En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Toki 23.02.2018 22:24
TOKİ Kütahya 4. Etapta 4 Bin TL Peşinle Satılık Daireler

TOKİ Kütahya 4. Etapta 4 Bin TL Peşinle Satılık Daireler

Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Kütahya'nın Akkent Mahallesi'nde 4. etap uygulama kapsamında satışa çıkarılan 384 konut için 7 günde 3 bin 750 kişi başvurdu.

Alınan bilgiye göre, Evyap İnşaat tarafından yapımına devam edilen "alt gelir grubu" kapsamındaki 384 konut için 17 Şubatta Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğünde başlayan müracaat işlemleri, 4 Mart mesai bitiminde sona erecek.

Vatandaşların yoğun talebiyle karşılaşılan konutlara 17- 25 Şubat tarihleri arasını kapsayan ilk 7 günde 3 bin 750 kişi müracaat etti ve bu süreçte başvuru sayısı, konut sayısının yaklaşık 10 katına ulaştı.

Başvuru için "TC vatandaşı olma", "Kütahya il sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olma" veya "il nüfusuna kayıtlı bulunma", "TOKİ'den konut satın almamış ve TOKİ'den konut kredisi kullanmamış olma", "kendisi, eşi veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkul bulunmama", "25 yaş ve üzerinde olma", "aylık hane halkı gelirinin en fazla net 2600 lira olması" gerekiyor.

Eşi vefat vefat etmiş olan çocuklu dul kadınlarda yaş şartı aranmıyor. Şehit aileleri, terör malulleri ile dul ve yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 5 yıldır ilde ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekirken, bu kategoride müracaat edecekler için "TOKİ'den konut satın almamış ve TOKİ'den konut kredisi kullanmamış olma", "kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkul bulunmama" koşullarına sahip olmaları istenmiyor.

Başvuru koşullarını taşıyan "şehit aileleri, terör malulleri ile dul ve yetimleri", "İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazileri", "en az yüzde 50 özürlü vatandaşlar" ile "diğer alıcı adaylar"ın başvuruları, 4 ayrı kategoride kabul ediliyor. Bir hane halkı, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir başvuru yapılabiliyor.

Başvuru sahiplerinin, kategorisine göre Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğünden iki nüsha başvuru formu temin edip doldurması ve nüfus cüzdanı fotokopisi, kendi adlarına adresine göre düzenlenmiş son üç aya ait doğalgaz, elektrik, su ya da telefon faturasının fotokopisi, ikametgah ilmühaberi, aile bireylerinin TC kimlik numaraları ile şahsen müracaat etmesi gerekiyor.

Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerinin kredi kullanım durumuna göre Emekli Sandığından (ES) alacakları belgeyi, gazilerin ES'den alacakları gazi kimlik belgesini, engellilerin ise Özürlüler İdaresince verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu ibraz etmesi isteniyor.

-ŞEHİT AİLELERİ, GAZİLER VE ENGELLİLERE ÖNCELİK-

Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkı tanınacak, ancak bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirlenecek. İstiklal Savaşı gazisi, Kore gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmet gazilerine üç kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile belirlenecek. Özürlü vatandaşlara üç kontenjan ayrılacak ve hak sahipleri kura ile tespit edilecek. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan gaziler ve özürlüler, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutulacak.

"Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası" noter huzurunda, Valilik ve TOKİ yetkilileri denetiminde TOKİ tarafından daha sonra duyurulacak tarih ve yerde gerçekleştirilecek.

Kura çekimi, şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri, gaziler, özürlü vatandaşlar, diğer başvuru sahipleri olarak sırayla belirlenecek. Konut sayısının en az yüzde 50'si kadar yedek alıcı tespit edilecek. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda kura çekilişi yapılmayacak.

Kura sonrası konut satın alma hakkını elde edenlerden, Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı, hane halkı gelirinin en fazla net 2600 lira olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri, başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler, başvuru sahibi, eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa ES, SSK ve Bağ- Kur'dan çalışmadığına dair belgeler, İl Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmadığına dair belgeler istenecek.

Konutlar, metrekaresine göre 4 bin lira peşin (peşinat bedelinin yarısı sözleşme tarihinde, kalan yarısı ise üç ay sonra tahsil edilecek), 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacak.

DY tipi 2 oda ve 1 salon nitelikli brüt 64,71 metrekare büyüklüğe sahip 384 konutun ortalama fiyatı 46 bin 769 lira, peşinatı 4 bin lira, ortalama aylık taksitleri 238 lira, taksit sayısı ise 180 lira olarak belirlendi.

Satışla ilgili ayrıntılı bilgiye "http://www.toki.gov.tr/html/satis/kutahya/merkez-ag/ilan.pdf" internet sayfası ve TOKİ'nin 0312 565 20 65 numaralı telefonundan ulaşılabiliyor.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ, Şırnak Terör Mağdurları Konutlarına Başladı


Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu, TOKİ tarafıdnan terör mağdurları için 1.268 konut ve 116 iş yeri inşa edileceğini söyledi..

 

 
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile Şırnak Belediyesine görevlendirilen Başkan Vekili Turan Bedirhanoğlu ve Çevre Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Cengiz Başer , teröre mağdurları için inşa edilecek olan konutların yapımına başlanan Gazi Caddesi'nde incelemelerde bulundu. Terör saldırılarında evleri ağır hasar gören vatandaşlar için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından inşa edilmekte olan projede 1.268 konut ve 116 iş yeri bulunacak.
 
TOKİ'nin terör mağdurlarına yönelik toplu konut uygulamasının ilk etabında yer tesliminin yapıldığını belirten Bedirhanoğlu,  konutların 1 yılda tamamlanarak teslim edileceğini söyledi.
 
3,5 aylık bir süreç içinde 17 milyon lira içme suyu, 28 milyon lira kanalizasyon ihalesi, 105 milyonluk 105 kilometre sıcak asfalt ihalesi ile TOKİ'nin 1. etap ve 2. etap ihalelerinin tamamlandığını belirten Bedirhanoğlu, konut projesi kapsamında çalışmalara ise mevsim koşulları nedeniyle istedikleri kadar hızlı başlaymadıklarını söyledi.
 
 
 
27-02-2011
Bu haber toplam 23766 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?