En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 22.02.2018 02:53
Türkleri Libya'da Taşeron Durumuna Düşürecekler

Türkleri Libya'da Taşeron Durumuna Düşürecekler

Libya’da ortaya çıkan karışıklık üzerine üstlendikleri 15 milyar dolarlık işlerini yarım bırakan Türk müteahhitlerin “İşler birkaç ay sonra düzelir” umudu, koalisyon güçlerinin müdahalesi sonrası endişeli bekleyişe dönüştü.

Türk Müteahhitleri Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Afganistan ve Irak’taki deneyimlerine göre daha önce ana müteahhit olarak iş yaptıkları Libya’da ikinci taşeron durumuna düşmekten endişe ettiklerini söyledi. Erdal Eren, bugüne kadar Libya’da 27 milyar dolarlık projeyi tamamlayan ve halen de 15 milyar dolarlık projelere devam eden Türk şirketlerinin Libya’da ana müteahhit durumunda olduğunu vurguladı. Ancak, koalisyon güçlerinin operasyonundan sonra Türk şirketlerinin ikinci taşeron durumuna düşebileceğini kaydeden Eren, Afganistan ve Irak deneyimlerinin bunu gösterdiğini söyledi.

REKABETSİZ İŞ ALABİLECEKLER
Fransızların Libya başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Afrika ülkelerinde iş yapamadıklarını, üstelik bu ülkelerde Fransızca konuşulduğunu vurgulayan Erdal Eren, “Eskiden bizlerle rekabet edebilmeleri mümkün değildi, şimdi rekabetsiz olarak iş alabilecekler” diye konuştu. Libya’da şantiyelerinin zarar gördüğünü de belirten Eren “Tamamladığımız işlerin hak edişlerini tahsil edemedik. Böyle bir ortamda zararların tazminini beklemiyoruz. Ama geçmişte bakanlıklarla, genel müdürlüklerle sözleşmeler imzalamıştık” dedi.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Libya, Türk Müteahhitleri Geri Çağırdı


Libya, Türk müteahhitleri yarım kalan işlerin tamamlanması için davet ederken Türk müteahhitler güvenlik sorunlarının çözülmesini ve öncelikler listesi oluşturulmasını talep etti..

 

Libya, ülkede yarım kalan inşaat işlerinin tamamlanması için Türk müteahhitlere ‘yatırıma devam’ çağrısı yaparken Türk müteahhitler güvenliğin sağlanmasını şartı ile öncelikli yatırım listesi yapılmasını istedi. Libya ise söz konusu listeyi yılbaşına kadar hazırlayacağını taahhüt etti.
 
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, ülkede yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle yarım kalan 18 milyar dolarlık yatırımların tamamlanması için Türk müteahhitlik şirketlerine çağrıda bulunurken Türk müteahhitler mevcut güvenlik sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini aksi halde Libya’ya kesinlikle gitmeyeceklerini, ayrıca yarım kalan işleri kapsayan bir öncelikler listesi oluşturulması gerektiğini bildirdi.
 
Ulusal Mutabakat Hükümeti Ulaştırma Bakanı Milad Matuk, Libya'daki güvenlik durumunun Türk müteahhitlik şirketlerinin durdurdukları projelere tekrar başlatmalarına el verecek düzeyde iyileştiğini belirtirken, Türkiye-Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Hüseyin Ersin Takla ise her iki tarafın da yarım kalan işleri  tamamlamak arzusunda olduğunu, Türk şirketlerin Libya'da işlerinin başına dönmesi için bazı sorunların çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.
 
Libya’da iş yapmanın önünde güvenlik sorunu, döviz sıkıntısı ve Bingazi çevresinde Türk pasaportuna kısıtlama engelleri olduğunu vurgulayan Takla, Libya'da finansal sıkıntıların devam ettiğini, gelir getirici kalemlerin başında gelen petrol üretimi ve satışında ciddi düşüş olduğunu, buna bağlı olarak döviz sıkıntısı yaşandığını bu sebeple de arzu eilen ile realitenin arasında çok fark olduğunu söyledi. 
 
Libya'da güvenlik sorunlarının da devam ettiğini kaydeden Takla, Türk şirketlerin faaliyetlerine devam ettiği dönemde çalışanların kaçılıp  karşılığında para talep edildiğini ve söz konusu bölgelerde adam kaçırma olaylarının devam ettiğini, bu durumun önlenmemesi halinde Türk vatandaşlarını Libya'ya götüremeyeceklerini belirtti.
 
Türk şirketlerinin Libya’da yaptıkları işlerin toplam mukavele bedelinin 15-18 milyar dolar civarında olduğunu söyleyen Türkiye-Libya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Takla, Türk şirketlerinin 1 milyar dolar civarında faturalanmış, ödenmeye hazır alacağı ile 4 milyar dolar hakedişi olduğunu ayrıca şantiyelerdeki alet edevatın toplam tutarının da 1 milyar dolar olarak belirlendiğini söyledi.
 
23-03-2011
Bu haber toplam 6279 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?