En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 22.02.2018 02:30
Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı Tamamlanıyor

Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı Tamamlanıyor

Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı projesinde inşaat çalışmalarının yüzde 60'ı tamamlanmış durumda.

 

Kars- Tiflis- Bakü demiryolu hatı projesinin inşaatında yüzde 60 seviyesine ulaşıldığı açıklandı. 
 
Temeli üç yıl önce Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Cumhurbaşkanlarının katılımı ile Kars'ta atılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolunun Türkiye tarafında olan inşaatında AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş incelemelerde bulundu. Kars'ı Pekin'e ve Londra'ya bağlayacak olan demir 'İpek Yolu' inşaatında bin 200 işçinin çalıştığı bildirildi. Türkiye sınırlarından başlayan 3 kilometrelik bir tünel ile Gürcistan topraklarına girecek olan BTK Demiryolu hattının yaklaşık 600 milyon liraya mal olması bekleniyor. 
 
'KarsLI OLARAK ŞANSLIYIZ' 
 
BTK demiryolu hattında incelemelerden sonra bir açıklama yapan Milletvekili Ahmet Arslan, inşaatta yüzde 60'lar seviyesine ulaşıldığını söyledi Ahmet Arslan, "Ülkemizde ulaştırma altyapısı anlamında çok şey yapılmaktadır. Biz de Karslı olarak şanslıyız ki, Dünyanın en önemli projesi olan BTK'yı almışız. Bu sadece bir demiryolu projesi değil, Londra'dan orta Asya'ya demiryolunu kesintisiz hale getiren bir gurur projesidir" diye konuştu. 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı'nda Test Sürüşleri Başladı


Azerbaycan Devlet Demir Yolları, yazılı bir açıklama yaparak, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı'nın Gürcistan kısmındaki inşaatının bitmek üzere olduğunu ve test sürüşlerinin yapıldığını bildirdi..

 

 
Azerbaycan Devlet Demir Yolları tarafından yapılan açıklamada, Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı'nın Gürcistan kısmındaki inşaatının tamamlanmak üzere olduğu açıklandı.Açıklamada, söz konusu hattın  Gürcistan'dan Türkiye sınırına kadar olan bölümünde dizel lokomotiflerle deneme sürüşleri gerçekletirildiği de bildirildi.
 
Ahılkelek istasyonunda yüklü vagonların tekerlek değiştirme denemelerinin başarılı olarak gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, aynı istasyonda yüksek tonajlı konteynerlerin bir vagondan diğer vagona taşıma işleminin de test edildiği belirtildi.
 
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan işbirliği ile hayata geçirilmekte olan hattın hattın 2017 yılının ilk yarısında faaliyete başlaması bekleniyor.
26-09-2011
Bu haber toplam 8238 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?