En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Turizm 20.03.2018 15:49
Antalya Turizm Sektöründe Borç Krizi

Antalya Turizm Sektöründe Borç Krizi

2012 yılında Türkiye turizm sektöründe kullanılan kredilerin yüzde 28'inin Antalya'da kullanıldığını ve kullanılan kredilerin yüzde 45'inin zamanında ödenemediği için takibe düştüğü belirtildi.

 

Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür, 2012'de Türkiye'de turizm sektöründe kullanılan kredinin yüzde 28'i Antalya'da kullanıldığını ve  zamanında ödenmediği için takibe düşen borcun ise yüzde 45'i Antalya'daki turizm sektörü mensuplarına ait olduğunu ifade etti.
 
2012'de el değiştiren otel sayısı da takipteki kredi ile birlikte zirve yaptı. Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür, bu durumu değerlendirdi. 
 
ÖZ KAYNAK KULLANIMI 
Turgut Gür, turizm sektöründe genel anlamıyla bir kriz söz konusu olmadığını söyledi. Gür, takipteki alacakların ve el değiştirme sayılarının artmasını, yatırımlardaki öz kaynak kullanımı oranının düşüklüğüne bağladı. Gür, borcunu çeviremeyen otellerin elden çıkarıldığını belirterek, "Otel yatırımlarının geri dönüş süresi 12-13 yıla çıktı. Yani yıllık olarak düşünüldüğünde, faiz oranlarının bile üzerinde. Öz kaynak kullanımı çok önemli" dedi. 
 
KURUMSAL FİRMALAR 
En az yüzde 50 oranında bir öz kaynakla yatırım yapılması gerektiğini savunan Gür, "Yüzde 20 öz kaynakla başlarsanız, yatırım tabi ki el değiştirir. Borç önemli değil, önemli olan borcunu çevirebilmek. Borcunu çeviremiyorsan kriz ortaya çıkar" dedi. Turgut Gür, buna karşın Antalya'da yatırımların devam ettiğini hatırlatarak, "Amortisman süresi uzuyor ama yatırım sayısı artıyor. Bunu kurumsallaşmış, sağlıklı şirketler öz kaynak gücüyle ve kredi desteği ile böyle yatırımlar yapılıyor" diye konuştu. 
 
DİĞER TARAFA 
Antalya'da konaklama alanındaki yatırımlarda doygunluk olduğunu ifade eden Gür, "Antalya'da resort yatırımlar için artık yer kalmadı. Kapasite kullanım oranları belli seviyeye geldi. Artık büyük yatırım hamlelerine gerek yok" dedi. Mevcut yatırım kalitesini yükseltmek ve otel dışı yatırımlara ağırlık vermek gerektiğini ifade eden Gür, "Yatırımlar, Antalya'da oteller tarafına değil, yolun diğer tarafına yönelmeli. Kongre merkezleri, temalı eğlence merkezleri gibi yatırımlar konuşulmalı" dedi. 
 
TAKİPTEKİ ALACAK 200 MİLYON LİRAYA
Türkiye genelinde 2012 yılında turizm sektöründe 17 milyar 913 milyon 575 bin lira kredi kullanıldı. İstanbul 7 milyar 568 milyon lira ile sektörel krediden aslan payını aldı. Antalya'da ise turizm sektöründe kullanılan kredi 5 milyar 29 milyon lira oldu. Takipteki alacak tutarı ise Türkiye genelinde 435 milyon 232 bin lira seviyesinde. Takipteki alacakta Antalya İstanbul'un önünde, zirvede yer alıyor. Antalya'da alacak toplamı 196 milyon 966 bin lira. 
 
 
Kaynak: Sabah

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Antalya İlçe İlçe Konut Fiyatları - Şubat 2017


Hürriyet Emlak Şubat 2017 Emlak Endeksi'ne göre Antalya'da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 6 oranında artarken son bir ayda ilçe bazında en büyük fiyat artışı Kemer'de kaydedildi..

 

Hürriyet Emlak Şubat 2017 Emlak Endeksi verilerine göre, geçtiğimiz Şubat ayında Antalya'da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 6 oranında artışla metrekare bazında ortalama 1.859 lira seviyesine ulaşırken konutların amortisman süresi ise ortalama 18 yıl olarak belirlendi.
 
Söz konusu dönemde kiralık konut fiyatlarında yüzde 1 artış meydana gelen turizmin başkenti Antalya'da kiralar ise 8 lira/metrekare oldu.
 
Antalya'da son bir aylık dönemde konut fiyatlarının en çok arttığı ilçeler ise sırasıyla yüzde 6,5 ile Kemer, yüzde 3,2 ile Serik ve yüzde 2,4 ile Konyaaltı oldu.
 
 
Antalya satılık konut fiyatları ve fiyat artış oranları:
 
 
27-02-2013
Bu haber toplam 3156 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?