En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 20.12.2014 11:42
İzmir Kuş Cenneti'ne İki Yeni Proje

İzmir Kuş Cenneti'ne İki Yeni Proje

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği’nin (İZKUŞ), Gediz Deltası’nda yer alan İzmir Kuş Cenneti için hazırladığı iki yeni projeyi hayata geçirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZKUŞ Birlik Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı açıklamada, İZKUŞ tarafından hazırlanan iki projenin Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan (SİT) onay aldığını bildirdi. İzmir Kuş Cenneti içinde farklı noktalarda 3 ayrı kuluçka alanı olduğunu, bu bölgelerin rüzgar erozyonuyla özelliğini yitirmeye başladığını, cennette kuluçkaya yatan kuş türlerinin azaldığının tespit edildiğini anlatan Kocaoğlu, şu bilgileri verdi:

”Hazırladığımız projelerden biri kuluçka alanın iyileştirilmesi, diğeri de balıkçı barınaklarının modern hale getirilmesiydi. Her iki proje de SİT kurulundan onay aldı. Önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacağız. Bölgede kuluçkaya yatan kuş türlerinin, özellikle de flamingoların rahat etmesi için 6 bin metrekarelik doğal kuluçka adası oluşturacağız. Dev kuluçka adasını mevcut bir kuluçka alanının sağ ve soluna doğru, doğal uzantı yaparak sağlayacağız.Kuş cenneti içindeki 3 kuluçka alanı su seviyesinde kaldı. Toprak, rüzgar erozyonuyla kayboldu. Bu projeyi hayata geçirirsek, bölgede yaz kış konaklayan kuşların kuluçkaya yatmasını kolaylaştırıp, doğal yaşama önemli katkı koyacağız. Bölgede kötü görünümlü, dökük saçık balıkçı barınaklarını yıkıp, Kırdeniz, Körgediz ve Homa Dalyanı ağzına 3′er adet modern balıkçı kulübeleri kuracağız.”

Kocaoğlu, İzmir Doğal Yaşam Parkı ile İzmir Kuş Cenneti’ni bir bütün olarak düşündüklerini, hayvan, bitki türlerinin bu bölgede korunması, geliştirilmesi, doğal hayat döngüsünün insanlara ve kültür turizmine sunulmasına gayret gösterdiklerini söyledi.

“İzmir Kuş Cenneti, Türkiye’nin A sınıfı sulak alanlarından biri”
Kuş Cenneti’ndeki çalışmaları ile bilinen Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, EÜ Tabiat Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıkı da İZKUŞ’un hazırladığı iki projenin cennetin güzelleşmesine ve tanıtımına önemli katkı sağlayacağını ifade etti.Bölgedeki üç kuluçka alanında 2006 yılında 10 bin 200 çift flamingo tespit ettiklerini ancak geçen yıl bu sayının 4 bin 500′e kadar düştüğünü anlatan Prof.Dr. Sıkı, şöyle devam etti:”12 ile 18 bin kuşun yuva yapacağı kuluçka adasına kavuşacak İzmir Kuş Cenneti, Avrupa’nın değil dünyanın sayılı kuş bölgeleri arasına girer.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İZKUŞ Müdürü Dr. Tamer Seyis’e gerçekleştirecekleri iki projede bilimsel desteğe hazır olduğumuzu bildirdik. Kocaoğlu ve Seyis’e, İzmir Kuş Cenneti’ne sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ediyorum. Üç ayrı noktada bulunan topraktan yapılmış üç kuluçka alanı, rüzgar erozyonu ile eriyordu. Kuluçkaya yatan kuş sayısında azalma vardı. Cennet, bir disiplin altına girerek, gerçek bir doğal ve kültürel turizm alanı olacak.” 238 kuş türünün yaşadığı, 65 türün kuluçkaya yattığı, 314 bitki türünün görüldüğü ve 3 kurbağa ile 17 sürüngen türünün tespit edildiği Gediz Deltası’ndaki İzmir Kuş Cenneti, ”Uluslararası önemde, Türkiye’nin A sınıfı sulak alanlarından biri” olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Yeni Asır

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Deutsche Bank'tan İstanbul-İzmir Otoyol Projesine Refinansman


İstanbul-İzmir Otoyol Pojesinin birinci faz finansman paketine refinansman teklifinde bulunan Deutsche Bank'ın ısrarları sayesinde projeye finanasman sağlayan 8 Türk bankası faiz indirimini kabul etti..

 

Deutsche Bank, İstanbul-İzmir otoyol projesinin birinci faz finansman paketine refinansman teklifinde bulundu. Projeyi üstlenen konsorsiyum, 8 Türk bankası ile tekrar masaya oturdu ve daha düşük faizle kredi yenilendi, finansman maliyeti düştü.
 
Hürriyet'ten Hülya Güler'in haberine göre, Türkiye'de son düzenleme ile  3. Boğaz köprüsü, 3. havalimanı ve İzmir-İstanbul Otoyolu gibi büyük altyapı projelerine Hazine garantisi getirildi, yabancı bankaların projelere olan ilgisi arttı.  Bunun en son örneği geçtiğimiz günlerde İstanbul-İzmir otoyol projesine Deutsche Bank’tan gelen refinansman (yeniden finansman) teklifi ile odu.
 
Deutsche Bank’ın İzmit Körfez Geçişi dahil ‘İstanbul-İzmir otoyol’ projesini gerçekleştiren Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay konsorsiyumuna daha düşük faiz oranı ile refinansman teklif ettiği ve projeye finansman sağlayan Türk bankaları ile tekrar görüştüğü öğrenildi. İstanbul-İzmir Otoyol projesinin birinci fazı için 8 Türk bankası, 3.5 milyar dolarlık finansman paketine Garanti, Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Yapıkredi, Akbank ve Finansbank katılım götermişti.
 
Deutsche Bank’ın teklifini kabul etmesi halinde konsorsiyum Türk bankalarından aldığı krediyi daha erken kapatacaktı. Ancak müzakerelerin ardından Türk bankaları, bir puanı aşan bir miktarda faiz indirimine razı oldular ve Deutsche Bank’ın teklifi reddedildi.
 
Öte yandan Deutsche Bank’ın proje finansmanı konusunda hala ısrarcı olduğu, bankanın bu kez de projenin ikinci fazının finansmanına katılma konusunda istekli olduğu öğrenildi.
 
 
02-11-2010
Bu haber toplam 7476 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?