En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 24.02.2018 10:08
Malatya Ayakkabı Sektöründe Yükselmeyi Hedefliyor

Malatya Ayakkabı Sektöründe Yükselmeyi Hedefliyor

Ayakkabı imalatında önemli sorunlar yaşayan Malatyalı esnaf, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

      Teknolojik gelişmelere ayak uyduramayıp, makineleşmeyi gerçekleştiremeyen Malatya, sektörün diğer önemli merkezlerinin gerisinde kaldı. İmalathanelerin dağınık şekilde bulunmasının da sorunu tetiklediğini düşünen sektör temsilcileri, bu konuya çözüm olarak Ayakkabıcılar Sitesi'nin kurulmasını istiyor. Malatyalı ayakkabıcıların diğer talepleri ise, sektörün genel sorunu olan yüksk maliyetlere karşı primlerin düşürülmesi ve taklit ürünlerin önüne geçilmesi.

Malatya'da ayakkabıcılığın geldiği son noktayı anlatan 12 yıllık Malatya Ayakkabıcı Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Bardakçı, "Daha önce ayakkabı üretiminde lider olan Malatya, şimdilerde iste bitme noktasına geldi. Teknolojinin gelişmesiyle Ankara, Konya ve Gaziantep gibi illerde yoğun makineleşme oluştu. Ancak Malatya bu konuda sınıfta kaldığı için liderliğini kaybetti. Bunun bedelini de çok ağır ödedi. Malatya'da ayakkabıcılık sektörü kan kaybediyor. Seruma takılı hasta gibi kurtarılmayı bekliyor" dedi. Malatya'da makineleşmenin son 3 yılda yeni yeni görüldüğüne değinen Bardakçı, "Ancak bu da oldukça yetersiz. Bu noktaya gelmemizdeki önemli nedenlerden birisi de ayakkabı imalatçılarının oldukça dağınık ve han köşelerinde faaliyet göstermesi. Sayıları 80 civarında olan imalalatçılarımız için acil olarak bir Ayakkabıcılar Sitesi'nin kurulması gerekiyor. Bu konuda geçmiş yerel yönetimler 230 dönümlük bir alana siteyi kurmamıza izin vermişti. Ancak arsa tahsis bedelinden dolayı birçok meslektaşımız bu teklife yanaşmadı" şeklinde konuştu.

Bardakçı, "Malatya'da kayısı sektöründen sonra en önemli sektörün ayakkabıcılık olduğunu defalarca kez söylememize rağmen dinletemedik. Gaziantep ve Konya illerinde yerel yönetimlerin de desteğiyle ayakkabıcılar altın çağını yaşarken, Malatyalı ayakkabıcılar ise han köşelerinde kaderine terk edildi. Acil olarak bir projenin geliştirilmesi ve sektörün canlandırılması gerekiyor. Malatya'da genelde erkek ayakkabı üretimi yapılıyor. Üretilen bu ayakkabıların yüzde 75'i İstanbul'a gönderilirken, yüzde 25'i de çevre iller ile Malatya'da satılıyor. Malatya'da 700 kişiden fazla insan bu sektörden istihdam ediliyor. Esnafımızla yaşadığımız en önemli problem, birleşmelerini sağlayamamak. Birleşerek işletmelerini genişletmeleri ve küçük esnaflıktan kurtulmaları için çalışmalar yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

