En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Turizm 20.03.2018 15:50
Anemon 18. Otelini Ordu'da Açtı

Anemon 18. Otelini Ordu'da Açtı

Anemon otelleri zinciri Türkiye'deki 18. otelini Ordu'da hizmete açtı.
Türkiye'de 17 otele sahip olan Anemon oteller zincirine Ordu'da bir halka daha eklendi. Otelin açılışını İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay birlikte yaptı. Anemon Oteller zincirinin sahibi ve Anemon Turizm İnşaat A.Ş. Onursal Başkanı İsmail Akçura, "Karadeniz turizminin geleceğini gördüğümüz için 18'inci otelimizi Ordu'da hizmete açtık" dedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, doğduğu şehirde üç otel açmanın gururunu yaşadığını söyledi. 
 
İLK 10 ÜLKE
Türkiye'de turizmin gelişmesi ve yaygınlaşmasının en güzel örneklerinden birinin Ordu'da yaşadığını kaydeden Günay, "Anemon otelleri ulusal marka oldu. İsmail Akçura artık dışarıya da taşmalı. Anemon içte kendini kanıtladı" dedi. Günay Türkiye'nin turizmde ilk 10 ülke arasına girmeyi şimdiden başardığını belirterek, "2023 yılında ekonomide ve başka alanlarda dünyada ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz. Amerika ve Çin turizmde çok güçlü. Avrupa'da Fransa, İtalya ve İspanya ve İngiltere ile başbaşayız. Gelecek yıl İngiltere'yi geçeceğiz. Şimdi amacımız, marka bazında turizm potansiyelini Anadolu'nun her tarafına ulaştırmak ve Anadolu'daki insanımızın turizmden gelir etmesini sağlamak" dedi.
Anemon oteller zincirinin sahibi Anemon Turizm İnşaat A.Ş. Onursal Başkanı İsmail Akçura ise, Karadeniz turizminin geleceğini görerek Ordu'ya yatırım yaptıklarını söyledi. Akçura, Ordu'daki 18'inci otelin 4 süit, 89 deluxe oda ile birlikte toplam 93 misafir odası, 250 kişilik yatak kapasitesi ile hizmet vermeye başladığını söyledi. Ordulu işadamı Tahir Odabaş'ın İTÜ'den sınıf arkadaşı olduğunu belirten Akcura, "Buraya gelmemizin sebebi sınıf arkadaşımdır. Arazinin ihaleye çıktığını söyleyince 10 milyon dolarlık yatırım ile bu tesisi Ordu'ya kazandırdık. Burada tamamı Ordulu 60 personel çalışacak" diye konuştu. Akçura, ülkenin en saygın ve prestijli otel zincirini oluşturmayı amaçladıklarını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kaliteli otel hizmetinin sadece yabancı markalar tarafından değil, bir Türk tarafından da verilebileceğini kanıtlamak istiyoruz. Yüzde 100 yerli sermaye olarak Anemon oteller zincirinin Anadolu'da 13 şehirde 4-5 yıldızlı, butik oteller kategorisinde 18 oteli var. Türkiye'de birinci sıraya çıktık. Toplam 3 bin 600 yatak kapasitesiyle yılda 500 bin kişiyi otellerimizde ağırlıyoruz. 10 yıl önce kendi kendime verdiğim 20 otel sözünü de 2013'te yerine getireceğim".
 
Son iki yılda atak yaptılar
Forbes dergisinin, Türkiye'de yer alan yerli ve yabancı oteller araştırmasında 2009 yılında bin 400 yatak ve 120 milyon dolarlık oteller değeri ile 48'inci sırada yer alan Akçura ailesi, son iki yıldaki atağı ile 3 bin 600 yatağa ve 170 milyon dolarlık oteller değeri ile 30'uncu sıraya yükseldi. Anemon A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Salim Yavaş ve İcra Kurulu Başkanı Oğuz Akçura, "2013 yılında 20 otel" hedefini aşacaklarını belirttiler. Yavaş ve Akçura, otelcilik sektöründe profesyonelleşen şirketin 2012 sonunda, İskenderun ve Kapadokya'da, 2013 yılında ise Adana ve Amasya'da otel açacaklarını böylece Türkiye genelinde 22 otele ulaşacaklarını, yatak kapasitelerinin de 4 bin 800'e yükseleceğini söylediler.
 
