En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 24.02.2018 08:09
Tamer Özyurt Kimdir ?

Tamer Özyurt Kimdir ?

Ünlü İş adamı Tamer Özyurt Kimdir ?

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt nereli bu soru internette çok aratılmaya başladı ki adeta Google daha yazmadan soruyu tahmin ediyor. Bizde o soruyu cevaplandıralım çünkü internette bulunmayan bu bilgi kaynağı "Tamer Özyurt Kimdir? " "Tamer Özyurt Nereli" diye aratanların sorularına cevap vermiyor.

12 yaşından beri bu işlerin içindeyim. 1990'lı yıllarda Esenyurt bölgesinin raitingi yükselmeye başladı. 1989'da Jivkov'un türkiye'ye gönderdiği bulgaristan'daki soydaşlarımız Esenyurt'a yerleştirililiyordu. Tahtakele'den biliyordum. Bulgar göçmenleri ömrünün sonuna kadar ev ile uğraşırlar. Yıktırırlar, yaptırırlar, yine yıktırırlar ve yeniden yaptırırlar... bu iş hep böyle sürer. Bunu bildiğim için Esenyurt'ta bir nalburiye dükkanı açtım. Bölge halkının 100-150 metrekare arsalar üzerine yaptırdığı 2-3 katlı binalara malzeme sattım. 1990'lı yılların ikinci yarısında binaların boyu yükselde. 4-5 kata çıktı. Ben malzeme satmaya devam ediyordum. 2000'li yıllarda ise inşaata başladım. Yıllar önce malzeme sattığım insanların bu kez çocuklarına ev satmaya başladım.-İlk inşaatınızı ne zaman yaptınız

- 2005'te Boğazköy'de Genç Girişimciler Sitesi'ni 2006'da Tasarımcılar Sitesi'ni yaptım. 2007'de Tasarımcılar İşhanı'nı ve 2008'de ise Gardencity'yi... 2009'da ise NTepe'yi...- Her sene bir inşaat mı yaptınız

- Evet. Ayrıca başladığım her inşaatı 1 sene içinde bitirdim.- Sattığınız fiyatlara bakınca para kazanmanız zor gibi görünüyor

- Ben konuttan para kazanmıyorum. Konutu portföy oluşturmak için yapıyorum.- Peki neyden kazanıyorsunuz

- Dükkandan ve mağazadan...- Nasıl oluyor

- Son projede 405 konut ve 45 dükkan var. Konutları arsa payı dahil maliyet seviyelerinden satıyorum. Ama dükkanları satarken aynı tavizi vermiyorum. Hatta fiyatlarım ortalamanın da üzerinde. 400 konuttan 30 milyon dolar ciro yapıyoruz. 40 dükkanı da aşağı yukarı aynı fiyata satacağız. Daha satışa başlamadık. Ay sonunda başlayacağız.- Bir de inşaatlarınız çok mu yoğun Mesela Ntepe'de arsa ve inşaat alanı oranı nasıl

- 10 bin 200 metrekare arsa. Toplam inşaat alanı 80 bin metrekare. Satılabilir alanı 60 bin metrekare civarında. Emsal biraz yoğun. Ama İstanbul'da emsalin daha fazla olduğu ilçeler ve projeler var. Konutu ucuza satmak için emsali artırmak gerekiyor. Bu konuda belediyede iyi niyet gösteriyor-2010'da ne yapmayı planlıyorsunuz

- Tamamı kendi arsalarım üzerinde 4 projeye başlayacağım. 5 bin civarında konut satışı yapacağım.

Özyurtlar nasıl ucuza satıyor

Tamer Özyurt ucuza satmanın sırlarını şöyle anlatıyor:

1) Emsal yoğun

2) Projeyi kendi arsalarım üzerinde yapıyorum.

3) İstanbul'un en büyük inşaat malzemesi tedarikçilerinden biriyim. Malzemeyi ortalama yüzde 10-15 daha ucuza alıyor.

4) Konutu maliyetine satıyorum. Parayı dükkan ve mağazalardan kazanıyor.

5) Şirketin tamamı bana ait. Karar mekanizması hızlı. Az kara kanaat ediyorum.

