En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 18.03.2018 02:11
İnşaat Sektöründeki İş İlanları Arttı

İnşaat Sektöründeki İş İlanları Arttı

Yenibiris.com'un açıkladığı verilere göre inşaat sektöründeki iş ilanları yüzde 10 arttı.

Yenibiris.com verilerine göre yapı-inşaat sektöründe, 2011'in Mart-Nisan-Mayıs ayları itibariyle verilen iş ilanlarında bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 10 oranında artış gözlendi. İlanlara paralel olarak adayların yaptığı başvurularda da yüzde 8'lik bir artış yaşandı. 


Yenibiris.com Mart-Nisan-Mayıs aylarında inşaat sektöründe verilen ilan ve yapılan başvuruları inceleyerek bir önceki 3 aylık dönemle karşılaştırdı. Üç ay içinde yayınlanan ilan sayısında yüzde 10, yapılan başvuru sayısındaysa yüzde 8'lik bir artış olduğu görüldü.


Yenibiris.com'un hazırladığı raporda, Türkiye'de ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün, 2008 yılından beri süren küçülmeden sonra 2010 yılından itibaren toparlanmaya ve giderek artan büyüme rakamlarına ulaştığı belirtildi. 2010 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde ulaşılan büyüme rakamları ile ekonominin içinde en hızlı büyüyen sektör oldu. Sektörün 2011 yılında da gelişme potansiyeli ile dikkat çektiği belirtildi. Yenibiris.com, kurumsal ve bireysel üyelerinin site üzerinden verdiği ilanları ve yaptığı başvuruları değerlendirerek sektörün son dönemdeki hızlı büyümesini belgeledi.

-İŞ BAŞVURULARINDA YÜZDE 8'LİK ARTIŞ-

Yenibiris.com verilerine göre yapı-inşaat sektöründe, 2011'in Mart-Nisan-Mayıs ayları itibariyle verilen ilanlarda bir önceki üç aylık döneme göre yüzde 10 oranında artış gözlendi. İlanlara paralel olarak adayların yaptığı başvurularda da yüzde 8'lik bir artış yaşandı.
Sektörde en çok iş ilanı verilen ve en fazla sayıda aday aranan alanların, bir önceki döneme göre fazla değişmediği görüldü. Buna göre yapı-inşaat sektöründe en çok mühendislik, şantiye, satış-pazarlama, mimarlık, mali işler-finansman, sekreterya-ofis yönetimi, proje yönetimi, üretim, hakediş-kesin hesap, mekanik tesisat alanlarında çalışacak personel arandı. Pozisyon bazında bakıldığında ise, sektörde en çok aranan ve talep gören meslekler sırasıyla İnşaat Mühendisi, Mimar, Makine Mühendisi, Şantiye Şefi, Sekreter, İnşaat Teknikeri, Proje Müdürü, Muhasebe Elemanı, Elektrik Mühendisi, Yönetici Asistanı oldu.

-EN ÇOK İLAN YÜZDE 38 İLE İSTANBUL'DAN VERİLDİ-

Adaylar tarafında da verilen ilanlara artan bir ilgi söz konusu. Bir önceki üç aylık dönem olan Aralık-Ocak-Şubat aylarıyla karşılaştırıldığında, Mart-Nisan-Mayıs aylarında inşaat sektörü ilanlarına yapılan başvurular yüzde 8 oranında arttı. Adayların yaptıkları başvuruların yayınlanan ilanlarla az çok paralel olduğu görüldü. Mart-Nisan-Mayıs aylarında inşaat sektöründe adayların en çok başvurduğu iş alanları ve pozisyonlar şunlar oldu:
"Geçtiğimiz üç aylık dönemde en çok yapı-inşaat sektörü ilanının yayınlandığı iller sırasıyla İstanbul (yüzde 37,7), Ankara (yüzde 24,7), İzmir (yüzde 4,9), Tekirdağ (yüzde 1,7), Antalya (yüzde 1,3) ve Adana (yüzde 1,3) olurken, en çok başvuru İstanbul (yüzde 49,2), Ankara (yüzde 13,3), İzmir (yüzde 2,1), Tekirdağ (yüzde 1,7), Adana (yüzde 0,4) ve Kocaeli (yüzde 0,4)'nden yayınlanan ilanlara yapıldı."

-DENEYİMLİ ADAYLARIN YÜZDE 47'Sİ ÜNİVERSİTE MEZUNU-

Yenibiris.com'da özgeçmişi olan yapı-inşaat sektöründe deneyimli adayların demografisine bakıldığında üniversite ve üstü mezuniyet derecesine sahip adayların oranı yüzde 47,3. Bunun dışında lise yüzde 19.98 ve yüksekokul yüzde 18.70 olarak kayıtlara geçti. Sektördeki adaylardan lisans mezunu olanların bölümlere göre dağılımları şu şekilde:
"Yapı-inşaat sektöründe deneyimli adayların yüzde 60'a yakını 25-35 yaş aralığında bulunuyor. Yüzde 26'lık bir kısım 35-45, yüzde 7'lik bir kısım ise 45-55 yaş aralığında yer alıyor. 25 yaşından küçük adaylar ise demografik profilin yüzde 6'lık bir dilimini oluşturuyor."

-YAPI-İNŞAAT SEKTÖRÜ HER ZAMAN İLK 10 ARASINDA-

Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, yapı-inşaat sektöründeki hareketlenmeye ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Sunduğu iş imkanlarıyla ve büyüme potansiyeliyle, yapı-inşaat sektörü, 3 ayda bir ve yıllık hazırladığımız istihdam raporlarımızda her zaman ilk 10 sektör arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde TÜİK'in açıkladığı İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri 2011 birinci dönem sonuçlarının da bizim elde ettiğimiz sonuçlarla paralel olduğunu görüyoruz. Buna göre, Üç Aylık İnşaat Sektörü İstihdam Endeksi 2011 yılı birinci döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi ve inşaat sektöründe istihdam, yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7.2 arttı. Tüm bu verilere göre 2011'de bizleri özellikle yapı-inşaat sektörü özelinde hareketli günlerin beklediğini söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Tapu Harçlarındaki İndirim İnşaat Sektörünü Hareketlendirecek


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu dolayısıyla inşaat sektöründe hareketlenme olduğunda diğer sektörlerde de hareketlenme olduğunu söyledi..

 

 
Son dönemde inşaat sektörünün büyük beklentileri olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bunlardan birinin de tapu harçlarının düşürülmesi olduğunuve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan düzenleme ile tapu harçlarının daha da aşağı çekildiğini belirtti.
 
İnşaat sektörünün etkilediği yaklaşık 250 iş kolu olduğunu belirten Bakan Özhaseki, inşaat sektöründe hareketlenme olması halinde söz konusu diğer sektörlerde de hareketlenme olacağını belirtti.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu ise inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğunu, sektörüm gelişimi adına atılacak her adımın Türkiye ekonomisini de etkileyeceğini söyledi. 
 
Tellioğlu, tapu harçalarında yapılan indirimin, sektöre illaki katkı sağlayacağını, yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde sektörde bir hareketlilik beklendiğini ifade etti.
23-06-2011
Bu haber toplam 12675 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?