En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 17.03.2018 18:36
Demiryolları Serbestleştirilerek Rekabete Açılacak

Demiryolları Serbestleştirilerek Rekabete Açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarının serbestleşmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını ancak serbestleşmenin özelleşme olmadığını söyledi..

 

 
Birlik Vakfı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini, bu konudaki tüm hazırlıkların tamalandığını ve 1-2 ay içerisinde gerekli açıklamanın yapılacağını söyledi.
 
Demiryollarının serbestleştirme ile rekabete açılmasının özelleştirme anlamına gelmediğini belirten Elvan, Devlet Demir Yolları sadece demiryolu işleticisi olmayacağını, istekli şirketlere  yolcu ve yük taşımacılığı için tüm demiryollarını açacaklaırnı söyledi.
 
Her yıl yaklaşık 8-9 bin kiliometrelik yolda geliştirme yaptıklarını vurgulayan Elvan, Türkiye'de 12 yılda yapılan bölünmüş yolun yaklaşık 18 bin kilometreyi bulduğunu, söz konusu dönemde yapılan tünel sayısının ise 200 kilometrenin üzerinde olduğunu söyledi.
 
Önümüzdeki dönemde demiryolu yatırımlarına ağırlık verileceğini belrten Bakan Elvan sadece 2015 yılında demiryolu yatırımlarına 7,5 milyar lira harcanacağını ve ülkenin dört bir yanının hızlı tren hatları ile donatılacağını belirtti.
 
 
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nda Test Sürüşleri 4 Ay İçinde Başlayacak


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2 ay içinde inşaat çalışmalarının tamamlanacağı Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinde test sürüşlerinin de 4 ay içinde başlayacağını söyledi..

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, özellikle Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki ulaşım süresini  3,5 kat azaltacağı öngörülen olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde test sürüşlerinin 4 ay içinde başlayacağını açıkladı.
 
bakan Arslan, bu yıl kar yağışı ve soğuk havanın ülkeye bereket getirmesine rağmen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nde çalışmaların aksamasına neden olduğunu ifade etti. Söz konusu yolun tamamlanması ile Çin'den Avrupa'ya kadar kesintisiz ulaşım sağlanabileceğini ifade eden Bakan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi kapsamında inşaat çalışmalaırnın 2 ay içinde bitirilip test sürüşlerine başlabacağını söyledi. 
 
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin son derece önemli olduğunu da vurgulayan Bakan Arslan, Çin'den, Kazakistan'dan, Türkmenistan'dan, Azerbaycan'dan, Gürcistan'dan gelen yükün Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşabileceğini belirtti.
22-01-2015
Bu haber toplam 285 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?