Mesleği yaşatmak için öğrenciler yetiştiriliyor

Oda olarak ilde mesleği yaşatmak için çalıştklarını kaydeden Mehmet Bardakçı, "Geçen yıl içerisinde 50 civarında öğrencimizi Çıraklık ve Eğitim Merkezi'nde yetiştirerek, mesleğe kazandırdık. Şu anda 15'e yakın öğrencimiz ise eğitimlerine devam ediyor. Bunun dışında kooperatif kurmuştuk. Ancak yaşanılan bazı sıkıntılardan dolayı pek aktiflik sağlanamadı. Esnaflarımızın devlet teşvikinden ve kredilerden yararlanmaları için çalışmalar yapıyoruz. Sektöre Türkiye genelinden bakacak olursak esnaf tükenme noktasına geldi. Karşımızdaki dev marka ve mağazalara karşı esnafımız büyük bir çaba sarfediyor. Milletin alım gücü yok. Alım gücü olmayınca da ucuz üretimlere yöneliyorlar. Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmada, vatandaşın yüzde 80'inin ucuz, yüzde 18'inin normal, yüzde 2'sinin ise marka ayakkabı tercih ettiği ortaya çıktı. Ayakta kalmanın tek çaresi ucuz satılması. Tek isteğimiz sağlıksız ortamlarda ağır maliyetlerle ucuz işçilik yapan üreticilerimizin bir an önce temiz, hijyenik ve ortak çalışma ortamı olarak kullanılabilecek bir sitede yapılanmasıdır" görüşünü dile getirdi.

Firmalar sorunlara çözüm arıyor

. Ayakkabı imalatçısı Mehmet Çoban

Sektöre en büyük darbeyi ucuz, sağlıksız, kalitesiz ayakkabıların pazara girmesi vurdu. Çakma olarak tabir edilen taklit ürünler piyasaya büyük zarar verdi. Yüksek maliyetlerle yaptığımız ayakkabıların yerine ucuz mallara yönlendirilmesi de bizi olumsuz etkiliyor. Tüketici bu konuda kesinlikle bilinçli değil. Üzerimizdeki ağır yükler de başka bir sorun. En azından SSK ve BAĞ-KUR primlerini düşürmeliler. Primlerimiz yüksek, işimiz yok, kredi verilmiyor. Ayakkabıcıları sorun yumağı haline getirdiler.

. Perakendeci Mehmet Zelcek

Malatya'nın köklü fabrikaları olan Sümerbank, Şeker Fabrikası, Tekel Fabrikası ve Şoför Okulu'nun kapanması kentte büyük bir işsizlik sorunu doğurdu. Bu da piyasayı çok olumsuz etkiledi. Para girdilerinde büyük düşüşler meydana geldi. İşsizlik olunca haliyle biz de etkileniyoruz. Sezonluk ayakkabılarımızın çoğu elimizde kaldı. Bunun dışında büyük marketlerin içerisinde ayakkabı satması da olumsuzluklar yarattı. Piyasada ayakkabıdan anlamayan insanlar da bu işi yapmaya başladılar. Bu gerçek ayakkabıcıları olumsuz etkiledi. Ayakkabıcılık perakende alanında ölmez ancak imalat konusunda aynı şeyi söyleyemem. İmalat sektörü oldukça darbe aldı.

. Pazarlamacı Maryam Dağ

Biz sermayesi olmayan imalatçılara model belirleyip, malzemesini veriyoruz ve kendisi hazırladığı ayakkabıya karşılık bizden işçilik ücretini alıyor. Biz de o ürünü uygun şekilde fiyatlandırarak, iç ve dış piyasaya gönderiyoruz. Bu sistem olmasa mesleğimiz tamamıyla bitmişti. İmalatçılarımız sermaye biriktiremiyorlar. Bizler de hem kendilerine çalışma olanağı sağlıyoruz hem de üretilen mal için pazar oluşturuyoruz. İstanbul'a gönderdiğimiz ürünlerin büyük kısmı yurt dışına gidiyor. Bizim ayakkabıcılar olarak en önemli sorunumuz bir sitemizin olmaması. Burada önemli iş bürokratlarımıza düşüyor. Gelin hep beraber elimizi taşın altına koyalım ve bu sorunumuzu ortadan kaldıralım. Site kurulduğunda ayakkabı sektörü kendisini yenilemiş olacak.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Hangar Ayakkabı Günde 2 Mağaza Açacak


Hangar Ayakkabı 92 olan mağaza sayısını 400'e çıkarmayı hedefliyor.
Ayakkabı üreticisi Hangar, alışveriş merkezlerinde (AVM) yer bulamayınca sokağa inme kararı aldı. Son bir ayda 26 mağaza birden açan firma, her gün 2 yeni mağaza açmayı öngörüyor. Şu an 92 olan mağaza sayısını Haziran 2012'ye kadar 400'e çıkarmayı hedefliyor. 
 
