En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 24.03.2018 08:07
Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Yasalaştı

Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı Yasalaştı

Yabancıların kayıt dışı çalışmasının önüne geçmek ve yabancı iş gücünden de fayda sağlamak için hazırlanan Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, Meclis'te kabul edilerek yasalaştı..

 

Yabancıların kayıt dışı çalışmalarının önüne geçilmesi, yerli-yabancı iş gücü dengesi kurularak, nitelikli yabancı iş gücünden de fayda sağlanmasını öngören Uluslararası İşgücü Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yasalaştı.
 
Çalışma hayatına yeni düzenlemeler getiren Uluslararası İşgücü Kanunu'na göre,
 
- Sağlık ve eğitim hizmetlerinde çalışacak olan yabancı ülke vatandaşlarının çalışma izni başvurularının değerlendirilmesinde ön izin alınacak.
 
- Yükseköğretim kurumlarında çalışacak olan yabancı uyruklu öğretim elemanları için YÖK Başkanlığı’ndan ön izin alınacak.
 
- Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl çalışma izni olan yabancı ülke vatandaşları da süresiz çalışma iznine başvurabilecek. Süresiz çalışma izni olan yabancılar ise Türk vatandaşlarına tanınan hakların tamamından faydalanabilecek. Ancak, söz konusu yabancılar  seçme, seçilme ve kamu görevlerine girme hakkı, askerlik hizmeti yapma yükümlülüğüne sahip olmayacak.
 
- Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu tavsiyesiye, başvurusu bakanlık tarafında uygun görülen yabancı ülke vatandaşlarına, “Turkuaz Kart” verilecek. Fakat, geçici koruma sağlanan yabancılara, Turkuaz kart ile ilgili düzenlemeler uygulanmayacak.
 
- Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunda örgün öğretim programlarına kayıtlı olan yabancı öğrencilerin çalışması için çalışma izni alması gerekecek.  Ek olarak YÖK’ün tanıdığı üniversitelerden mezun yabancı mühendis ve mimarlar, da eçici süreyle çalışma izni alarak Türkiye'de mesleğini yapabilecek.
 
- Çalışma izni olmadan  bir işverene bağlı çalışan yabancı ülke vatandaşlarına kişi başı 2 bin 400 TL, bağımsız çalışan yabancı ülke vatandaşlarına da kişi başı 4 bin 800 TL, yabancı işçi çalıştıran işveren veya işveren vekiline her bir yabancı için 6 bin TL idari para cezası uygulanacak. Çalışma izni olmadan  çalıştığı tespit edilen yabancılar da sınır dışı edilmek üzere İçişleri Bakanlığı’na bildirilecek.
 
- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü ile Bakanlık'ta yabancı başvuru, değerlendirme ve izleme sistemi kurulacak.
 
- Çalışma izni muafiyetinin geçerlilik süresinin 3 aydan fazla olması koşuluyla, harç alınması hüküm altına alınacak. Buna göre, bir yıl için 500 TL olarak belirlenen süreli çalışma izni harcı, her bir yıl için aynı miktarda alınacak ve bir yıldan fazla olup 2 yılı aşmayan çalışma izni belgesinden 1000 TL harç alınacak.
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

KDV Kanunu'nda Köklü Değişiklik Yapılacak


Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV Kanunu'na son bir yılda çok sayıda şikayet geldiğini bu sebeple de söz konusu kanunda mutlaka köklü değişiklikler yapacaklarını söyledi..

 

 
Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki bir otelde düzenlenen Müstakil Sanayici ve İş  Adamları Derneği (MÜSİAD) 95. Genel İdare Kurulu Toplantısında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, son 1 yılda KDV Kanunu'na ilişkin olarak çok şikayet aldıklarını bu sebeple de KDV Kanunu'nda köklü bir takım değişiklikler yapılması gerektiğini söyledi.  Gelir Vergisi Kanunu çalışmasında bir noktaya gelindiğini de belirten Bakan Ağbal, Türkiye'nin büyümesi, gelişmesi ve daha fazla kalkınması için ciddi çalışmalar yapıldığının altını çizdi.
 
Piyasada rekabet eşitsizliğine neden olan vergi uygulamalarının ortadan kaldırılmasıan yönelik çalışmalar olduğuu belirten Bakan Ağbal,  vergiye gönüllü uyum adlı programların hayata geçirildini bundan sonra da öneli reformların yapılacağını, Gelir Vergisi Kanunu'nu yakın zamanda komisyonda görüşerek tamamlayıp, yasalaştırmak istediklerinivergi sisteminde  gerçekten çığır açacak Vergi Usul Kanunu çalışması olduğunu söyledi.
 
Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu ile ilgili çok sayıda talep olduğunu da ifade eden Bakan Ağbal, bu konuda gerekli çalışmaların yapılacağını, 1985 yılında hazırlanan KDV Kanunu'nun masaya yatırılma zamanının geldiğini belirtti.
 
 
 
30-07-2016
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?