En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 22.02.2018 13:01
UNESCO, Süleymaniye Camii Ve Haliç Metro Raporu İstedi

UNESCO, Süleymaniye Camii Ve Haliç Metro Raporu İstedi

UNESCO, Brezilya'daki zirvede de gündeme gelen Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile ilgili çevre etki raporunun şubat ayına kadar hazırlanmasını istedi

Uluslararası kurulus, tarihi yarımadada sit alanları ve eski eserleri dikkate alan bir trafik planının hazırlanmasını da talep ediyor. UNESCO raportörleri, raporu incelemek üzere şubatta İstanbul'a gelecek.
 
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Brezilya dönem toplantısında İstanbul'u tehlike altındaki miras listesine almadı; ama yöneticilerine bazı ödevler verdi. Örgüt İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne şubat ayına kadar süre vererek bir dizi çalışmayı bitirmesini istedi. İstanbul'dan bir an önce bitirilmesini istenen konuların başında Haliç Metrosu Çevre Etki Degerlendirmesi Raporu ve miras alanlan için hazırlanması zorunluluk haline getirilen Alan Yönetim Planı'nın tamamlanması UNESCO raportörleri 2011 yılı ilk aylarında tamamlanması istenilen iki raporu incelemek üzere şubatta İstanbul'a gelecek. İstanbul'un son durumu hakkında incelemelerde bulunacak heyet, kendisine sunulan raporlar doğrultusunda, bir çalışma yapacak. Heyet hazırlayacağı İstanbul raporunu 2011'de Bahreyn'de yapılacak 35. dönem toplantısında komiteye sunacak. 21 ülke temsilcisinden oluşan Dünya Mirası Komitesi üyeler şubat ayında hazırlanacak rapor doğrultusunda Bahreyn'de İstanbul'un listedeki durumunu tekrar görüşecek. Brezilya'daki toplantıda İstanbul adına sunum yapan isimlerden biri olan Koruma Uygulama ve Denetim (KUDEB) Müdürü Mehmet Şimşek Deniz, Zaman'a önemli açıklamalarda bulundu. UNESCO'nun Şubat 2011'e kadar İstanbul'a bazı eksikliklerini tamamlaması konusunda süre verdiğini belirten Deniz," Şubat 2011'e kadar Alan Yönetim Planı'nın hazırlanması, Haliç metrosuna ilişkin çevre etki değerlendirme raporu ve alternatif projenin hazırlanması isteniyor. UNESCO, bu raporların yanı sıra tarihi yanmadada sit alanlarını ve eski eserleri dikkate alan bir trafik planın hazırlanmasını talep etti." diye konuştu.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkan vekili Prof. Dr. Öcal Oğuz ise İstanbul'un Dünya Kültür Miras Listesi'nde kalmasıyla ilgili kararda en önemli etkeni son yıllarda yapılan olumlu çalışmalara bağlıyor. İstanbul   Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın  Haliç metrosu inşaatını uluslararası uzmanlardan oluşacak bir gruba değerlendirme karan almasının heyet tarafından beğeni ile karşılandığını ifade eden Oğuz, "25 yıldır listede yer alan İstanbul'da yapılan inşaat ve yenileme gibi çalışmalan Dünya Miras Komitesi'nce adım adım izliyor. Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatı kapsamında belediye 270 metre olarak planlanan direkleri 50 metreye indirdi. Büyükşehir Belediyesi, geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanı Ertugrul Günay başkanlığında Dışişleri Bakanlığı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun katılımıyla yapılan toplantıda, Haliç metrosunun, şehrin siluetini bozup bozmadığı konusunu, uluslararası uzmanlardan oluşacak bir gruba değerlendirme karan aldı. Belediye böylece çıkacak rapora göre hareket edeceği taahhüdünde de bulunmuş oldu. Bu rapor şubat ayında raportörlere sunulacak." diye konuştu. Brezilya'daki UNESCO'nun 34. dönem toplantısında alman kararın 'İstanbul'un listedeki yeri garanti' anlamına gelmediğini ifade eden Oğuz, "Komite her zaman incelemelerine devam ediyor. Dünya Mirası Komitesi, verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğini önümüzdeki yıl Bahreyn'de yapılacak toplantıda tekrar gözden geçirecek." dedi.

UNESCO, Türkiye'den önümüzdeki dönem içinde bazı hususları sonuçlandırmasını talep ediyor. Haliç Metro Geçişi Köprü Projesi'nin başta Süleymaniye Camii olmak üzere İstanbul'un tarihi yarımadasının görüntüsünü zedeleyip zedelemeyeceğinin tespiti için bağımsız bir etki değerlendirmesi yaptırılmaı isteniyor. Bunun yanı sıra İstanbul'un tarihi alanlarının bütünsel biçimde korunması için hazırlanmakta olan yönetim planının bir an önce bitirilmesi, büyük ölçekli altyapı projeleri uygulanmadan önce kültür mirası üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi, Osmanlı ahşap evlerinin bütünsel bir plan içinde korunması gibi hususlar yer alıyor.

