En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 25.02.2018 13:40
Ordu'daki HES Projesi Melet Irmağını Kuruttu

Ordu'daki HES Projesi Melet Irmağını Kuruttu

HES'lerin doğaya verdiği zarar, Ordu'nun Melet Irmağı üzerinde çarpıcı biçimde ortaya çıktı

Irmağa akan derelerde su yerine çakıl ve kayalarla dolu boş yataklar kaldı. Susuzluk bitkileri de etkilemeye başladı. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde vatandaşların büyük tepkisine ve mahkemelerin verdiği durdurma kararlarına rağmen hukukdışı bir biçimde hidroelektrik santrallarının (HES) yapımı sürerken, Ordu'nun Mesudiye Ilçesi'nde Melet Irmağı üzerinde faaliyete geçen HES, ırmaktan geriye sadece çakıllarla dolu kurumuş yatak bıraktı.
Mesudiye ilçesi Topçam Beldesi'nde yapımı biten Topçam Barajı'nın ardından aynı güzergâhta bu kez "Danca 1" HES inşaatı başladı.

8 Temmuz 2007'de Darıca HES'in temeli törenle atıldı, inşaat tamamlanıp Darıca HES'in 30 Ekim 2009'da elektrik üretimine başlamasıyla herkes ırmaklardan enerji üretmenin keyfini yaşamaya başladı. Ancak Melet Irmağı'na su taşıyan derelerdeki suyun HES için çekilmesiyle, bir zamanlar coşkun ve pırıl pırıl akan derelerden geriye kurumuş ve çakıllarla dolu bomboş dere yatakları kaldı. Bölgedeki yabanıl hayatın var oluş nedeni olan suyun yokluğu bitki ve hayvanları da etkilemeye başladı.

'İstihdam sözü tamamen yalan'
ORDU Temiz Enerji ve Çevre Platformu Sözcüsü Elektrik Mühendisi Coşkun Türkeli, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yapılacak HES'lerin bölgeye istihdam sağlayacağı iddialarının "boş" olduğunu belirterek şunları söyledi:
■ HES'lerin bölgeye istihdam sağlayacağı söyleniyor. Bu mümkün değil. Çünkü HES'lerde çalışacak personel sayısı bekçiler dahil 7 kişidir.
■ Üretime geçen HES'lerin halka ve bölgeye hiçbir katkısı olmuyor. Para şirketin hesaplarına aktarılıyor, bölgeye nasıl 4 milyar dolar katkısı olacak? Katkı bölge halkına değil, sermaye şirketlerine olacak.
■ Bu kişiler Melet havzasında kurutulan 7.5 km'lik ırmak yatağının "canlı fosiller" ile dolu olduğunu, yaşamın sona
erdiğini görmelidir.

Habertürk


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
03-08-2010
Bu haber toplam 14451 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?