En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 18.03.2018 09:27
Polonezköy İçin Yeni İmar Planları Geliştiriyorlar

Polonezköy İçin Yeni İmar Planları Geliştiriyorlar

WWF-Türkiye'den (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) yapılan açıklamada Polonezköy Koruma Amaçlı İmar Planı'nın yapılaşmanın önünü açmasının çelişkili bir durum yarattığı bildirildi.
Açıklamada, İstanbul'un ilk büyük Tabiat Parkı olma unvanını 1994 yılında elde eden Polonezköy için hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planı'nın doğanın korunmasından çok kentsel yapılaşmaya zemin hazırladığı ileri sürüldü.Beykoz Belediyesi tarafından sunulan planın, köy içindeki mevcut yolları genişleteceği, yeni yolların ve otoparkların yapılacağına işaret edilen açıklamada planın ayrıca büfe, kafe, manej gibi yeni yapılara izin vereceği ifade edildi.İstanbul'un sayılı rekreasyon alanlarından biri olan, barındırdığı memeli hayvan türleri ve göçmen kuşlarıyla ve değerli bir doğal dokuya sahip olan Polonezköy ormanlarının korunmasının aynı zamanda kentin iklim değişikliğine uyum sürecinde de önemli bir rol oynadığına işaret edilen açıklamada, iklim değişikliği ile mücadelede öncelikli sıralarda yer alan ormansızlaşmanın durdurulması konusunun, İstanbul ve çevresindeki ormanların korunmasını da acil ve öncelikli kıldığı vurgulandı.Açıklamada, Polonezköy Doğal Hayatı Koruma Derneğinin imar planına yönelik itirazlarına destek verildiği ve planlama sürecinin katılımcı, şeffaf ve amaca uygun olması gerektiği belirtildi.WWF-Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak'ın Tüm dünyada mega kentlerin çevresindeki yeşil alanların hem iklim değişikliğiyle mücadelede hem de su havzalarının korunması bakımından çok büyük değer taşığı günümüzde, Polonezköy'de Koruma Amaçlı İmar Planı'nın yapılaşmanın önünü açması çelişkili bir durum yaratmaktadır şeklindeki değerlendirmesine de açıklamada yer verildi.

AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Polonezköy İmar Planları Askıda


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Anadolu Yakası Beykoz ilçesine bağlı Polonezköy'e ait imar planlarının askıya çıktığını duyurdu..

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak Polonezköy'ün imar planlarının 1 ay süreyle askıya çıkadığını bildirdi. Açıklama şu şekilde:
 
"   İstanbul İli,  Beykoz  İlçesi, Polonezköy Köy Yerleşik Alanı 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli  Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planına ilişkin askı itirazlarının kısmen kabulü ile bu doğrultuda plan değişikliğine konu olan kısımlar  Bakanlık Makamının 15.05.2014  tarih ve 4407 sayılı Olur'ları ile 644 sayılı KHK'nin 13/A maddesi uyarınca  onaylanmıştır.
 
Söz konusu planlar 3194 sayılı İmar Kanunu uyarınca 09.06.2014 – 08.07.2014 tarihleri arasında 1 ay (30) gün süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ve web sitesinde askıya çıkarılmıştır. İtirazlar İl Müdürlüğümüze yapılabilecektir.
 
İş bu imar planına ait askı ilan tutanağı tarafımızca 2 (iki)  nüsha düzenlenerek imza altına alınmıştır.   "
 
17-03-2010
Bu haber toplam 11499 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?