En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 20.02.2018 17:22
Mado Malezya'da Keçi Çiftliği Kuruyor

Mado Malezya'da Keçi Çiftliği Kuruyor

Ünlü dondurma markası Mado, Malezya'da keçi çiftiliği kuruyor.

Firma, kendi geliştirdiği Madobeyazı keçilerinin embriyolarını Avusturalya ve Yeni Zelanda'dan getirecekleri keçilere transfer edecek.

Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, Malezya'nın Başkenti Kuala Lumpur'da tropikal meyvelerden dondurma yapmak için bir keçi çiftliği kuracaklarını söyledi.

Kendilerine Malezya'dan partner de bulduklarını ifade eden Kanbur, ilk etapta palmiye ağaçlarının içinde 2 bin dönümlük bir keçi çiftliği kuracaklarını söyledi.

MALEZYA'YA EMBRİYO TRANSFERİ

Yaklaşık 40 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladıklarını anlatan Kanbur, şöyle konuştu:

“Tropikal meyvelerden oluşan dondurma yapımında ihtiyaç olan keçi sütünü elde edeceğiz. Keçi çiftliğine ilk etapda Yeni Zelanda ve Avustralya'dan getirilecek olan ana keçilere Bizim Kahramanmaraş'taki kendi üretimimiz olan verimliği yüksek ve sıcak bölgelerde yaşayabilecek Madobeyazı ırkı keçilerden 3 bin 500 tane embriyo transfer ederek aşılayacağız.

Bu embriyoların alımı, trasferi ve aşılanmasını Avustralyalı bilim adamlarınca yapılacak. 10 kişilik bir ekip ön çalışmalara başladı. Bu keçiler yüksek verimliğin yanında 3'er yavru vermeleri nedeniyle 5 yılda 20 bin sayıya ulaşma planı içindeyiz.”

Dünyanın artık tropikal meyveleri tercih ettiğini kaydeden Kanbur, “Firma olarak bunu dikkate alarak ananas, karambola, hindistan cevizi, pitahaya, curuba, papaya, avokado, kumkuat, liçi, lime, çerimoya, fejoya, kivano, mango, rambutan, pepino, granadilla, tamarillo, mangosten ve kivi gibi tropik iklim kuşağında yetişen meyvelerden dondurma yapacağız. Çiftlik projesinin ana gayesi de bu. Kaliteli dondurma için bizim keçi sütüne ihtiyacımız var. Bu sütü de ancak kendi çiftliğimizden temin edebiliriz” şeklinde konuştu.

Kanbur, proje üzerinde yaklaşık 2,5 yıldır çalıştıklarını vurgulayarak, Uzakdoğu'daki 5 ülkede faaliyet gösteren bir firmayla protokol imzaladıklarını belirtti.
Kanbur, Uzakdoğu'da 6 ay içinde 10 Mado Kafe açmayı planladıklarını bu sayıyı da 5 yılda 155'e çıkartmayı hedeflediklerini kaydetti. Kanbur, başlangıçta Malezya, Endonezya, Singapur, Tayland, Hong Kong ve Güney Kore'de faaliyetlerinin olacağını ancak nihai hedeflerinin 11 ülke olduğunu ifade ederek, “O bölgede 500 milyon insan var, Türk damak tadını oraya kaydırmak istiyoruz. O bölgede 500 milyon insan var ama dondurma kültürü hiç gelişmemiş. Kışın en şiddetlisi 28 derece. Bu 12 ay 365 gün bu ülkede dondurma yenilebilirliğini gösteriyor” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Mado 2 Bin Kişiyi İşe Alacak


Mado 2011 yılında yüzde 15 büyüme ve 2 bin yeni personel almayı hedefliyor.

Yurtiçi ve yurtdışında atılımlarını büyük bir başarıyla sürdüren Mado, Azerbaycan’da kurduğu üretim tesisi ile Ankara’nın ünlü semtlerinden Çukurambar’da açtığı şubenin ardından, 2011 yılında büyümeye devam ediyor. 256. şubesini Nisan ayı başında İstanbul Beyoğlu’nda açan Mado’nun Genel Koordinatörü Mehmet Yılmazoğlu, bu yıl yüzde 15’lik bir büyüme hedeflediklerini ve 2 bin yeni personel istihdam edeceklerini açıkladı.

2010 yılında yaşanan ekonomik krizin dondurma sektörünü de etkilediğini, alınan ekonomik tedbirlerin, işe alımlarda duraklamaya sebep olduğunu belirten Yılmazoğlu, 2011 yılının sektörde canlılık yaratacak bir yıl olmasının öncelikli hedefleri olduğunu söyledi.

YENİ YATIRIMLARLA BÜYÜYEN MADO, İSTİHDAM YARATMAYA DEVAM EDİYOR

2010 yılı sonlarında başladıkları yeni concept çalışmalarının ilk şubesinin Ankara’da açılan 3 bin m2 büyüklüğündeki şube olduğunu ifade eden Yılmazoğlu, aynı konseptin ikincisini Nisan ayı başında İstanbul İstiklal Caddesi’nde hizmete açtıklarını bildirdi. Yılmazoğlu, 1000 m2’lik alanda 6 kattan oluşan İstiklal Mado Cafe’nin 24 saat açık olacağını söyledi.

Mehmet Yılmazoğlu, şube açılışlarının yıl boyunca 15 yeni şube ile devam edeceğini ve buna bağlı olarak personel konusunda da istihdam arttırımına geçtiklerini belirterek, “2011 yılında yüzde 15’lik bir büyüme bekliyoruz. Açılacak olan yurtiçi ve yurtdışı bayilerimizle birlikte 2 bin kişiye iş imkanı sağlamış olacağız” dedi.

Yılmazoğlu, şu anda ülke genelinde 270 satış noktaları bulunduğunu, yaz sezonu ve yeni açılacak şubelerin durumu gözönüne alındığında her noktada ortalama 10 kalifiye personel ihtiyacı oluştuğunu söyledi.

2 bin kişilik açığın bir kısmının yeni hizmete girecek olan şubelerle alakalı olduğunu, bir kısmının ise daha kalifiye ve yetişmiş personel tercihinden kaynaklandığını ifade eden Yılmazoğlu, yeni alınacak personelin, üretim bölümü, servis hizmetleri, satış yöneticisi, işletme ve vardiya müdürleri pozisyonlarında olacağını bildirdi.

Mado Genel Koordinatörü Mehmet Yılmazoğlu, alınan elemanları nasıl bir eğitim sürecinden geçirdiklerini de anlattı.

Yılmazoğlu, personelin öncelikle yapacakları işle ilgili aldıkları eğitim ve geçmiş zamanlardaki tecrübeleri baz alınarak işe alınacağını vurguladı. Yılmazoğlu, “Örneğin bir aşçı alınacak ise, personelin bu konuda daha önce kalfalık yapmış ya da bu konuda eğitim almış olmasına dikkat ediliyor. Bunun sonucunda da yaklaşık 3 haftalık bir süreç içinde kendi şubelerimizde kendi mönümüzün eğitimi verilmektedir ve bu eğitimler pratikte yapması gereken iş, işletme disiplini, hijyen kuralları, müşteri ilişkileri, ürün tanıma ve geliştirme sürecine kadar devam etmektedir” dedi.

27-10-2010
Bu haber toplam 14847 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?