En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 17.03.2018 14:37
Demiryolları Özel Sektöre Açılacak

Demiryolları Özel Sektöre Açılacak

Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD özel sektörü çekmek için proje geliştiriyor.

Demiryolları, özel sektör girişimcilerin yatırımına da olanak sağlayacak çalışmalar yapılıyor. TCDD tarafından üzerine çalışılan proje kapsamında dileyen her girişimci demiryollarında taşımacılık yapabilecek.

2023 yılına kadar 10 bin 546 kilometre hızlı tren ve 3 bin 985 kilometre konvansiyonel hat yaparak demiryolu ağını 25 bin 536 kilometreye çıkarmayı hedefleyen Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) demir yollarına özel sektörü çekmek için çalışmalara başladı.

Özel sektör’ün ilgisi, demiryollarına yapılan yatırımlar sonrasında bu alana kaymış durumda. Bu ilginin yeni yatırımlar ve projelerle desteklenmesi zorunluluğuna dikkat çeken TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryollarında kişiye özel vagonlar sayesinde dileyen herkesin taşıma yapabileceğini anlattı. Bu projeyi hayata geçirmek için harekete geçtiklerini söyleyen Karaman, 'Kısa süre içinde özel sektör, bizdeki altyapıyı ücreti karşılığında kullanarak yük ve yolcu taşıyabilecek. Hatta hızlı tren dahi işletebilecek. Bu noktada 'kişiye özel tren dönemini de başlatacağız. Elde edilen gelirle biz de yeni hatlar inşa edeceğiz' dedi.

Ankara-Konya arasındaki hızlı tren seferleri ile ilgili de bilgi veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, '1,5 saatte gidip, 1,5 saatte Ankara'dan Konya'ya ulaşım sağlanıyor. Özellikle öğrencilerimiz için büyük kolaylıklar sağlıyor' dedi. Karaman ayrıca demiryolları bünyesine 300 kilometre hız yapabilen vagonların yakın zamanda TCDD bünyesine katılacağı müjdesini de verdi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Demiryolları Serbestleştirilerek Rekabete Açılacak


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarının serbestleşmesi için tüm hazırlıkların tamamlandığını ancak serbestleşmenin özelleşme olmadığını söyledi..

 

 
Birlik Vakfı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarını serbestleşmeyle rekabete açmak istediklerini, bu konudaki tüm hazırlıkların tamalandığını ve 1-2 ay içerisinde gerekli açıklamanın yapılacağını söyledi.
 
Demiryollarının serbestleştirme ile rekabete açılmasının özelleştirme anlamına gelmediğini belirten Elvan, Devlet Demir Yolları sadece demiryolu işleticisi olmayacağını, istekli şirketlere  yolcu ve yük taşımacılığı için tüm demiryollarını açacaklaırnı söyledi.
 
Her yıl yaklaşık 8-9 bin kiliometrelik yolda geliştirme yaptıklarını vurgulayan Elvan, Türkiye'de 12 yılda yapılan bölünmüş yolun yaklaşık 18 bin kilometreyi bulduğunu, söz konusu dönemde yapılan tünel sayısının ise 200 kilometrenin üzerinde olduğunu söyledi.
 
Önümüzdeki dönemde demiryolu yatırımlarına ağırlık verileceğini belrten Bakan Elvan sadece 2015 yılında demiryolu yatırımlarına 7,5 milyar lira harcanacağını ve ülkenin dört bir yanının hızlı tren hatları ile donatılacağını belirtti.
 
 
 
 
27-06-2011
Bu haber toplam 7527 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?