Zaman


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Sakin Kent Akyaka UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi'ne Aday


Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinin UNESCO Dünya Miras Alanları Geçici Listesi'ne alınması için hazırlanan dosya Dışişleri Bakanlığı'na sunuldu..

 

Muğla'nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi, Cittaslow Birliği Genel Sekreterliği tarafından "Sakin Kent" ilan edilmesinin ardından UNESCO Dünya Miras Alanları Geçici Listesi'ne alınması için Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan dosya, Dışişleri Bakanlığına sunuldu.
 
Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (Cittaslow) Genel Sekreterliği tarafından "Sakin Kent" ilan edilen Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesi, beldedeki biyolojik çeşitliliğinin, tarihi ve kültürel yapının korunup gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlaması amacıyla UNESCO'da yer almaya hazırlanıyor.
 
Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, 2010 yılında "Sakin Kent" unvanını alan Akyaka'nın doğal kaynakların sürdürülebilir olarak geleceğe taşınması yönünde politikalar oluşturulduğunu söyledi.
 
Beldenin "Sakin Kent" ilan edilmesiyle günübirlik ziyaretçi sayısında ciddi artış yaşandığına işaret eden Çalca, Akyaka beldesinin, Muğla'nın diğer turizm merkezlerinden farklı olarak kendine özgü bir turizm anlayışı bulunduğunu kaydetti.
 
Gökova Havzası'ndaki beldelerinin alan yönetimine göre planlandığını anlatan Çalca, "Akyaka ve Gökova Havzası'nın biyolojik çeşitliliğinin dünya mirası kabul edilmesi yönünde başvuruda bulunduk. Bölgede yaşayan insanları bilinçlendirme çalışmalarının ardından Muğla Valiliği ve Akyaka Belediye Başkanlığı olarak Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne başvurumuzu yaptık. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü de Akyaka Havzası'nın dünya mirası kabul edilmesini uygun görerek hazırlanan dosyayı Dışişleri Bakanlığının Su ve Çevre Bölümüne gönderdi. Dışişleri Bakanlığı, ilerleyen günlerde Avrupa Birliği UNESCO bölümüne başvurumuzu sunacak" dedi.
 
Dünyanın farklı bölgelerinde 20'ye yakın dünya mirası ilan edilen alan var
 
UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde Akyaka'nın, Gökova Körfezi ile yer alabilmesi için gerekli tarihi ve kültürel özelliklere sahip olduklarına dikkati çeken Çalca, "Dünya mirası olarak ilan edilen denizsel yaşam alanında 4, karasal yaşam içerisinde 15 canlı türümüz var. Bu türler özel ekosistemde yaşadığı için bu coğrafyanın tamamı dünya mirası ilan edilmiş olacak. Beldenin Dünya Miras Alanları Geçici Listesi'ne alınmasıyla Türkiye'de ilk kez biyolojik çeşitliliği olan bir coğrafya dünya mirasına alınmış olacak" diye konuştu.
 
Çalca, dünyanın farklı bölgelerinde 20'ye yakın dünya mirası ilan edilen bölge bulunduğunu söyledi.
 
Bölgede yaşayan insanların geçim kaynağının turizm olduğunu vurgulayan Çalca, turizmin kite sörf, kano, yamaç paraşütü, dağ tırmanma parkuru, bitki izleme, kuş gözleme gibi alanlarla çeşitleneceğini dile getirdi.
 
Çalca, doğa içerisinde bireysel faaliyetlerin yapılabileceği, kültürel değerlerin ve iyi tarım uygulamalarının sunumunun yapıldığı bir coğrafya ortaya çıkarmayı amaçladıklarını vurguladı.
 
"Sürdürülebilir turizmin başkenti olmayı hedefliyoruz"
 
Doğal kaynaklar yanında kendi kültürlerini de ziyaretçilere tanıtmak için çalışma yapacaklarını belirten Çalca, şöyle devam etti:
 
"Bölgede sürdürülebilir turizmin başkenti olmayı hedefliyoruz. Yaptığımız çalışmalar ile bu amaca doğru hızla ilerliyoruz. Belirli bir planlama kapasitesi oluşturarak, yeni alanları imara açmıyoruz. Gökova Havzası, uluslararası alanda "Sakin Kent" belgesiyle marka gücünü artıracak. Kaliteli hizmet sunumuyla gelir grubu yüksek insanlara hizmet eden bölge olacağız. Ula, diğer ilçelere göre biyolojik zenginliklerine değer veren, mimari kimliğini koruyan, kültürel mirasını gelen ziyaretçileri ile paylaşan bir bölge."
 
Kaynak: AA
09-08-2010
Bu haber toplam 7167 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?