En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 20.02.2018 17:19
ROOFMATE Ürünleri İle Çatılarda Isı Yalıtımı

ROOFMATE Ürünleri İle Çatılarda Isı Yalıtımı

Dow Bina Çözümleri'nin STYROFOAM ürün grubu içinde bulunan ROOFMATE ürünleri, bahçe ve teras çatılarda bina ömrü boyunca değişmeyen ısı yalıtım performansı sergiliyor.
Almanya Hamburg'da tasarlanan Mannheimer sigorta şirketi binasının teras çatı yalıtımında kullanılan ROOFMATE ürünlerinin, 32 yıl sonra bile ilk günkü tasarım performansını sürdürdüğü ve basınç dayanımını koruduğu bağımsız denetleme kurumları tarafından belirlendi.  Ekstrüde polistren köpük (XPS), ısı yalıtım katmanının su yalıtımı üzerinde koruma ve ısı yalıtımı sağladığı modern bahçe çatı kesitlerinde kullanılabilen tek malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Ancak sürekli su, nem, toprak içindeki çözünen kimyasallar ve bitki köklerinin yıpratıcı etkileri altında performans gösterecek ürünlerin, bugün yaygın olarak kullanılan 200 kPa basınç dayanımlı, ciltli XPS ürünlerden de daha üstün özelliklere sahip olması gerekiyor. Dow Bina Çözümleri'nin STYROFOAM ürün grubu içinde bulunan ROOFMATE ürünleri yapı ömrü boyunca değişmeyen ısı yalıtım performansı ile bahçe ve teras çatılar için doğru ısı yalıtımı çözümleri sunuyor.  Bahçe ve teras çatılarda bünyesine su alarak ısı yalıtımı özelliğini yitirecek malzemelerden kaçınılması gerektiğini belirten Dow Bina Çözümleri Bölüm Başkanı Durmuş Topçu, doğru özelliklere sahip XPS ürünlerin kullanılması gerekliliğine dikkat çekti.

Topçu, ülkemizde binalar için zorunlu bir standart olan TS 825 Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği gereğince; teras çatılar ve toprak temaslı temel ve duvarlarda 300 kPa basınç dayanımına sahip ve difüzyon ile su emme değeri yüzde 3'ün altında olan, CE Belgeli ürünlerin kullanılmasının zorunlu olduğunu açıkladı. Suyla temas eden alanlarda bu özelliklere sahip XPS ürünlerin kullanımının zorunlu olmasının ürünün performansı ile ilgili en büyük kanıt olduğunu ifade eden Topçu, ROOFMATE'in 300 kPa basınç dayanımı, donma-çözülmeye karşı dayanımı, düşük tam daldırma ile su emme değeri ve toprak altı uygulamalarda ürünün seçim kriterleri sayılan yüzde 3'ün altında difüzyon ile su emme değeri ile rakiplerinden farklılaştığına dikkat çekti.  ROOFMATE'in başarısını belgeleyen Almanya'daki bir referans projeyi örnek gösteren Topçu, 1972 yılında inşa edilen ve halen kullanılmakta olan bu projenin teras çatısından bağımsız denetleme kuruluşları aracılığıyla 2004 yılında alınan ürün numunelerinin, ısı yalıtımı ürünü testlerinde uzman FIW-München laboratuarında test edildiğini açıkladı. Raporda, söz konusu 32 yıllık zaman dilimi içinde ROOFMATE levhanın basınç dayanımında performans düşüşü yaşanmadığının bildirildiğini ifade eden Topçu, ürünün boyutsal olarak değişikliğe uğramadığını, ısı iletkenlik ve su emme değerlerinin de tasarım değerleri içinde kaldığını vurguladı.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Yapı Ruhsatı Verilen Bina Sayısı Yüzde 5,5 Arttı


TÜİK tarafından açıklanan 2016 Ocak-Aralık dönemine ilişkin Yapı İzin İstatistikleri'ne göre söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen bina sayısında yıllık bazda yüzde 5,5 oranında artış meydana geldi..

 

 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2016 Ocak-Aralık dönemine ilişkin "Yapı İzin İstatistikleri" verilerine göre, yapı ruhsatı verilen bina sayısı Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,5 artış kaydetti. Aynı dönemde,  yapı ruhsatı verilen binaların üzölçümü yüzde 7,3, değeri yüzde 15,4, daire sayısı yüzde 10,6 arttı.
 
Söz konusu dönemde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüzölçümü 202,3 milyon metrekare olurken bunun 112,8 milyon metrekaresini konut, 48,2 milyon metrekaresini konut dışı alanlar ve 41,3 milyon metrekaresini ise ortak kullanım alanları oluşturdu.
 
Öte yandan Belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen binaların sayısında da yıllık bazda yüzde 0,3, yüzölçümünde yüzde 5,1, değerinde yüzde 14,2, daire sayısında ise yüzde 2,5 artış kaydedildi.
 
12-12-2009
Bu haber toplam 8604 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?