En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Turizm 17.03.2018 08:00
Mersin Turizmde Antalya'ya Rakip Oluyor

Mersin Turizmde Antalya'ya Rakip Oluyor

Mersin'e yapılan turizm yatırımlarına her geçen gün yeni biri ekleniyor.

 

Turizmde Antalya’ya yeni rakip geliyor. Türkiye’nin önde gelen turizm yatırımcılarının yeni yatırım bölgesi Mersin oldu. Limak, IC, Nurol ve Özaltın gibi birçok firma Mersin Tarsus’ta bakanlıktan tahsisle aldıkları bölgede yatırım için start verirken, birçok yatırımcı firma ve otel zinciri de yer arayışına başladı. Sheraton bölgede otel açmak için bir gökdeleni kiralarken, Hilton ise ikinci oteli için bina aramaya başladı. 
 
3 yılda 30 bin yatak 
Son dönemde birçok turizm yatırımcısının bölge ile yakından ilgilendiğini belirten Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı ve aynı zamanda Çukurova Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olan Ali Doğan, “Son dönemde bölgede Öger Grubu’nun Fransız Club Med’in yetkililerini gezdirdim. Hepsi bölgede tahsisli alan olması halinde yatırıma sıcak bakıyor. Birçok yatırımcı halen bölgede arayış içinde” dedi.
Şu anda 10 bin yatak kapasitesine sahip olan Mersin için 2013 yılı hedefi 30 bin yatağa ulaşmak. 2013 yılında yapılacak Akdeniz Oyunları ile bölgeye devletin de 500 milyon liranın üzerinde bir yatırım yaptığına dikkat çeken Ali Doğan, “Özellikle Tarsus bölgesinde yapılan tahsislerle birlikte bölgeye otellerin yanında iki golf sahası ve kongre merkezi de yapılacak. Yine bölgesel Çukurova Havalimanı’nın ihalesi 3 Kasım’da yapılıyor. Bu sayede Mersin’i kitle turizmi açısından yurtdışına açmamız mümkün olacak” dedi.
Bölgede yatırım yapacağını ilk açıklayan gruplardan birisi de Limak oldu. Grup, Mersin Tarsus’ta 18 delikli golf sahası olan 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı yan yana iki otelden oluşacak, toplamda üç otel açma hazırlığı içerisinde. Mersin’de inşaat sektöründe faaliyet gösteren Sinan İnşaat da, Rus turistleri bölgeye çekmek için 15 milyon doları bulan yatırım yapacağını açıkladı.
 
Tarsus yeni gözde olacak 
Mersin’in halihazırda 10 bin yatak kapasitesi var. İlde irili ufaklı 40 otel bulunuyor. 
2013 Akdeniz Oyunları sırasında şehre 6 bini sporcu olmak üzere 10 binin üzerinde kişinin gelmesi bekleniyor. 
Tarsus’ta tahsis alan 5 firmanın yapacağı yatırımlarla kapasiteye 7 bin 600 bin yatak daha eklenecek. 
Mersin’de 321 km sahil şeridi yer alıyor. Bu sahil bandının 80 - 100 km’lik bölümü ikinci konutlarla kapalı.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

BM Dünya Turizm Örgütü: Türkiye'ye seyahat etmeye devam edin


Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, teröristleri en kolay yenilgiye uğratma yolunun Türkiye'ye seyahat etmeye devam etmek olduğunu açıkladı..

 

Türkiye turizminin son 20 yılda dünya genelinde çok büyük harika başarılar elde ettiğini ve Türkiye'ye yılda 30 milyon turistin gelmesinin etkileyici olduğunu belirten Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rifai, köklü ve güçlü bir geleneği olan Türk turizminin geleceğinden umutlu olduğunu belirtti. Teröristleri en kolay yenilgiye uğratmanın yolunun da Türkiye'ye seyahat etmeye devam etmek olduğunu söyleyen Rifai, turizm sektörünün son dönemde Türkiye'yi hedef alan terör saldırıları nedeniyle hassas bir dönemden geçtiğini, ancak sektörün hızla toparlanabileceğini belirtti.
 
Türkiye'ye gitmek isteyen dünyanın dört bir yanındaki insanlara da seslenen Rifai, Türkiye'ye gidecek bütün turistlerinTürkiye'deki hayatın dünyanın diğer ülkelerinden bir farkı olmadığını bilmesi gerektiğini, terörizmin küresel  bir sorun olduğunu, dolayısıyla sadece Türkiye, Fransa, Belçika, Mısır, Tunus ve Tayland'ın sorunu olmadığını belirtti ve  uluslararası bir problem olduğunu Türkiye'ye özgü olmadığını yineledi.
 
Terörizmin herkesin sorunu odluğunu da belirten Rifai, terörizm illetinin dünyanın her yerinde her zaman karşımıza çıkabileceğini, bu sebeple Türkiye'ye gitmek isteyen turistlerin kafasında en ufak bir soru işareti dahi olmaamsı gerektiğini belirtti. 
 
Rifai ayrıca 2 hafta sonra Türkiye'ye gideceğini, ailesini, eşini ve çocuklarını da Türkiye'ye götüreceğini belirtti.
 
29-08-2011
Bu haber toplam 6351 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?