En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 18.03.2018 19:00
Konak Belediyesi'ne Bağlı Arsaların Fiyatları Pahalı

Konak Belediyesi'ne Bağlı Arsaların Fiyatları Pahalı

Bazı bölgelerde dört katı bulan artış oldu. Zamlardan vatandaşların, emlakçıların ve inşaat sektörünün olumsuz etkileneceğine dikkat çekildi.
Emlak vergilerinin belirlenmesinde geçerli olacak metrekare birim fiyatlarında yüksek oranlarda artış yapıldı. Belediyeler tarafından her dört yılda bir yenilenen verilere göre, Konak Belediyesi'ne bağlı Akdeniz ve Alsancak mahallelerinde çoğu metrekare başına bin TL'den başlayan arsa değerleri 4 bin 76 TL'ye kadar çıktı. Barbaros, Çankaya, Göztepe, Güzelyalı, Konak, M. Ali Akman, Mithatpaşa, Turgutreis ve Yeşiltepe mahallelerinde de 4 bin 76 TL'lik arsa değerleri belirlendi. Gecekonduların yoğun olduğu Boğaziçi, Kadifekale ve Ballıkuyu'da ise metrekare birim fiyatlarında en çok 100 TL'lik değer tespiti yapıldı. Konak'tan sonra yüksek emlak vergilerinin yoğunlukta olduğu Karşıyaka ilçesinde, Mavişehir Mahallesi metrekare başına 2 bin 870 TL'lik değerle ilçenin en pahalı yeri oldu.Arsa spekülatörlerine karşı yerel yönetimlerin sık sık uyarı yaptığı Balçova'daki Bahçelerarası ve İnciraltı mahallelerinde de en çok 2 bin 500 TL'lik arsa değeri belirlenmekle birlikte, birçoğunun davalık olduğu için bu rakamların henüz kesinleşmediği öğrenildi. Bornova'da bin TL'nin üstünde arsa rayiç bedeli saptanmazken, köylerinde 7 TL'lik bedele rastlandı. Ortalama 90 ila 200 TL'lik bedellerin ağırlıkta olduğu Buca ilçesinde ise, en pahalı yer metrekare başına 685 TL'lik bedelle Forbes Caddesi oldu.İzmir Ticaret Odası İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Necip Nasır, Bu zamlar hem emlak hem inşaat sektörünü hem de vatandaşları etkileyecek. İşsizliğin bu boyutta olduğu bir dönemde, insanlar yaşamlarını güçlükle sürdürebilirken gayrimenkulü olanlar emlak vergilerini ödeyemeyecek duruma gelebilir. Özellikle Balçova, İnciraltı ve Mavişehir'deki artışlar zorluk yaşatabilir dedi.

Milliyet-Burcu Taner
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TURYAP, Ankara Golfkent'teki Arsaları 9 Kasım'da Satışa Çıkarıyor


Turyap, Ankara Golfkent projesinde bulunan imarlı ve projeleri hazır durumda olan arsaları 9 Kasım tarihinde açık artırma ile satışa sunacak..

 

Turyap, Ankara Golfkent kapsamında yer alan imarlı arsaları açık artırma yöntemiyle 9 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 14:00'te Ankara Golfkent satış ofisinde satışa sunacak. Konut, iş merkezleri, ticari üniteler, anaokulu, ortaokul, sağlık tesisi ve spor tesisine uygun, planları ve projeleri hazırlan durumda olan ve ruhsat aşamasındaki imarlı arsalar muhammen bedeli 400 bin liradan başlarken, açık artırmada muhammen bedelleri 7 milyon liradan başlayan 825 konut yapımına uygun 5 adet arsa, 762 bin liradan başlayan fiyatlarla tali iş merkezi ve ticari ünite imarlı 10 adet arsa satışa çıkacak.
 
İsteklilerin satışa konu olan taşınmazların şartnamede belirtilen teminat bedellerini ilgili Turyap hesabına 8 Kasım 2016 tarihine kadar nakit olarak yatırmaları gerekiyor.
 
14-04-2010
Bu haber toplam 11937 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?