En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Turizm 17.03.2018 14:21
Tarihi Hamamlar Turizme Kazandırılıyor

Tarihi Hamamlar Turizme Kazandırılıyor

İstanbul'un tarihi hamamları turizme kazandırılmak için yenileniyor.
Birçoğu Mimar Sinan'ın eseri olan İstanbul'un tarihi hamamları yenilenerek turizme açılıyor. Lüks hamamlarda turistler 70 eurodan başlayan fiyatlarla terleyecek
İstanbul'daki tarihi hamamlar yenilenerek Türk turizminin tanıtımında yeni bir pazarlama unsuru haline geldi. Tarihçilerin danışmanlığında yenilenen İstanbul'un tarihi hamamlarında Osmanlı hamam ritüelleri turistler için canlandırılıyor. Son olarak Ayasofya Camii'nin hemen karşısında bulunan ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından Hürrem Sultan adına Mimar Sinan'a yaptırılan 450 yıllık Ayasofya Hamamı, yenilerek turistlerin hizmetine sunuldu. Sultanahmet'te tarihi eserleri gezdikten sonra mola vermek isteyen turistler 75 dolar ila 165 dolar arasında değişen "sultan sefası" yapıyor. 
 
GİRİŞ REZERVASYONLA 
2010'da işadamı Ergin İnan tarafından alınan Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Hamamı'nın renovasyonu da bu sene tamamlanıyor. Lüks hamama sadece rezervasyonla giriş yapılacak. Ortaköy'de bulunan ve Mimar Sinan'ın son eseri olarak bilinen Ortaköy Hamamı da Delta Mimarlık'ın sahibi Adem Yılmaz tarafından yenilendi. Yılmaz, 1.5 milyon dolara renove ettiği eski hamamı tasarım merkezine dönüştürdü. Renovasyonu iki yıl süren merkezin açılışını ise nisanda ABD'li tasarımcı Vladimir Kagan'ın yapması bekleniyor. The Marmara Otelleri'nin de sahibi Kiska Holding ise 2010'da Fatih'teki tarihi Çinili Hamam'ı satın almıştı. Tarihi Beyazıt Hamamı'nda ise restorasyonun hâlâ devam ettiği biliniyor. 
 
MODA ÇEKİMLERİ DE YAPILIYOR
Yabancı turistler tarafından ilgi gören lüks hamamlar otantik görünümüyle dünyaca ünlü markaların da dikkatini çekiyor. Tarihi hamamlar son dönemde moda çekimlerinin de merkezi durumuna geldi. Geçtiğimiz haftalarda lüks moda markası Louis Vuitton, 2012 yılı katalog çekimlerini Ayasofya Hamamı'nda gerçekleştirdi. Yenilenen hamamlar son yıllarda "gelin hamamı" geleneğini de canlandırarak iç pazarda da bu anlamda yeni bir ekonominin kapısını açtı. Gelin hamamlarında da fiyatlar kişi başı 70 eurodan başlıyor. 
 
Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Rize Hamam Dere'de Yerinde Dönüşüm Yapılıyor


TOKİ ve Rize Belediyesi sel felaketlerinde yoğun hasarın meydana geldiği Hamam Dere mevkiinde geliştireceği kentsel yenileme projesi ile 759 konut, 1 ticaret merkezi, 750 kişilik cami inşa edecek..

 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) olası sel durumunda can ve mal kaybının önüne geçmek için Rize'de de dönüşüm yapmaya hazırlanıyor. Yağmur sularının taşkınlara neden olduğu Hamam Deresi mevkiinde hayata geçirilecek kentsel yenileme projesi kapsamında Rize'ye özgü 759 konut, 1 ticaret merkezi, 750 kişilik cami inşa edilecek.
 
Hamam Deresi mevkiinde 7,8 hektar, Hayrat Mahallesi'nde ise 1,3 hektarlık alanı kapsayacak projenin ihalesi ise 14 Ağustos 2014 tarihinde gerçekleştirilecek.
 
24 Eylül 2011'de metrekareye düşen 226 kilogram yağmurla, son yılların en büyük yağışını alan Rize'de derelerin taşması sonucu oluşan sel 1 kişinin yaşamını yitirmesine, 3 meskenin yıkılmasına ve 54 bianın da kullanılamaz hale gelmesine nden olmuştu. Sel sonucunda ortaya çıkan bilanço ise TOKİ ve Rize Belediyesi'nin  21 Şubat 2012 tarihinde, "Rize Merkez Hamam Deresi ve Hayrat Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi" protokolü imzalamasını sağladı.
    
Yerinde dönüşümün amaçlandığı proje alanındaki tapu devirleri gerçekleştirilerek hak sahipleriyle 572 konut karşılığı uzlaşma sağlanırken hak sahibi vatandaşlara yeni konutlar teslim edillinceye kadar kira yardımı yapılacağı belirtildi.
 
28-01-2012
Bu haber toplam 7221 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?