En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Ulaşım 19.12.2014 06:04
Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli

Avrasya Tüneli , İstanbul Boğazı'nın iki ucundaki ulaşımı otomobille 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Karayolu Tüp Geçişi projesinde çalışmalar hızla devam ediyor..

Avrasya Tüneli

Haberinin Devamı ↓↓↓
 
İstanbul Boğazı’nın 106 metre altından geçecek olan 2 katlı “Avrasya Karayolu Tüp Geçişi” projesinde çalışmalar hızlandı. Tünelin tamamlanması ile birlikte  Kazlıçeşme-Göztepe arası otomobille 15 dakikaya inecek. Böylece İstanbul’un iki yakasını birleştirecek 5’inci proje 2015 yılında hizmete girecek.
 
İstanbul’da yapılan dünyanın en büyük tünellerinden biri olan “Avrasya Karayolu Tüp Geçişi” projesinde çalışmalar hız kazandı. Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki seyahat süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek proje 14.6 kilometre olacak. Yap-işlet-devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda, otomobiller için İstanbul Boğazı’nın 106 metre altına yapılacak.
 
MARMARAY’A KARDEŞ OLACAK
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Marmaray’a “kardeş” olarak tanımladığı Avrasya Karayolu Tüp Geçişi’ni 2015 sonunda hizmete açacaklarını belirterek, şöyle devam etti: “Bakan Yıldırım, Marmaray’a kardeş olarak tanımladığı Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi ile ilgili de bilgi verdi. Yıldırım, şunları kaydetti: “Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi İstanbullular başta olmak üzere vatandaşların büyük çoğunluğu tarafından tam olarak bilinmiyor. Marmaray, bir demiryolu projesidir. Uzakdoğu’dan Batı Avrupa’yı birbirine bağlayacak kıtalar arası boğazın 60 metre altından geçen bir proje. Türkiye’nin 1,5 asırlık rüyasıdır. Onda da sona yaklaşıyoruz.
 
2015’E KADAR AÇILACAK
 
29 Ekim itibariyle Anadolu Yakası’nda Ayrılık Çeşme ile Avrupa Yakası’nda ise Kazlı Çeşme arasında hattı açıyoruz. Hemen onun paralelinde ve biraz güneyinde Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi var. Marmaray, Üsküdar’dan denize geliyor. Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi ise Haydarpaşa Limanı’ndan giriyor ve Sarayburnu’ndan çıkıyor, 5,5 kilometrelik deniz altından giden tüp geçit var. Marmaray’ın kardeşi dediğimiz Avrasya Karayolu Tüp Geçişi Projesi’ni de 2015 sonuna kadar açacağız.
 
2 KATLI TÜP GEÇİT
 
Bunun özelliği Marmaray, iki gözden oluşuyor; bir gidiş, bir geliş. Tüp geçit ise tek tüp altlı üslü; alttan gidiş, üsten geliş var. Bu projeler İstanbul’a büyük katkı sağlayacak. Bugün İstanbul’un bir numaralı konusu trafik veya ulaşımdır. Gerek Marmaray ve gerekse ikinci tüp geçiş, İstanbul’un trafiğinin rahatlamasına büyük katkı sağlayacak.   Marmaray’la Üsküdar’dan binen vatandaş, 4 dakikada Sirkeci’de inecek. Trafik olmayacak. Tüp Geçit’te ise direkt Sarayburnu’ndan girip, Karaca Ahmet’ten çıkacak.”
 
Dev matkapla delinecek
 
Avrasya’ tüp geçidi, Almanya’da üretilen 4 katlı bina büyüklüğünde dev bir matkap delecek. Bu ay içinde Türkiye’ye getirilmesi planlanan matkap ile birlikte çalışmalar hız kazanacak. Yaklaşık 400 kişinin gece gündüz vardiyalı olarak çalıştığı tüp geçit çalışmalarında 35-40 metre derine inildi. 
 
3. köprüde ayaklar yükselmeye başladı
 
YAVUZ Sultan Selim Köprüsü’nün temelinin 29 Mayıs’ta atıldığını hatırlatan Bakan Yıldırım, çalışmaların planlanın önünde gittiğini belirtti. Köprünün Anadolu ve Avrupa yakasında ayakları yükselmeye başladığını ifade eden Yıldırım, “Köprünün kara tarafındaki bağlantıları yapılıyor. Köprüden sonra devam edecek yolun izi belli oldu. Yol koridoru açıldı, viyadük inşaatlarına başlandı. 2 yılda köprü artı yolları yapmak bir rekordur. Bu büyük bir başarı. İnşallah bu hedefi tutturacağız” dedi.
 
Kaynak: Hürriyet
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ovit Tüneli'nde Çalışmalar Tekrar Başladı


alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ekibi tarafından yapılan incelemelerde tespit edilen iş güvenliği eksiklikleri sebebiyle durdurulan Ovit Tüneli çalışmaları yeniden başladı..

 

Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Dağı geçidindeinşası devam eden Ovit Tüneli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı ekibi tarafından yapılan denetimlerde ‘Yetersiz iş güvenliği’ gerekçesiyle geçici olarak kapatılmıştı. 12.6 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın 4’üncü uzun çift tüplü tüneli olma özelliğine sahip Ovit Tüneli’nde durdurma kararının ardından saptanan eksiklikler giderildi ve çalışmalar yenden başladı.
 
23 Temmuz 2014 tarihinde yapılan incelemede Ovit Tünel inşaatında acil uyarı sistemi bulunmadığı, tünellerde zehirli gaz seviyesinin makul seviyenin üzerinde olması, havalandırmanın yeterli olmaması ve emiş sistemi olmaması gerekçeleri ile inşaat faaliyetleri geçici olarak durdurulmasına karar verilmişti. Ancak tünel inşaatını üstlenen firma eksikliklere rağmen çalışmalara devam edince müfettişler 2 Ekim 2014 tarihinde  İçişleri Bakanlığı’na bir yazı göndererek durumu bildirmişti. Bakanlığın Rize Valiliği aracılığı ile uyardığı firma 31 Ekim 2014 tarihinde tüneldeki inşaat faaliyetlerine ara vermişti.
 
31 Ekim tarihinde firmanın talebi ile Ankara’dan gelen iş müfettişleri tünelde ikinci kez inceleme yaptı ve eksikliklerin tam anlamıyla giderilmediğini saptadı. Bu gelişme üzerine Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da firmaya eksikliklerin tamamlanması için izinverdi.
 
İki gün önce Ovit tünelinde tekrar inceleme yapan iş müfettişleri, eksikliklerin tamamen giderildiğini tespit etti.
 
 
 
 
 
03-09-2013
Bu haber toplam 3432 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?