En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 18.03.2018 23:23
Türkmenistan'da 2. İhraç Ürünleri Fuarı Açılacak

Türkmenistan'da 2. İhraç Ürünleri Fuarı Açılacak

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, bu yıl iki ülke arasındaki toplam dış ticaretin 2 milyar doları geçeceğinin öngörüldüğünü belirterek, 2009 yılında 2008'e göre iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 52 oranında artış kaydettiğini söyledi.

Çağlayan, Hükümetlerarası Ekonomik Komisyon 3. Dönem Toplantısı için Türkiye'de bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Bayar Abayev, Petrol ve Doğalgaz Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bayramgeldi Recepoviç Nedirov, Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Başimmırat Atamıradoviç Hocamuhammedov, Kültür ve Televizyon Radyo Yayınları Bakanı Gulmırat Hudayberdiyeviç Muradov, Türkmenistan Ticaret Odası Başkanı Palvan Taganov ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Bakan Çağlayan burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin krize inat büyüyerek ve gelişerek arttığını vurgulayarak, ''Bu yıl iki ülke arasındaki toplam dış ticaretin 2 milyar doları geçeceği görülüyor. 2009 yılında 2008'e göre ise iki ülke arasındaki ticaret yüzde 52 oranında artış kaydetti'' dedi.

Türk müteahhitlerin en yaygın işlerden birini Türkmenistan'la yaptıklarına işaret eden Bakan Çağlayan, ''Türkmenistan'da yapılan tüm inşaat işlerinin yüzde 90'ının Türk müteahhitleri tarafından yapılması önemlidir. Türk müteahhitleri Türkmenistan'daki 608 projede 17 milyar dolardan fazla iş yaptılar. Yalnızca geçen yıl alınan işler 2,5 milyar dolardan fazladır'' diye konuştu.

Çağlayan, 30 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde Türkmenistan'ı ziyaret edeceğini belirterek, burada 2. Türk İhraç Ürünleri Fuarını açacaklarını ve Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi'nin toplantısını düzenleyeceklerini anlattı.

Türk firmalarına Türkmenistan'da yatırım yapmaları çağrısında bulunan Çağlayan, iki ülke arasındaki işbirliğinin yalnızca müteahhitlikle sınırlı kalmasını istemediklerini, Türklerin Türkmenistan'da sanayi, ticaret ve turizmde de yer almasını istediklerini ifade etti.

Bakan Çağlayan, Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov ve beraberindeki heyetle bu sabah yaptıkları görüşmede, Türkmenistan Ticaret Odası ve Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) kardeş olması yönünde görüşlerini ifade ettiklerini belirterek, iki ülke arasındaki ilişkileri teknik yardımlaşma noktasında da artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Denizcilik Müsteşarlığı ve sektör temsilcilerinin 13-15 Temmuzda Avaza'daki gemi inşa sanayiyle ilgili Türkmenistan'ı ziyaret ettiklerini hatırlatan Çağlayan, bu sayede Avaza'da gezinti tekneleri yapacaklarını, tersane ve liman konusunda fizibilite çalışmaları yapılacağını dile getirdi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkmenistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın ihtiyaçları konusunda teknik hazırlıklar yaptıklarını da kaydetti.

TÜRKMENİSTAN DEVLET BAŞKANI YARDIMCISI MUHAMMEDOV


Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Hocamuhammed Muhammedov, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, ''2008 yılına göre 2009 yılının dış ticaret hacmi oranı karşılaştırıldığında 1,5 kat büyüme oldu. 2009 yılı ilk 6 ayı ile 2010 yılı ilk 6 ayı karşılaştırıldığında ise 2,5 kat büyüme gözlendi'' dedi.

Muhammedov, yılın ilk yarısında iki ülke arasındaki dış ticaretin 1 milyar 600 milyon doları bulduğunu dile getirerek, bugüne kadar yaklaşık 17 milyar dolarlık inşaat işleri yapıldığını, bu miktarın büyük kısmının da son 3 senede yapılmış işler olduğunu vurguladı.

Türkmenistan'ın yüzden fazla ülkeyle ticari ilişkileri olduğuna işaret eden Muhammedov, Türkiye'nin bu ülkeler arasında ikinci sırada bulunduğunu söyledi.

Görüşmenin sonunda Bakan Çağlayan Muhammedov'a çini bir vazo hediye etti.

Star


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Türkmenistan'da Akaryakıta Yüzde 60 Zam Yapıldı


Geçtiğimiz Haziran ayında araç başına aylık 120 litre ücretsiz benzin uygulamasının kaldırıldığı Türkmenistan'da yeni yılın ilk günlerinde akaryakıt fiyatlarına yüzde 60 oranında zam yapıldı..

 

Dünyada akaryakıtın en ucuz olduğu ülkeler arasında yer alan Türkmenistan'da 2015'in ilk gününde akaryakıta yüzde 60 oranında zam yapıldıüğı açıklandı. Zam öncesi kurşunsuz benzinin litre fiyatının 62 tenge ( 22 cent) fiyatla staıldığı ülkede 2015 yılının ilk günü itibarıyla söz konusu fiyat 1 manat (35 cent) oldu.
 
Bu zamma rağmen Türkmenitan hala dünyada akaryakıtın en ucuza satıldıüğı ülkeler arasında yer almaya devam ediyor. Ülkenin kurucusu olanDevlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı döneminde kurşunsuz benzinin litresi yaklaşık 2 sente satıldığı Türkmenistan'da bir arabanın deposu yaklaşık 1 dolara doldurulabiliyordu. Şimdiki Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ise 2007 yılında göreve başladıktan sonra 2 sent olan benzin fiyatını 22 sent yükseltmiş, aylık araç başına 120 litre ücretsiz benzin dağıtımı uygulaması başlatmıştı. Söz konusu ücretsiz benzin uygulaması ise geçtiğimi Haziran ayında sonlandırıldı.
 
 
27-07-2010
Bu haber toplam 4596 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?