En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Turizm 20.02.2018 17:09
Tarihi Çınar Ağacı İçin Özel Proje

Tarihi Çınar Ağacı İçin Özel Proje

Hatay'ın Samandağ ilçesindeki 1.500 yıllık tarihi çınar ağacı için 1 milyon liralık proje gerçekleştiriliyor.

 

Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 30 yıl önce 'anıt ağaç' ilan edilen, 'Hazreti Musa ağacı' olarak da adlandırılan Hatay'ın Samandağ ilçesinin Hıdırbey köyündeki tarihi çınar ağacının çevresinde, 1 milyon liralık projeyle yatırım yapılacak. Köy meydanında yer alan, yaklaşık bin 500 yaşında olduğu tahmin edilen tarihi çınarın, çevresi 20, yüksekliği 16,5, gövdesi 7,5, iç çapı 5,40 metre. Çok eski tarihlerde içinde berber dükkanının bile bulunduğu ağaç, köylülerin düğünlerine de ev sahipliği yapıyor. Ağaç, yurt içi ve dışından gelen yılda yaklaşık 50 bin ziyaretçisiyle köylülere ek gelir kapısı oluyor.
 
Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Valilik ve Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş illerini kapsayan DOĞAKA'nın iş birliğiyle 1 milyon liralık proje hazırlandığını söyledi. Proje kapsamında 'Hazreti Musa ağacı' nın çevresinin ışıklandırılarak doğal dokuyla uyumlu yürüyüş parkurları yapılacağını ifade eden Özçakıcı, 'Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken ağaç, köylümüze ek gelir kapısı oluşturuyor. Anıt ağacımızın çevresinde köydeki yöresel ürünlerin satışının yapılacağı 4 adet satış ünitesi oluşturuldu. Projeyle ilçemizin adını daha çok duyuracağız' dedi.
 
Musa ağacı efsanesi
 
Çınar ağacının, Hz. Musa'nın asasının ab-ı hayat (ölümsüzlük suyu) sayesinde filizlenip kök salmasıyla meydana geldiğine dair çeşitli efsaneler anlatılmaktadır. Efsaneye göre, Hz. Hızır'ı arayan Hz. Musa, buraya geldiğinde ab-ı hayat (ölümsüzlük suyu) olduğuna inanılan dereden su içmek ister. Asasını yere saplar ve eğilip su içer. Dönünce bir de bakar ki asa yeşerir. Bu nedenle, 'Musa ağacı'nın o asa olduğu inancı yaygındır.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Hatay Samandağ'daki Taş Binalar Restore Edilecek


Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünde, yöreye özgü taş binaların restore edildi.
Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı köyünde, atıl durumdaki yöreye özgü taş binaların restore edilerek turizmin hizmetine sunulduğu, bunlara yenilerinin de eklenerek potansiyeli artırmanın hedeflendiği bildirildi.Köy Muhtarı Berç Kartum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 32 hane ve 132 kişinin bulunduğu köylerine her yıl yurt içi ve dışından çok sayıda turistin geldiğini söyledi.Organik tarımla geçimlerini sağladıkları köyde alternatif gelir kaynağı oluşturmak amacıyla atıl binaları değerlendirmeye karar verdiklerini ifade eden Kartum, şöyle devam etti:Ermeni asıllı Türk vatandaşların yaşadığı köyümüzü merak edip gelen çok sayıda kişi var. Turistlerin köyümüzde daha fazla kalmasını sağlamak amacıyla köy halkıyla birlikte atıl durumdaki yöreye özgü taş binalarımızı değerlendirmeye karar verdik. Bu kapsamda 4 yıl önce iki taş binayı restore ettirdik.

İki yatak odası, salon ve mutfağın yer aldığı binayı, her şeyi en ince ayrıntısına varana kadar düşünüp döşedik. Taş evimize, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın gibi bir pansiyonda olabilecek ihtiyaç duyulan bütün eşyayı aldık. Restore ettirdikleri ve döşedikleri taş binanın 5 yıldızlı pansiyon özelliğine sahip olduğunu belirten Kartum, turistlerin kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeleri için sıcak bir ortam oluşturduklarını söyledi.Kartum, birkaç saatliğine köylerine gelen turistlerin evleri gördükten sonra tatilini uzattığını ve bir gece de olsa kalmaya karar verdiğini dile getirdi.Köyde iki binanın bu şekilde turizme hizmet verdiğini, önümüzdeki günlerde 10 binanın daha restorasyonunu sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Kartum, Güzel manzaralı, temiz bir havaya sahip, organik ürünlerin yetiştirildiği ve farklı geleneklerin sürdürüldüğü köyümüze herkesi bekliyoruz diye konuştu.

GÖÇÜ ENGELLEMEYİ HEDEFLİYORUZ

Köyde ağırlıklı olarak 45-65 yaş grubundaki insanların yaşamlarını sürdürdüğünü ifade eden Kartum, gençlerin farklı iş alanlarının bulunmaması ve tarımla uğraşmak istememeleri nedeniyle büyük şehirlere gittiğini söyledi.Turizme yönelik projeleri sayesinde köyün gelirlerini arttırmanın yanı sıra göçün önüne geçmeyi de hedeflediklerini ifade eden Kartum, Ermeni asıllı Türk vatandaşların yaşadığı köyün sokaklarını bu çalışmalarla canlandırarak sessiz ve terk edilmiş görünümünden kurtarmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

AA
20-09-2011
Bu haber toplam 9291 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?