En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 22.12.2014 19:47
Sultanbeyli'lere Tapu Müjdesi

Sultanbeyli'lere Tapu Müjdesi

Sultanbeyli Belediyesi’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilçe için hazırladığı 1/5000 ölçekli imar planına yaptğıı itirazın kabul edilerek, binlerce binaınn yıkılmaktan kurtarıldığı bildirildi.

* Enerji nakil hattının geçtiği alanlardaki ‘yapı yapılamaz' arazi, ‘yapı yapılabilir alan' haline getirildi.

* ‘Dere taşkın alanı' olarak seçilen dere koruma bandında imar parseli oluşturulabileceği bildirildi.

* 20 metrelik yol genişliği 15 metreye düşürüldü. Yüzlerce ev yıkılmaktan kurtarıldı!

Sultanbeyli Belediyesi dün imar planı çalışmalarıyla ilgili bir açıklama yaparak tarihe geçti. Açıklamada, Sultanbeyli Belediyesi'nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ilçe için hazırladığı 1/5000 ölçekli imar planına yaptğıı itirazın kabul edilerek, binlerce binanın yıkılmaktan kurtarıldığı bildirildi. Kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin geçen yıl eylül ayında hazırladığı Sultanbeyli'yi kapsayan 1/5000 ölçekli nazım imar planına, bazı tartışmalara ve endişeye yol açtığı gerekçesiyle ilçe belediyesince itiraz edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada yapılan itirazın görüşülerek kabul edildiği belirtildi. Buna göre; Enerji nakil hattının geçtiği alanlardaki koruma bandı ve yeşil alan olarak tasarlanan, "yapı yapılamaz, tapulanamaz" olarak gösterilen 1100 dönümlük arazi "yapı yapılabilir alan" haline getirildi. Bu kararla, söz konusu alan üzerinde kurulan yaklaşık 4 bin binanın yıkımının önüne geçildi.

Ayrıca, "dere taşkın alanı" olarak seçilen dere koruma bandına ilişkin yapılan itiraz da kabul edildi. Bu alanlarda imar uygulamasıyla, imar parseli oluşturulabileceği ve sahiplerine tapu verilebileceği bildirildi.

Yine nazım imar planında, Sultanbeyli Atatürk Caddesi'nden, Hasan El Benna Caddesi-Antalya Caddesi ve Cihan Caddesi üzerinden devam ederek Trabzon Caddesi'ne bağlanan yol güzergâhı genişliğinin 20 metre olarak yer aldığı belirtilen açıklamada, bu uygulamaya yapılan itirazın da kabul edilerek yolun 15 metreye düşürülmesinin uygun görüldüğü, yüzlerce ev sahibinin olası mağduriyetinin de giderilmiş olduğu aktarıldı.

Açıklamada, itiraz üzerine, nazım imar planı notlarında geçen "yüksek öğrenim kurumları hariç, standartlara uygun tesisler yapılabilir" ibaresinin de kaldırılarak, Sultanbeyli'nin gelişimine hız katacak ilçeye bir üniversite yapılmasının önünün de açıldığı kaydedildi.

‘Meclis kararıyla fay hattının ötelenmesi gibi'

Mimarlar Odası Kartal Şube sorumlusu mimar Esin Köymen kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Öncelikle bu ülkede Meclis kararıyla fay hattının ötelendiğini hatırlatmak isterim. Sultanbeyli planlarındaki durum da çok farklı değil. Yüksek gerilim hatlarının altının yapılaşmaya uygun olmadığı; planlama kriterleri açısından son derece önemli olmasına rağmen, plan itirazına konu edilmesi ve bu itirazların da kabul edilmiş olması son derece ironik bir durum. Kamunun sağlığı hiçe sayılarak oy kaygısı vs. nedenlerle popülist bir yaklaşımla bilimsellikten uzak bu tutumlar ne yazık ki son dönemlerde hayli yaygınlaştı. Dere taşkın sınırlarıyla ilgili durum da farklı değil. Bu alanlar yeşil alan olarak planlanır ve dere ıslahları için kullanılacak alanlardır. Yapılaşmaya açılması doğru değildir."

Kaynak: Milliyet

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Hayat Sultanbeyli'de Yıl Sonu Kampanyası


Kaynak Yapı, sınırlı sayıdaki dairenin satışta olduğu Hayat Sultanbeyli projesinde 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak yıl sonu kampanyası başlattı..

 

Kaynak Yapı’nın Sultanbeyli’de gerçekleştirdiği Hayat Sultanbeyli projesinde başlatılan yıl sonu kampanyası kapsamında 31 Aralık 2014 tarihine kadar avantajlı fiyatlarla ev sahibi olmak mümkün. Toplam 72 konuttan meydana gelen ve hemen teslim avantajının sunulduğu projede 105 metrekare alanlı 2+1 daireler 214.000 lira fiyat ve aylık 1.427 lira taksitle, 126 metrekare alanlı  3+1 daireler 265.000 lira fiyat ve 1.767 lira taksitle, 135 metrekare 3+1 daireler  273.000 fiyat ve 1.820 lira taksitle alıcıların beğenisine sunulurken projede yer alan 187 metrekare alanlı  teras dubleksleri de 331.000 lira fiyatşa satılıyor.
 
7/24 güvenlikle korunan Hayat Sultanbeyli'nin içinde ocuk oyun alanı, yürüyüş parkuru, basketbol sahası ve kafeterya yer almakta olup projede ayrıca kapalı otopark alanı ve tam teşekküllü jeneratör de bulunuyor. 
 
Hayat Sultanbeyli Cadde Mağazaları
Projeden bağımsız 10 adet de cadde mağazasının bulunduğu Hayat Sultanbeyli'de alanları  240 metrekareyle 2 bin 440 metrekare arasında değişen mağazaların tamamı kiralık olup metrekarekira fiyatı 11 liradan başlıyor.
 
Hayat Sultanbeyli Ulaşım
3. Köprü bağlantı yolundaki Sultanbeyli gişelerine 3 dakika mesafede konumlanan Hayat Sultanbeyli projesi TEM otoyoluna 4 dakika, Sabiha Gökçen Havaalanı'na 15 dakika ve Boğaz Köprüsü'ne ise 25 dakika mesafede konumlanıyor.
 
 
 
14-10-2010
Bu haber toplam 18312 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?