En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 22.03.2018 12:02
Polsan Taşıt İçin Borç Verme Limitleri Arttırıldı

Polsan Taşıt İçin Borç Verme Limitleri Arttırıldı

Polsan: “Taşıt İçin Borç Verme  Limitlerinin  artırılmasına ve uygulamaya 25.01.2010 tarihinden itibaren geçilmesine” karar verilmiştir.

POLİS BAKIM VE YARDIM SANDIĞI
ORTAKLARINA DUYURU
2010 / 5

         Bilindiği üzere, üyelik süresi 6 – 60 ay arasında olan ortaklarımız için kasko bedelini aşmamak kaydıyla 10.000, 00. TL, 61 ay ve üzeri ortaklarımız için 13.000,00. TL Taşıt İçin Borç verilmektedir.

         Ortaklarımızdan gelen talepler de dikkate alınarak, Yönetim Kurulumuzun 20.01.2010 tarih ve 39 nolu toplantısında; “Taşıt İçin Borç Verme  Limitlerinin  artırılmasına ve uygulamaya 25.01.2010 tarihinden itibaren geçilmesine” karar verilmiştir.

         Yapılan yeni düzenleme ile, Taşıt için borç verme limitleri aşağıdaki gibi uygulanacaktır.

 


ORTAKLIK SÜRESİ

LİMİT ( Kasko Bedelini aşmamak kaydıyla )

6 – 60  ay

15.000,00 TL

61 ay ve üzeri

20.000,00 TL


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Konut, Taşıt ve tüketici Kredilerinde Neler Değişiyor


BDDK'nın Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile konut, taşıt ve tüketici kredilerinde neler değişti?

 

BDDK tarafından Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik'te yapılan değişiklik ile konut kredisi tutarının, teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'i geçemeyecek. Taşıt kredilerinde ise kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70'i geçmeyecek. 
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Resmi Gazete'de yer alan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğine göre, bu yönetmeliğin 12'nci maddesinden sonra gelmek üzere 12/A maddesi eklendi. 
 
12/A maddesi şöyle:
 
"(1) Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'i aşamaz. Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesinin Kurul veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunludur.
 
(2) Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70'i aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri 50 bin lirayı aşan binek araçlarda, bedelin 50 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, 50 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır."
 
Bu maddenin 3. fıkrasında da "Konut finansmanı kapsamında kullandırılan krediler ile diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamaz" ifadesi yer aldı.
 
Bu maddenin 2. ve 3. fıkralarındaki sınırlamaların maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden yapılandırılması halinde uygulanmayacağı belirtildi. 
 
12/A maddesinin 2. fıkrası (binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde) 1 Şubat'ta uygulanmaya başlanacak. Yönetmeliğin diğer hükümleri bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.
16-02-2010
Bu haber toplam 21510 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?