Anemon otelleri nerelerde var?
* Manisa 
* Marmaris 
* Aydın 
* Denizli 
* İzmir(4 tane) 
* İstanbul Galata 
* Kula(2) 
* Malatya 
* Eskişehir 
* Afyon 
* Konya 
* Kütahya (Çavdarhisar)
* Antakya 
* Ordu
 
Yeni Asır

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ordu Anemon Otel 29 Ekim'de Açılıyor


Anemon Otellerinin kurucusu İsmail Akçura Ordu'daki otelin 29 Ekim 2011'de açılacağını söyledi.

Anemon Otelleri'nin kurucusu İsmail Akçura, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın turizm sektörü temsilcileriyle gerçekleşen toplantıdaki sözlerine takıldı:


- Doğu ve Güneydoğu illerimize otel yatırımı yapmıyorsunuz. O illerimize de otel yapın.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın aynı toplantıdaki şu sözü daha çok dikkatini çekti:
- Sayın Başbakanım, turizm sektöründen arkadaşlar Ordu'ya bile doğru dürüst otel yatırımı yapmıyor. Ordu'ya sadece fındık yemeye gidiyorlar.
İsmail Akçura, bu söz üzerine hemen bir mektup yazıp, Başbakan Erdoğan'a gönderdi:
- Sayın Başbakanım, ben Ordu'ya “fındık yemeye” değil, otel yapmaya gittim. Açılışı 29 Ekim 2011'de yapmayı planlıyoruz.
Akçura'yla İstanbul Galata Meydanı'ndaki Amenon Otel'in hemen altında bulunan “Sensus” adlı şarap evinde buluştuk. Birkaç saat önce Ordu'dan dönmüş, akşam saatlerinde de Manisa'ya gitmeye hazırlanıyordu:
- Ordu dışında yeni otel yatırımınız var mı?
- Konya'daki otelimizin de yapımı sürüyor. Şeb-i Aruz törenlerine yetiştirmeye çalışıyoruz. 2012'de de Kapadokya, İskenderun ve Nemrut otelleri planımız var.
- Malatya Valisi Ulvi Saran, Nemrut'a otel yapmanız için çok ısrarlıydı. Neden 2012'ye kalıyor?
- Arsa tahsisiyle ilgili pürüzler var. Sayın Vali de onları çözmeye çalışıyor. Nemrut'a çok güzel taş otel yapacağız. Nemrut'un tarihi özelliğine yakışacak bir otel olacak.
- Otel sayınız kaça çıkıyor?
- Nemrut'la birlikte 20'yi bulacak. 2023 hedefimiz 50 otele ulaşmak.
Bu noktada oğlu Oğuz Akçura'nın çabalarına vurgu yaptı:
- Oğuz Akçura, Anemon Otelleri İcra Kurulu Başkanı. Artık işlerin büyük bölümünü o yüklenmiş durumda. 2023'te 50 otele çıkabileceğimize inanıyoruz.
İsmail Akçura, Başbakan'a yazdığı mektubun Van bölümünü de aktardı:
- Sayın Başbakan'a, “400 dönüm yer verin, Van'a otel yaparız” diyenler olmuş. Başbakan da, “100 dönüm yetmez mi?” diye sormuş. Ben, “20 dönüm yeter” diye yazdım.
- Van'a da otel yapacak mısınız?
- Danışmanları mektubumu Sayın Başbakan'a iletmişler. Kendisi hemen ilgilenilmesi talimatı vermiş. Beni aradılar. Ayrıca Van'dan başka teklifler de alıyoruz. Duruma bakacağız.
- Bugüne kadarki yatırımlarınız ne kadarı buldu?
- Şimdi oturup tam hesabı çıkarmak kolay değil. Ancak, bir süre önce Hintli bir yatırımcı bizimle ilgilendi.
- Anemon Otelleri'ni almak için mi?
- Evet... 300 milyon dolar önerdi...
- Yanıtınız ne oldu?
- Teklifin üzerinde durmadım.
- Neden?
- Anemon Otelleri'ni satınca ben ne yapacağım? Hem oğlum Oğuz Akçura da işin başında. Biz bu işi sevdik. Dünya markası otellerle rekabet ediyoruz. Şu anda şehir otellerimizde 30 bin düzenli müşterimiz var.
Hintli yatırımcının teklifi, Anemon Otelleri'nin sektörde ulaştığı
gücü gösteriyor...
İsmail Akçura, oğlu Oğuz Akçura'yla birlikte bu işe daha da yüklenecek gibi görünüyor...

Hürriyet

16-01-2012
Bu haber toplam 6171 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?