına çekilerek onarılmasına başlandı.
 
Yüklenici firmanın inşaat saha sorumlusu Murat Arslan, sondaj çalışmasında kullanılan platformun ayaklarının aşırı dalga nedeniyle kırıldığını söyledi.
 
Platformun kıyıya sürüklendiğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti:
 
''Karadeniz'in hırçın dalgalarına maalesef yenik düştük. Geçtiğimiz günlerde denizde yaşanan aşırı dalga, platformumuzun zarar görmesine neden oldu. Dalgalar nedeniyle platform sahile sürüklenerek karaya oturdu. Daha sonra römorkör yardımıyla buradaki bir balıkçı barınağına çekerek platformu tadilata aldık. Sistemi yeniden toparlayarak çalışabilir hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. Birkaç gün daha sürecek tadilat sonrasında çalışmalara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Şu anda zarar gören platformun üzerindeki tahtaların montaj işlemleri sürdürülüyor. Daha önce dinamolarımızı yapıp ayaklarını yeniden takmıştık. Aynı zamanda hidrolik sistemini de hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Bu platform Türkiye'de ilk ve tek, aynı zamanda yerli bir yapım. Bu nedenle havaalanı yapım çalışmaları durmuş halde ama inşallah birkaç gün sonra yeniden sondaj çalışmaları devam edecek.''
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Or Gi Havaalanı Son Durum


Komple bir şekilde deniz üzerine inşaa edilen Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılış tarihine çok az kaldı.
Ordu Giresun Havalimanı tamamlandığı zaman dünyada sadece iki tane benzeri olacak. Çünkü kendisi ile beraber dünyada denizin üzerine inşaa edilen havalimanı sadece üç adet. Altyapısı için ayrılan süreden daha kısa zamanda tamamlanan projenin çok kısa bir zaman sonra büyük ölçüde tamamlanıp deneme uçuşlarına bile başlayabileceği düşünülmekte. Tam olarak mart ayı sonlarında resmen açılması planlanan Ordu Giresun Havalimanı projesinin benzerleri daha önce yapılan Japonya'da Kansai ve Hong Kong havalimanları. Tam olarak 173 milyon lira harcanan bu dev proje Samsun Havalimanı'nın Ordu'ya, Trabzon'un ise Giresun'a uzak olma sorununu tamamen ortadan kaldıracak. Ordu Giresun Havalimanı tam olarak  60 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda piste sahip olacak. Ayrıca 100 senelik dalga yükseklikleri hesaplanarak denizin 7.50 metre yükseğine inşaa edilen 7 bin 235 metre uzunluğundaki koruyucu mendirek dikkat çekici ayrıntılardan bir tanesi olarak göze çarpıyor. Zemin çalışmalarında 50 sondaj yapıldı ve ilk olarak havalimanının minyatürü daha sonrada kendisi inşaa edilmeye başlandı.
22-12-2011
Bu haber toplam 31686 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?