En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 22.11.2014 12:18
Ordu-Giresun Havaalanı İnşaatında Son Durum

Ordu-Giresun Havaalanı İnşaatında Son Durum

Giresun Gülyalı'da inşa edilen Ordu-Giresun Havaalanı'nda inşaat çalışmaları güçlükle devam edebiliyor.
Türkiye'de denize kurulması planlanan ilk havaalanı projesi olan Ordu-Giresun Havaalanı'nın zemin etüt çalışmalarında kullanılan platformun ayakları dalgalar nedeniyle kırıldı.
 
Ordu'nun Gülyalı ilçesi sınırlarında yapımına başlanan Ordu-Giresun Havaalanı'nın zemin etüt çalışmaları kapsamında kullanılan platformun ayakları dalgalar nedeniyle kırıldı, sürüklenerek kıyıya gelen platform römorkörle ilçedeki balıkçı barınağına çekilerek onarılmasına başlandı.
 
Yüklenici firmanın inşaat saha sorumlusu Murat Arslan, sondaj çalışmasında kullanılan platformun ayaklarının aşırı dalga nedeniyle kırıldığını söyledi.
 
Platformun kıyıya sürüklendiğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti:
 
''Karadeniz'in hırçın dalgalarına maalesef yenik düştük. Geçtiğimiz günlerde denizde yaşanan aşırı dalga, platformumuzun zarar görmesine neden oldu. Dalgalar nedeniyle platform sahile sürüklenerek karaya oturdu. Daha sonra römorkör yardımıyla buradaki bir balıkçı barınağına çekerek platformu tadilata aldık. Sistemi yeniden toparlayarak çalışabilir hale getirmek için çaba sarf ediyoruz. Birkaç gün daha sürecek tadilat sonrasında çalışmalara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Şu anda zarar gören platformun üzerindeki tahtaların montaj işlemleri sürdürülüyor. Daha önce dinamolarımızı yapıp ayaklarını yeniden takmıştık. Aynı zamanda hidrolik sistemini de hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Bu platform Türkiye'de ilk ve tek, aynı zamanda yerli bir yapım. Bu nedenle havaalanı yapım çalışmaları durmuş halde ama inşallah birkaç gün sonra yeniden sondaj çalışmaları devam edecek.''
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ordu Valisi: Ordu - Giresun Havalimanı Aslında Ucuza Mal Oldu


Ordu - Giresun Havalimanı projesinin deniz üzerine kurulmasının çok daha ucuza mal olduğunu belirten Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, "havalimanı için bir dağı yok ettik ama sonuçta çok güzel bir havalimanına kavuştuk" yorumunda bulundu..

 

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, deniz üzerine yapılan dolgu alanda kurulan Ordu - Giresun Havalimanı projesinin kamulaştırma yapılmadan deniz üzerine kurulmasının çok daha ucuza mal olduğunu, Karadeniz'de kamu yatırımı için arsa sıkıntısı yaşandığını ve bölgede hazineye ait arsa olmadığını bu sebeple kamulaştırma yapılması halinde havalimanının 1 milyar liraya mal olacağını ancak deniz üzerine kurulması ile sadece 300 milyon liraya mal olduğunu söyledi.
 
Söz konusu havalimanı projesine ilişkin açıklamalarda bulunan Vali Balkanlıoğlu, havalimanı inşası için traşlanan dağın yok edilmesi ile ilgili olarak ise "Tabi bir dağı yok ettik ama sonuçta da çok güzel bir havaalanına kavuştuk" diye konuştu.
 
3 yıl önce Ordu Gülyazı'da temeli atılan Ordu-Giresun Havalimanı’nın son dertece kaliteli, tuzlu suya, aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklı malzemeden yapıldığını da vurgulayan vali Balkanlıoğlu, havalimanının pist kaplamasının ise ’stone mastic’ olup uçak iniş kalkışlarında sarsıntıyı önleyecek yapıda olduğunu belirtti.
 
 
 
22-12-2011
Bu haber toplam 30333 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?