En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 17.03.2018 18:42
Demiryolları 2015'te Özelleştirilecek

Demiryolları 2015'te Özelleştirilecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, demiryollarının 2015 yılında özel kesime açılarak serbestleştirileceğini açıkladı..

 

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) "Türkiye'nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Vizyonu'nun Ekonomimiz ile Sanayimizin Rekabet Gücü ve Geleceği Açısından Önemi" konulu Ekim ayı Meclis Toplantısı'nda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Demiryollarını serbestleştirmek için çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında demiryolu sektörümüzü de serbestleştireceğiz. Artık özel kesime açacağız" dedi.
 
Bakan Elvan konuya ilişkin şunları söyledi:
"Biliyorsunuz yıllarca unutulan bir sektördü. Batılı ülkelere bakıyoruz; özellikle demiryolu sektörünün taşımacılıkta çok yoğun şekilde kullanıldığını ve maliyetlerinin karayolu taşımacılığından daha düşük olduğunu görüyoruz. Aslında biz kısa, orta ve uzun vadede ulaşım ve haberleşme stratejimizi belirlerken, sadece yolcu açısından olaylara bakmadık. 'Demiryolu altyapısının güçlendirilmesi sanayicimizin rekabet gücünü artıracak' dedik. Bugüne kadar hiçbir şekilde 40-50 yıldır bakımı yapılmamış, değiştirilmemiş eski demiryolu hatlarını yeniledik. Bugün itibariyle mecvut demiryolu hatlarının yüzde 92'si yenilendi. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemleri yapıldı. Buna paralel olarak, yüksek hızlı tren yatırımlarına başladık. Buradaki amacımız, özellikle sanayicilerimizin, üreticilerimizin çok kolay şekilde limana ulaşmalarını sağlamak. Biz sanayicilerimizi nasıl düşük maliyetle limana ulaştırabiliriz arayışı içinde olduk ve bu şekilde yol haritamızı belirledik. Hâlâ sıkıntılarımız var. 'Şimdi hâlâ demiryolu sektörü serbestleşemedi, siz yasal olarak bu düzenlemeyi yaptınız ama hâlâ uygulamaya geçemediniz' şeklinde belki eleştiride bulunacaksınız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında inşallah demiryolu sektörümüzü de serbestleştireceğiz. Artık özel kesime açacağız."
 
Türk Hava Yolları'nın (THY) bugünkü konumuna ulaşmasının en büyük nedeninin serbestleşme olduğunu vurgulayan Elvan, "Eğer biz havayollarını serbestleştirmeseydik, bugün bu başarıyı elde edemezdik. Aynı şeyi demiryolu sektörü için yapacağız serbestleştirmeye gideceğiz, özel kesime açacağız. Aynı yüksek büyüme performansını demiryolu sektöründe de göreceğiz. Önümüzdeki dönemde sizler de o sektöre girerek, Türkiye'nin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlayacaksınız" dedi.
 
 
 
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

3 HES'in Özelleştirme İhalesini Kolin İnşaat Kazandı


Doğankent HES, Kürtün HES ve Torul HES'in özelleştirme ihalesini, 1,225 milyar liralık teklifle Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ kazandı..

 

74,5 MW kurulu güce sahip Doğankent Hidroelektrik Santrali, 85 MW kurulu güce sahip Kürtün Hidroelektrik Santrali ve 103,2 MW kurulu güce sahip Torul Hidroelektrik Santrali ve bu santrallerde kullanılan taşınmazların özelleştirilmesine ilişkin ihale gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) gerçekleştirilen ihaleye, ön yeterlilik ve teklif için başvurusu kabul edilen 8 şirket katılırken kazanan taraf 1 milyar 225 milyon 100 bin lira en yüksek teklifi veren Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ oldu.
 
Yaklaık 60 dakika süren ihalede bir tur elemesiz kapalı zarfla teklifler verilip ardından da dört elemeli turda teklifler alındı.
 
 
24-10-2014
Bu haber toplam 1680 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?