En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Toki 01.02.2015 00:35
TOKİ Danışma Hattı Açtı

TOKİ Danışma Hattı Açtı

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) vatandaşları bilgilendirmek için açtığı telefon hattı, ''acil servis'' gibi hizmet hizmet veriyor. Telefon hattını günde ortalama 1200 kişi arıyor.

Caminin karşısından ev almak isteyen de TOKİ konutlarında oturan yakınını ziyaret etmek için bineceği otobüsün numarasını öğrenmek isteyen de TOKİ Halkla İlişkiler Birimi'ni arıyor.

TOKİ Haber Dergisin'de de yer alan bilgiye göre, telefon hattını arayan vatandaşlar, projeler hakkında bilgi almanın ve şikayetlerini iletmenin dışında, ilginç, çalışanları gülümseten taleplerde de bulunuyorlar.
TOKİ konutlarında oturup, ''sütçünün apartmanın üst katlarına çıkmasına izin verilmemesini'' şikayet eden de konut almak istenen ildeki belediye başkanının telefon numarasını isteyen de halkla ilişkiler birimini arıyor.

TOKİ Haber Dergisin'de yer alan bilgilere göre, vatandaşlara telefonla bilgi vermek, yardımcı olmak üzere kurulan (0312 565 20 65) numaralı telefon hattından çağrılara yanıt vermek için 21 kişi görevlendirildi. Bu hatta günde ortalama 1200 telefon çağrısı geldiği, özellikle kampanya dönemlerinde gelen çağrı sayısının 3 bine kadar ulaştığı belirtiliyor.

Hattı Batman'dan arayan bir TOKİ sakini, konutun zemininin halı ile kaplı olduğunu, halıyı yıkamak için sökemediği için yerinde yıkadığını, suyun tahliye edilmesi konusunda sorun yaşadığını anlatırken, suyun akıtılması için duvarı delip gider yaptıklarını, ancak halıyı kurutamadıklarını söylüyor.

Hattı Ağrı'dan arayan bir vatandaş da ''kendisine konut verilmesi için ismini kime yazdırması gerektiğini'' soruyor. Görevlinin, konut alma şartlarını anlatıp, peşinatı bankaya yatırması gerektiğini bildirmesi üzerine vatandaş, ''Bu konutlar parayla mı satılıyor, ben bedava veriyorsunuz sanıyordum. Hanım ev almamı istediği için aradım'' diye tepki gösteriyor.

İzmir'den arayan bir vatandaş da TOKİ konutlarında oturan bir yakınını ziyaret etmek istediğini söyleyip, o konutlara giden otobüslerin numarasını soruyor.

TOKİ'yi arayan başka bir vatandaş da ismini vermemekte ısrar ederken, ne kadar borcunun olduğunu ve ne kadar süre ile taksit ödeyeceğinin bildirilmesini istiyor.

TOKİ projelerinden konut almak için arayan bir vatandaş, görevlinin ''Nereden konut almak istiyorsunuz'' sorusuna, ''Caminin karşısından'' diye yanıt veriyor.

TOKİ bilgi hattını arayıp, siteye sütçünün ve sucunun ne zaman geldiğini soran vatandaşlar da bulunuyor.
Konut almak, bilgi almak için arayan vatandaşların, görevlilerin ''nereden arıyorsunuz'' sorusuna, ''cep telefonundan, evden, ankesörlü telefondan, çarşıdan arıyorum'' gibi yanıtlar verdiği de çok oluyor.

Oturduğu siteye en yakın banka şubesinin telefonunu ya da konut almak istenen ilin-ilçenin belediye başkanının numarasını öğrenmek isteyen bazı vatandaşlar da TOKİ bilgi hattını kullanıyor.

Mynet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

2018'e Kadar Dönüşüm Kapsamında 40 Bin Sosyal Konut Üretilecek


Hükümetin açıkladığı eylem planın göre, 2018 yılına kadar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 40 bin adet sosyal konut inşa edilecek, söz konusu projelerden 3 milyona yakın kişi faydalanacak..

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün açıkladığı 'Kentsel dönüşüm programı eylem planı'na göre, 2018 yılına kadar dönüşüm alanları üzerinde 40 bin sosyal konut  yapılacak olup  yine 2018 yılına kadar toplam 18 bin 500 hektar alan dönüştürülecek. Programa göre, 2015 yılında toplam  1 milyon 775 bin kişi kentsel dönüşümden faydalanacak olup 2018'de söz konusu rakam  2 milyon 855 bin kişiye ulaşacak. 
 
Plana göre, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve belediyeler tarafından ortaklaşa hazırlanacak yeni düzenlemeler kapsamında özel sektöre vergi indirimi ve teşvikler verilecek. Ayrıca vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştırmak amacıyla ürünlerin çeşitlendirilmesi için gereken araştırma ve düzenlemeler yapılacak, yabancı yatırımcıların ise konut edinirken karşılaştığı güçlüklerin kaldırılması için düzenlemeler yapılacak.
 
Kentsel dönüşümde yeşil bina ve yerleşme uygulamalarını teşvik etmek için de destek mekanizmaları oluşturulacak olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SPK, TOKİ, GYODER, KONUTDER, Maliye Bakanlığı ve belediyelerin ortak yürütülecek gayrimenkul sertifiksı sistemi uygulamaya alınacak.
 
Yine plana göre, kentsel dönüşüm projelerine finansman sağlamak için Dönüşüm Özel Hesabı kullanılabilecek, dönüşümün hzılanması için sağlanacak detekler geliştirilecek. Ayrısa dönüşüm kapsamında kullanılacak kredilere faiz desteği sunulacak.
 
 
 
16-07-2010
Bu haber toplam 37947 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?