En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 24.11.2014 07:00
Kanaltürk'ün Yeni Sahibi Akın İpek

Kanaltürk'ün Yeni Sahibi Akın İpek

Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu Kanaltürk TV’nin yüzde 99.99 hissesini Akın İpek’e ait ATP İnşaat isimli şirket aldı.

İpek, Bugün Gazetesi ile girdiği medya sektöründe TV kanalı sahibi de oldu. İpek Matbaacılık, Koza Davetiye ve Bergama altın madeninin sahibi Akın İpek, medya alanındaki yatırımı Bugün Gazetesi’nden sonra Tuncay Özkan’ın patronajında yayın yapan Kanaltürk TV’nin de yeni sahibi oldu.

Akın İpek’in sahibi olduğu Koza Davetiye’den İMKB’ye yapılan açıklamada, Kanaltürk’te anlaşmanın sağlandığı ve Kanaltürk TV, Kanaltürk Radyo ve www.kanalturk.com.tr adlı internet sitesinin ana ortağı olan Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri’nin yüzde 99.99 hissesinin satın alındığı açıklandı. Akın İpek söz konusu satın almayı Koza Davetiye’nin sahibi olduğu ATP İnşaat üzerinden gerçekleştirdi. İpek’in medya alanındaki yatırımlarını yönlendiren Ayhan Yurttaş, dün kanala giderek çalışanlarla tanıştı ve yeni oluşumu anlattı. Son dönemde vergi borçları ile sıkıntı yaşayan Tuncay Özkan’ın kanala uzun zamandır alıcı aradığı biliniyordu.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Kanal İstanbul Projesi Uluslararası Hukuka Uygun Mu


İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Üyesi Yrd. Doç. Dr Dolunay Özbek, Kanal İstanbul projesinin uluslararası hukuk açısından sorun yaratıp yaratmayacağı konusuna açıklık getirdi..

 

 
Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, 2011 yılında yapılacağı açıklanan ve bugüne kadar tartışmalara sebep olan Kanal İstanbul projesinde çalışmalar hızlandırıldı. Yakında ihale sürecinin başlayacağı duyurulan proje, Karadeniz ve Marmara’nın yapay bir boğazla bağlanmasını içeriyor. Hal böyle olunca da projenin uluslararası hukuki boyutu yeniden gündeme geldi.
 
Kanal İstanbul projesini uluslararası hukuk açısından değerlendiren İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Hukuk Anabilim Dalı Üyesi ve Deniz Hukuk Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr Dolunay Özbek, bu noktada Kanal İstanbul’un inşasını yasaklayan bir hüküm bulunmadığını belrtti. Boğaz’dan geçişi düzenleyen Montrö Sözleşmesi’nin Kanal projesine engel olmadığını özellikle vurgulayan Özbek, ancak kanal yapımı sonrası sözleşme kapsamında sorunlar meydana gelebileceğini söyledi.
 
Montrö Sözleşmesi’nin uygulama alanının sadece İstanbul Boğazı değil, Karadeniz ve Ege Denizi arasındaki alan olduğunu belirten Özbek, Kanal projesinin söz konusu rotanın bir kısmını kapsadığını, geçişin, Kanal harici kısmına Montrö’nün uygulanabilirliği hakkında genel olarak sorunlar oluşabileceğini, ayrıca ücret ve vergi konusunda da sorun çıkabileceğini belirtti. Bunoktada en önemli sorunun Kanal İstanbulş'dan geçen gemilerrden alınacak ücretlerin Montrökapsamında mı belirleneceği olduğunu ifade eden Özbek, ücret konusunun Türkiye tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi.
 
Öte yandan Özbek, Kanal İstanbul inşa edilse bile, İstanbul Boğazı’ndan geçişin hukuken yasaklanamayacağını belirterek, Montrö Sözleşmesi'Nin feshedilmesi halinde bile Türkiye'nin ticari gemi geçişlerini yasaklama yetkisine sahip olmadığının altını çizdi.  
 
 
 
02-11-2010
Bu haber toplam 9651 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?