6) Maliyetlerdeki düşüşü fiyata yansıtıyorum. 2005'te metreküpü 100 TL olan beton 55 TL. 2008'de tonu 2 bin 200 TL olan demir 820 TL. Bu düşüşleri fiyata yansıtıyorum.Ticareti Yahudilerden öğrendim12 yaşından itibaren Tahtakele'de çalışan Tamer Özyurt, Patronum Kayseri Develi'den ggöçen bir Yahudiydi. Ticaretin tüm kurallarını ondan öğrendim. En büyük hilesi dürüstlüktü. Dürüst olduğunuz zaman ticarette çok başarılı olursunuz diyor.İlk başlarda herkes gibi kat karşılığı ile işe başladığını hatırlatan Tamer Özyurt, İlk bir kaç projeyi böyle yaptım. Sonra bunun bir hata olduğunu anladım. Para kazanacaksam projeyi kendi arsam üzerinde yapmam gerektiğini farkettim. Arsaları almaya başladım.Bankaların kredi vermemesi bir avantajBankaların tüketicilere kredi verirken çok fazla kriter aradığıın kaydeden Özyurt şunları söylüyor: Kredi verirken ince eleyip sık dokuyorlar. Hekrese kredi vermiyorlar. Bizim ev sattığımız 350 kişi bankaya kredi için başvurudğunda yüzde 80'ine kredi çıkmaz. Ama ben gönül rahatlığı ile vade yapıyorum. Çünkü yaptığım işe güveniyorum. İnsanların eğilimlerini biliyorum. Türkiye'de tüketiciler kredi kartı borcunu ödemeyebilir, araba taksitini aksatabilir ama konut taksidini asla aksatmaz. Bu zaafı biliyorum. şartlar ne olursa olsun taksitlerin ödenmesinde aksama olmaz. Kaldıki tamamını peşin ödeyennin oranı yüzde 10. Taksit sayısında ise tercihler 30 ile 60 ay arasında yoğunlaşıyor

Gıda ve giyimde yaşanan marka eğilimi konuta da sıçradı.Talep küçük konuta. Küçük konutlar hep revaçta olacak. Konutların fiyatları ucuz. İşletme maliyetleri ucuz.Bir günü nasıl geçiyor

Sabah 08.00'de uyanıyorum. 09.00'da ofisteyim. Gece 02.00'ye kadar çalışıyorum.Tamer Özyurt kimdir 1968'de Gaziantep'te doğdu. Beyazıt İlkokulu'nu ve Bakırköy Ortaokulu'nu bitirdi. Bakırköy Ticaret lisesi'nden mezun oldu. 12 yaşından itibaren Tahkale'de parttime çalıştı. 2 çocuk babası.
 


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tamer Group İcralık Gayrimenkullerde Uzlaşma Sağlıyor


Tamer Group Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tamer, 2011 yılında 100 milyon dolarlık borç için alacaklı ile mal sahibi arasında uzlaşma sağladı.
Herkesi korkutan 'icra' sürecini 'uzlaştırma' kavramıyla tanıştıran Tamer Group Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tamer, borçluya destek vererek kendi sektörünü yarattı. Şirket, 2011'de 100 milyon dolarlık borcu uzlaştırmaya götürdü.
 
Herkesi korkutan 'icra' sürecini 'uzlaştırma' kavramıyla tanıştıran Tamer Group Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tamer, borçluya destek vererek kendi sektörünü yarattı. Şirket, 2011'de 100 milyon dolarlık icralık gayrimenkulu uzlaştırmaya götürdü.
 
21 yaşında üniversitedeyken bu işi yapmaya karar veren ve 30 yaşında kendi çapında bir sektör yaratan Tamer, önemli bir girişimcilik örneği ortaya koymuş durumda.
 
BORÇLU İLE ALACAKLI AYNI MASADA
 
Yaptıkları işi en basit tanımıyla, "borçluya destek vererek alacaklıyla aynı paydada buluşturmak" olarak özetleyen Tamer, yüzde 80 ile 90 arasında borçlu olanların kendilerine uzlaştırma için başvurduğunu, kısmen de kendilerinin teklif götürdüğünü söyledi.
 
