En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Toki 17.03.2018 07:58
TOKİ, Şanlıurfayı Eski Yapılardan Arındıracak

TOKİ, Şanlıurfayı Eski Yapılardan Arındıracak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Şanlıurfa'da kentsel dönüşüm projesi kapsamında eski sanayi sitesinin bulunduğu alanı eski yapılardan arındıracak..

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Doğu'nun en kapsamlı kentsel dönüşüm projesini Şanlıurfa'da hayata geçirmeye hazırlanıyor.  Tarihi Şehrin Merkezi bir bölgesinde yer alan eski sanayi sitesinin bulunduğu alan fonksiyonunu yitirmiş ve köhnemiş yapılardan temizlenecek.

TOKİ ile Şanlıurfa Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında 38 hektarlık alan depreme dayanıksız ve kullanım ömrünü doldurmuş yapılardan temizlenecek. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 2 bin 54 Yapı yıkılarak, toplamda 2 bin 835 adet Konut, işyeri ve Ofis inşa edilecek. 882 konut, 121 ile 279 metrekare arasında değişen büyüklüklerde olmak üzere 10 farklı tipte olacak. Ayrıca proje alanında 14 metrekare ile 359 metrekare arasında değişen büyüklüklerde bin 241 işyeri ve 62, 73, 78 ve 147 metrekare büyüklüğünde 4 farklı tipte 712 Ofis inşa edilecek.
 
Proje alanında bulunan Taşınmaz hak sahipleri Arsa, bina, işyeri, müştemilat gibi taşınmazlarına karşılık, mevcut kullanımı dikkate alınarak belirlenen kriterler çerçevesinde, konut veya işyeri talebinde bulunabilecekler.
 
İKLİM ŞARTLARINA GÖRE TASARIM
 
Şanlıurfa'yı fonksiyonunu yitirmiş ve köhnemiş yapılardan temizleyerek Modern bir görünüme kavuşturacak proje; iklime duyarlılık, yeşil mimari, enerji verimliliği ve sürdürülebilir kent dokusu gibi tasarım kriterleri göz önünde bulundurularak planlandı. Proje alanında sıcak-kuru iklim şartlarına uygun güneşlenme analizleri yapıldı. Yaz aylarında aşırı ısınmayı önleyecek, güneş radyasyonunu azaltacak, buharlaştırmayı ve rüzgarın etkisini arttıracak, kış aylarında ise güneşin ısıtıcı etkisinden maksimum düzeyde faydalanmayı sağlayacak tasarım yapıldı.
 
Güneşlenme analizlerinin yanı sıra kentsel dönüşüm alanında rüzgar analizleri de gerçekleştirildi. Ana servis yolları, hakim rüzgar yönü olan kuzeybatı-Güneydoğu doğrultusunda oluşturuldu. Konutların toz rüzgarlarından mümkün olduğunca etkilenmemesi amacıyla, zemin katlardaki işyerlerinde ağırlıklı olarak yüksek tavan tercih edildi.
 
Kentsel dönüşüm alanında yer alan Cavsak Deresi de proje kapsamında yeniden ele alınacak. Cavsak Deresi, Şanlıurfa için önemli önemli bir rekreasyon alanı olacak.
 
TOKİ 570 BİN KONUT RAKAMINA ULAŞTI
 
TOKİ, 58, 59, 60 ve 61. Hükümetlerin "Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği" kapsamında 81 il ve 800 ilçede, 2 bin 592 şantiyede, toplam 570 bin konut rakamına ulaştı. Konutların yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde.
 
Gecekondu dönüşüm kapsamında 81 bin 957, Afet kapsamında 37 bin 688, Tarım köy uygulaması olarak da 5 bin 584 konut inşa edildi.
 
Kaynak: İHA

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ, Şırnak Terör Mağdurları Konutlarına Başladı


Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, TOKİ tarafıdnan terör mağdurları için 1.268 konut ve 116 iş yeri inşa edileceğini söyledi..

 

 
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu ve Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Cengiz Başer , teröre mağdurları için inşa edilecek olan konutların yapımına başlanan Gazi Caddesi'nde incelemelerde bulundu. Terör saldırılarında evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından inşa edilmekte olan projede 1.268 konut ve 116 iş yeri bulunacak.
 
TOKİ'nin terör mağdurlarına yönelik toplu konut uygulamasının ilk etabında yer tesliminin yapıldığını belirten Bedirhanoğlu,  konutların 1 yılda tamamlanarak teslim edileceğini söyledi.
 
3,5 aylık bir süreç içinde 17 milyon lira içme suyu, 28 milyon lira kanalizasyon ihalesi, 105 milyonluk 105 kilometre sıcak asfalt ihalesi ile TOKİ'nin 1. etap ve 2. etap ihalelerinin tamamlandığını belirten Bedirhanoğlu, konut projesi kapsamında çalışmalara ise mevsim koşulları nedeniyle istedikleri kadar hızlı başlaymadıklarını söyledi.
 
 
 
05-04-2013
Bu haber toplam 3312 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?