En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 18.03.2018 17:16

"Marmaray Asya İle Avrupayı'da Birbirine Bağlayacak"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray'ın Asya ev Avrupa kıtalarını da birbirine bağlayacağı için dünyanın takip ettiği bir proje olduğunu açıkladı..

 

Marmaray, Çin ile İngiltere’yi bağlıyor.
 
Marmaray'ın sadece İstanbul'u değil, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayacağını belirten Bakan Yıldırım, "Dünyanın gözü burada" dedi.
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray projesinin uluslararası ulaşım entegrasyonu açısından çok önemli olduğunu belirtti. Bakan Yıldırım, Marmaray projesinin Kadıköy-Üsküdar hattında devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Kadıköy-Üsküdar arasındaki hattı personel taşıyan bir vagonla ilk kez geçen Yıldırım, öncesinde Kadıköy Ayrılık Çeşmesi şantiyesinde basın mensuplarına çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, şu bilgileri verdi: Çin'den kalkan İpekyolu treni iki kıtayı, yani Asya ile Avrupa'yı istanbul boğazının altından geçip Avrupa'da Londra'ya kadar devam edecek. Dolaysıyla kesintisiz bir ulaşım hattı için Marmaray olmazsa olmaz bir projedir. O yüzden bütün dünya bu projeyi dikkatle izliyor. Bu proje 1.5 milyon İstanbulluyu her gün bir yakadan diğer yakaya taşıyacak."
 
Dünyada örneği yok
Projede, soğuk test aşamasına geçilebileceğini söyleyen Bakan Binali Yıldırım, Üsküdar istasyonuna ilişkin şu bilgileri verdi: "278'e 35.5 metre... Özelliği deniz içinde inşa edilen bir istasyondur. Yani yüzme riskine karşı özel bir yapıdır. Denizin içine bir kutu yerleştiriyorsunuz adeta. Aslında suyun kaldırma kuvvetiyle bunu yukarı atması lazım. Burada ciddi bir mühendislik çözümü var. Bunu taşıyacak, 'sephiye'yi sağlayacak bir ağırlık oluşturuluyor yapının kendi içerisinde ve böylece belirli bir derinliğe bu alanı oturtuyorsunuz. Yani hacim olarak yaklaşık 300 bin metreküp. Dünyada bir örneği yok."
 
Kaynak: Vatan

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Keçiören Metrosu, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Külliyesi'ne Bağlanacak


Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Külliyesi'nin açılışında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören metrosunun külliyeye kadar uzatılacağını söyledi..

 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Külliyesi'nin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Keçiören Metrosu olarak bilinen hattın  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Külliyesi'ne bağlanacağını bu sayede üniversitenin şehrin içine çekileceğini söyledi.
 
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerine hayırlı bir yıl dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyazıt Üniversitesi ve Ankara için tarihi bir an yaşandığını, proje ile bizzat ilgilendiğini, YBÜ'nün  çekim alanı oluşturduğunu belirtti.
 
 
31-08-2012
Bu haber toplam 3309 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?