Hangar Ayakkabı olarak uzun dönemdir yeniden yapılanma çalışmaları yürüttüklerini aktaranYönetim Kurulu başkanı Alpaslan Selçuk, halihazırda bini aşkın satış noktaları bulunduğunu fakat yeni dönemde francheise yerine kendi mağazalarını açacaklarını belirtti. Bu kapsamda Kurban Bayramı sonrası süratle mağazalaşma yatırımına girişeceklerini anlatan Selçuk, "AVM'lere rakiplerimizin baskısı sebebiyle alınmadık. Bu konuda rekabet kurumuna başvuru yapacağız. AVM yönetimlerinin oyalamaları nedeniyle gecikmiş olan mağazalaşma sürecini, şimdi caddede büyüyerek yapacağız. Yeni vizyonumuzla Haziran 2012'ye kadar Türkiye ayakkabı piyasasının yüzde 25'ini elde etmeyi hedefliyoruz. Son bir ayda 26 mağazanın açılışını yaptık. Bayrama kadar 15 tane daha açacağız. Artık tek tek değil her gün ortalama 2 mağaza açarak koyduğumuz hedefi mutlaka yakalayacağız. 50 kişilik ekibimiz Türkiye'nin tüm illerinde fizibilite çalışması yapıyor. Edirne'den Van'a kadar aynı kalite ve fiyatta ayakkabı almak mümkün hale gelecek." ifadelerini kullandı. 
 
"SANAYİCİYE ELEMAN GEREKİYOR, İŞKUR SOKAĞA İNSİN" 
 
Türkiye'de yüzde 9'lara varan işsizlik sorununa karşı sanayicinin istediği elemanı bulamadığından yakınan Selçuk, şunları kaydetti: 
 
"İktidar, İŞKUR'u da yeniden yapılandırmalı. Kurum hantal yapısıyla ne sanayicinin eleman ihtiyacına yetişebiliyor ne de işsiz gençlere çare olabiliyor. 2 bin yeni elemana ihtiyacımız var fakat İŞKUR yetkilileri bize verdiği hiçbir sözü tutamadı. Biz kendi işçimizi kendimiz yetiştiriyoruz. İŞKUR görevini hakkıyla yapsa Türkiye'de işsizlik sorunu falan kalmaz. Tüm sektörler kurumun kapısına eleman için gidiyor ama eli boş dönüyor. İŞKUR masa başından kalksın, eğitim kurumları, kaymakamlıklar ve sanayiciyle el ele vererek, çıraklık ve benzeri okullar açıp tüm sektörlerin kalifiye eleman sorununa çare üretsin. Bize çalışan üreten, üreten kalifiye eleman gerekiyor. Türkiye'nin her yerine yayılmış şubeleri olan bu kurum devletin parasını heba etmesin." 
 
"YERLİ ÜRETİM YAPARAK CARİ AÇIĞI ÖNLÜYORUZ" 
 
Türkiye'nin en büyük yatırımlı tam entegre ayakkabı fabrikasına sahip olduklarını dile getiren Alpaslan Selçuk, ithal etmek yerine yerli üretimi tercih ederek ülke geleceğine ve istihdamına yatırım yaptıklarını ifade etti. 500 milyon dolara ulaşan ayakkabı ithalatının son 3 senede hiç artmadığını kaydeden Selçuk, "Uyguladığımız fiyat politikası sayesinde ithalatın önüne geçtik. Türkiye'ye iyi ayakkabıyı ucuz fiyata üretmeyi ve satmayı öğrettik. Artık rakiplerimiz bile ucuz fiyatla daha çok adet satılabileceğini öğrendi. Bu sayede enflasyonun düşmesine de katkı sağladık. Sektörün gelişimi için sezonluk çalışmak yerine bilinçli ayakkabı zincir marketlerini oluşturmak gerek. Artık esnafı zora sokan ayakkabı toptancılığının bitmesi ve ayakkabıcıların uzun soluklu kayıt içi ekonomiye girmesi gerek." dedi.
12-05-2010
Bu haber toplam 14937 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?