En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 17.03.2018 14:37
Türk Şirketleri Türmenistan'da 115 Milyon Dolarlık İhale Kazandı

Türk Şirketleri Türmenistan'da 115 Milyon Dolarlık İhale Kazandı

Türk İnşaat Şirketleri Türmenistan'daki 115 milyon dolarlık ihaleyi kazandı.

 

Türkmenistan'da inşaat alanında faaliyet gösteren Türk şirketleri, bu ülkede toplam 115 milyon doları bulan yeni konut inşaatı ihalesi kazandı. 5 Türk inşaat şirketi, başkent Aşkabat'ta 23 konut inşa edecek. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un onayı ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Deryageldi Orazov, Türkmenistan'da faaliyetlerini başarı ile sürdüren Türk firmalarına, toplam değerleri 115 milyon doları bulan 4 katlı toplam 25 konutun inşaatın 23'ünü verildiğini duyurdu. Söz konusu kararnameye göre, Eylül 2013 yılına kadar projelerin teslim edilmesi gerekiyor. Konut inşaatı ihalelerini kazanan Şahin İnşaat, ERG İnşaat, Total İnşaat, Taşyapı İnşaat ve Birsen İnşaat şirketleri, sözkonusu konutları Aşkabat'ta yapacak. 
 
Öte yandan, Türk şirketlerinden geriye kalan 2 konut yerli Türkmen inşaat firması tarafından inşa edilecek. Türk işadamlarının Orta Asya'da en fazla proje üstlendiği ülke Türkmenistan oldu. 600'den fazla Türk şirketi bu ülkede faaliyet gösteriyor. 
 
Türkmenistan'ın imarında Türk şirketleri söz sahibi olurken, Türk inşaat şirketlerinin ülkenin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından beri aldıkları işin toplam hacmi 21 milyar doları aştı.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
19-09-2011
Bu haber toplam 7521 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?