En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 21.11.2014 00:34
Boğsak Tüneli Ne Zaman Açılacak

Boğsak Tüneli Ne Zaman Açılacak

Boğsak Tüneli Ne Zaman Açılacak , Mersin ile Antalya arası yolculuğu 5 saate indirecek Akdeniz Sahil Yolu projesinin ilk tüneli olan Boğsak Tüneli'nde aydınlatma, havalandırma ve yangın söndürme sistemleri tamamlanmak üzere...

Boğsak Tüneli Ne Zaman Açılacak

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

 

Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin ilk tüneli olan Boğsak Tüneli'nde yapılan çalışmalar ve projenin son durumu hakkında bilgi veren Atacan Aksoy İnşaatı Sorumlusu İnşaat Mühendisi İsmail Polatkan, "Havalandırma, ışıklandırma, Boğsak kavşağı düzenlemesi ile birlikte devam eden çalışmalar hızla sürüyo. Yolun ve tünelin yapımına 2011 yılında başladık. 2013'te asfalt seviyesinde inşaatı tamamladık. Yüzde 99'u tamamlanmıştır. Şu an Kırtur firmasının elektromekanik yani aydınlatma ve havalandırma işlemlerinin tamamlanması bekleniyor. Mersin-Antalya yolunun ilk açılacak tünelinin boyu bin 570 metredir. Eski yolu 4 kilometre, süre olarak da 25 dakika kısaltıyor. Yolun 20 kilometresi tamamlandı. 2014 yılı sonunda muhtemelen yolun kaba inşaatı bitecek. 13 kilometre asfalt yapılacak" dedi.
 
Polatkan, Mersin ile Antalya arası ulaşımı 5 saate indirecek yol projesi kapsamında 22 tünel bulunduğunu ve tünellerin toplam mesafesinin 18 kilometre olduğunu söyledi.
 
Trafik güvenliğini artırarak, kaza riski en aza indiregeyecek Boğsak tünelinin projede yer alan en uzun tünel olcağını kaydeden Polatkan,  tüneller tamamlandığında 9 saatlik Mersin - Antalya yolculuğunun 5 saate ineceğini söyledi.
 
Aydınlatma, havalandırma ve yangın söndürme sistemleri çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Kırtur İnşaatı Şantiye Şefi Elektrik Mühendisi Yahya Bulut, "Taşucu'ndan başlayarak Yeşilovacık beldesine kadarki oto yol çalışmaları Atacan Aksoy İnşaatı tarafından yapılmaktadır. Yüzde 99'u bitmiş durumdadır. Tünelin otomasyon ve aydınlatma sistemlerini yapıyoruz. Muhtelif hatlardan enerji alarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Trafik aydınlatma sistemleri ile trafiğin daha ve güvenli akışını sağlayacağız" şeklinde konuştu.
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ilgaz Tüneli 2015 Yılı Sonunda Açılacak


Çalışmaların yüzde 45 oranında tamamlandığı Ilgaz Tüneli'nin 2015 yılı sonlarına doğru, kış aylarına girilmeden hizmete açılması hedefleniyor..

 

Ankara-Kastamonu arasındaki mesafeyi 1,5 saat kısaltacak olan yol ve Ilgaz Tüneli’nin yapımı hızla devam ediyor. Yüzde 45'i tamamlanan tünel, Ankara'yı, İnebolu, Abana ve Cide sahilleri ile denize bağlayacak olup, Kastamonu’ya turist çekecek. Ayrıca sürücülerin en çok zorlandığı bölgelerden biri olan Ilgaz dağı'nı sadece 8 dakikada geçme avantajı sağlayacak.
 
Sadece 1 yılda ülke ekonomisine katkısı 38.2 milyon lira olacak Ilgaz Tüneli'nin 2015 yılının sonunda kış ayına gelmeden tamamlanıp hizmete açılması planlanıyor.
 
Karadeniz ile Akdeniz limanlarını da birbirine bağlayacak olan Ilgaz Tüneli çalışmaları hakkında bilgi veren Karayolları 15. Bölge Müdürü Sami Uyar, Kastamonu’nun Diphan mevkisinden başlayıp Çankırı’nın Tetek mevkisinde bitecek olan tünel projesinin bölge halkına da büyük katkı sağlayacağını belirtti.
 
Ilgaz Dağı’ndaki iki tünelin girişi ve çıkışının “köpek balığı ağzı” görünümünde tasarlandığını belirten Sami Uyar, söz konusu tasarımın sadece Ilgaz Tüneli girişleri için yapıldığını söyledi.
 
 
 
14-01-2014
Bu haber toplam 5160 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?