Dört alt şirketi olan Tamer Group'ta lokomotif görevini uzlaştırma şirketi görüyor. Bu şirket, icraya giden süreçte uzlaştırıcı olarak araya girerek, borçluya destek vermek suretiyle, alacaklı ile borçluya el sıkıştırıyor. Burada iki seçenek ortaya çıkıyor. Birincisinde, alacaklıyla anlaşılıp borçlunun elindeki gayrimenkul satılıyor. Alacaklıya parası ödeniyor. Borçluya satıştan sonra kalan kısım ödeniyor.
 
Bu süreçte kendilerinin sadece danışmanlık ücreti aldığının özellikle altını çizen Tamer, icraya gitmesi durumunda gayrimenkulün değer kaybı yaşaması ve uzayan mahkeme süreci ve oluşacak faiz  yükünün ortadan kaldırıldığına dikkat çekiyor.
 
Gayrimenkulün, ilk etapta satılmaması durumunda ise varlık yine kendi bünyelerinde yer alan yatırım havuzuna aktarılıyor ve alacaklının borcu ödeniyor. Bundan sonraki süreçte gayrimenkulün satışı gerçekleştirilerek, bu miktar borçluya teslim ediliyor. Böylece icraya gitmesi durumunda olması gerekenden ucuza satılabilecek bir mülk, gerçek değerine yakın bir fiyata elden çıkarılabiliyor.
 
ÖNCELİK MÜLKÜ ESKİ SAHİBİNE KAZANDIRMAK
 
Tamer bu noktada, bazı kredilendirme koşulları devreye sokularak, mülkün özellikle eski sahibine kazandırılmasına gayret gösterildiğini de belirtiyor.
 
Bu işlemi gerçekleştirmek için 50 milyon dolarlık sürekli çevrimde olan bir kaynağa sahip olan şirketin, gelecek hedefi ise bu miktarı 300 milyon dolara çıkarmak. Ancak, Kemal Tamer bu noktada yatırım işlemlerinden para kazanmadıklarını asıl işlerinin danışmanlık verip buradan gelir elde etmek olduğuna özellikle vurguluyor.
 
Tamer Group'un altında Tamer Uzlaştırma, Tamer Yatırım, Nisan'da devreye girecek emlak organizasyonu yapan Uzlaştık ve Tamer Gayrimenkul Geliştirme şirketleri yer alıyor.
 
2011'DE 100 MİLYON DOLARLIK UZLAŞMA
 
2011'de 250'yi aşan sayıda gayrimenkulü icra sürecinden kurtaran Tamer Uzlaştırma'nın, bir yıllık süreçteki iş hacmi ise 100 milyon dolara yaklaşmış durumda.
 
Kemal Tamer'in gelecek hedefleri de oldukça iddialı. Tek başına bir sektör yaratan ve bu anlamda tek kurumsal yapı konumunda bulunan Tamer Group, 2015 yılına kadar icradan dolayı satışı istenen gayrimenkulün yarısının uzlaştırmayla çözülmesini hedefliyor. Türkiye'de yılda yaklaşık 30 milyar liralık gayrimenkulün icralık oluyor ve 11 ile 12 milyar dolarlık icra satışı gerçekleşiyor. Tamer, bu miktarlar hesaba katıldığında mahkemelerinin yükünün de önemli oranda azalacağını belirtiyor.
 
KAPI KAPI ALBÜM SATMIŞ
 
Tamer'in hayat hikayesi de ilginç. Girişimcilik ruhunu çok küçük yaşlarda içinde hissettiğini söyleyen Tamer, tanıdıklarının sahibi olduğu tekel bayiinde çıraklık ve kapı kapı albüm ve parfüm satışı da olmak üzere çeşitli işler de yapmış.
 
Girişimcilik ruhunun gelişiminde ise babası çok etkili olmuş. Memur olan babasının teşvikini her zaman yanında hisseden Tamer, şimdilerde emekli olan babasının kendisine 'balık tutmayı' öğreten kişi olduğunun altını özellikle çiziyor.
 
Hürriyet
04-03-2011
Bu haber toplam 37035 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?