En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Turizm 24.03.2018 17:54
Son 5 yılda 225 Otel El Değiştirdi.

Son 5 yılda 225 Otel El Değiştirdi.

Kimi işletmecilik kimi de mülkiyet bazında son 5 yılda 225 otel el değiştirirken 2006'da değişim zirveye ulaşarak 63 tesisle rekor kırdı.

Ekin Grubu Araştırma Birimi verilerine göre, kimi işletmecilik kimi de mülkiyet bazında son 5 yılda 225 otel el değiştirirken 2006'da değişim zirveye ulaşarak 63 tesisle rekor kırdı.
Otellerde en az el değiştirme ise bu yıl yaşandı.
Turizm sektörünün gidişatını kestirebilmek açısından el değiştiren tesis sayısı önemli veri olarak görülüyor ve sektörle ilişkili kesim tarafından yakından takip ediliyor. Otellerdeki el değiştirmelerin 136'sında işletmeci, kiracı veya yönetim bazında olurken, geri kalan 85 tesiste ise mülkiyet düzeyinde el değiştirmeler oldu.


Konaklama tesisleri arasında yaşanan el değiştirmelerin yıllara göre dağılımında 2006 yılı 43'ü işletme, 19'u mülkiyet bazlı olmak üzere toplam 63 tesis ile zirveye ulaştı. 2006 yılında el değiştiren tesislerdeki toplam yatak kapasitesi 30 bine yakındı. Konaklama tesisleri arasında el değiştirmelerin en az yaşandığı yıl ise 2010 oldu. Bu yılın 8 aylık döneminde 8'i işletme 4'ü mülkiyet bazında olmak üzere toplam 12 tesis el değiştirdi. 2009 yılında konaklama tesisleri arasında 20'si işletme, 13'ü mülkiyet olmak üzere toplam 33 tesis el değiştirmişti.
Konaklama tesislerinde meydana gelen el değiştirmelerin tesislerin tür ve çeşidi ile illere göre dağılımı incelendiğinde, bu işlemlerin orta veya büyük ölçekli tesislerde gerçekleştiği dikkat çekiyor. 2005'ten bu yana meydana gelen el değiştirmeler iller bazında Antalya, Muğla, Aydın ve İstanbul gibi turistik merkezlerde yoğunluk kazanıyor.


Verileri değerlendiren Ekin Grubu araştırma birimli yöneticisi Fehmi Köfteoğlu, bu alanda görülen hareketliliğin birden çok nedeni olduğunu, kimi zaman ekonomik kriz nedeniyle yaşanan el değiştirmelerin son dönemde sektörde görülen dönüşüm sürecinin de etkili olduğunu belirterek, özellikle aile işletmelerinde yaşanan gelişmelerin çoğu zaman tesisin mülkiyet ya da işletme bazında el değiştirmesine yol açtığını kaydetti.

Kaynak: A.A


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Erzurum Valiliği Evsiz Vatandaşın Otel Masraflarını Karşıladı


Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, dondurucu soğukta sokakta kalan ve yardım talebinde bulunan evsiz - işsiz vatandaşın otel masraflarının karşılanması yönünde talimat verdi..

 

 
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen ve vatandaşların sorunlarına çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen "Halk günü"nde, dondurucu soğukta evsiz ve işsiz kaldığını ifade ederek yardım talebinde bulunan bir vatandaşın otel masraflarının karşılanması için talimat verdi.
 
Kent merkezi ve ilçelerden gelen vatandaşların sorunlarına çözüm bulunması için ayda iki defa gerçekleştirilen Halk Günü'nde vatandaşlarla bir araya gelen Erzurum Valisi Azizoğlu, "Sinir hastalığı" nedeniyle tedavi gördüğünü, evi ve işi olmadığını, evsiz olduğu için de soğukta dışarda kaldığını belirten Veysel Karataş isimli vatandaş için yetkililere, masrafları Valilk tarafından karşılanmak üzere otel ayarlanması ve 300 lira harçlık verilmesi yönünde talimat verdi. 
 
 
15-10-2010
Bu haber toplam 4332 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?