En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 18.03.2018 23:24
En Çok Eleman Arayan Sektör: Yapı-İnşaat

En Çok Eleman Arayan Sektör: Yapı-İnşaat

Yenibiris.com'un yayınladığı "Yenibiriş İstihdam Raporu" verilerine göre 2012 yılının ilk çeyreğinde en çok eleman arayan sektörler arasında yapı-inşaat yüzde 8'lik oranlar zirvede yer aldı..

 

En çok eleman arayan sektörler yapı-inşaat, sağlık-tıp ve eğitim oldu. 
 
Türkiye'nin öncü iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, iş ve aday arayışına dair güncel bilgiler veren "Yenibiriş İstihdam Raporu"nun 2012 yılının ilk çeyreğine dair sonuçlarını açıkladı. Yenibiris.com'da kurumsal kullanıcıların verdiği ilanlar ve bireysel kullanıcıların yaptığı başvurular sonucunda hazırlanan rapora göre iş ilanları geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 30 artarken, ilanlara yapılan başvurular da yüzde 46 civarında artış gösterdi. 
 
Geçen senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise iş arayanların ilanlara yaptığı başvurularda yüzde 54, yayınlanan ilanlarda da yüzde 43 oranında yükselme yaşandı. 
 
EN ÇOK YAPI İNŞAATTA İLAN ÇIKTI 
 
2012 yılının ilk çeyreğinde en fazla ilan yayınlayan sektörlerin başında yüzde 8'lik oranla ekonominin lokomotif sektörü yapı-inşaat yer aldı. Bu sektörü sağlık tıp (yüzde 6), eğitim (yüzde 6), turizm-otelcilik (yüzde 5) ve bilişim (yüzde 5), tekstil (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 5), perakendecilik (yüzde 4), toptancılık (4), hizmet (yüzde 4) ve gıda (yüzde 3) sektörleri izledi. Yapı-inşaat ve sağlık-tıp sektörleri, hem bir önceki çeyrekte hem de geçen yılın aynı döneminde yine ilk üçe giren sektörler olmuştu. 
 
En çok ilan yayınlayan 5 sektör 
 
Yapı-İnşaat 
 
Sağlık-Tıp 
 
Eğitim 
 
Turizm-Otelcilik 
 
Bilişim 
 
İLANLARDA EN ÇOK ARANAN POZİSYON: Satış temsilcisi, muhasebe elemanı, sekreter 
 
En çok yayınlanan ilanların başında yüzde 8'er oranla satış temsilcisi ve muhasebe elemanı pozisyonu geldi. Sekreter (yüzde 7), yönetici asistanı (yüzde 4), makine mühendisi (yüzde 3), inşaat mühendisi (yüzde 3), insan kaynakları uzmanı (yüzde 2), elektrik mühendisi (yüzde 2), grafiker (yüzde 2) ve mimar (yüzde 2) sıralamadaki diğer pozisyonlar oldu. Geçen yılın aynı döneminde ve son çeyreğinde yine satış temsilcisi, muhasebe elemanı ve sekreter en çok aranan üç pozisyon olmuştu. 
 
En çok aranılan 5 pozisyon 
 
Satış Temsilcisi 
 
Muhasebe Elemanı 
 
Sekreter 
 
Yönetici Asistanı 
 
Makine Mühendisi 
 
EN ÇOK BAŞVURU YAPILAN ÜÇ SEKTÖR: Yapı-inşaat, bankacılık-finans ve sağlık-tıp 
 
2011 yılının son çeyreğiyle karşılaştırıldığında adayların ilanlara yaptığı başvurular yüzde 46 civarında artış gösterdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 54 oranında bir yükseliş yaşandı. 
 
Bir önceki çeyrek dönemde olduğu gibi adayların en fazla tercih ettikleri ve başvuru yaptıkları sektör, yapı-inşaat (yüzde 8) oldu. Yapı-inşaatın ardından banka-finans (yüzde 8), sağlık-tıp (5), tekstil (yüzde 5), bilişim (yüzde 5), turizm-otelcilik (yüzde 5), üretim-imalat (yüzde 4), eğitim (yüzde 3), perakendecilik-toptancılık (yüzde 3), hizmet (yüzde 3) sektörleri listede yer aldı. 
 
En çok başvuru alan üç pozisyon: Muhasebe elemanı, satış temsilcisi, sekreter 
 
2012 yılının ilk çeyreğinde en çok başvuru alan ilk üç pozisyon bir önceki dönem ile aynı kalarak, muhasebe elemanı (yüzde 12), satış temsilcisi (yüzde 11), sekreter (yüzde 6) oldu. Bu pozisyonları yönetici asistanı (yüzde 5), makam şoförü (yüzde 3), inşaat mühendisi (yüzde 2), güvenlik görevlisi (yüzde 2), insan kaynakları uzmanı (yüzde 2), hasta danışmanı (yüzde 2), makine mühendisi (yüzde 2) izledi. 
 
En çok ilan yayınlanan iller ise 2011 yılının son çeyreğinde olduğu gibi sırasıyla İstanbul (yüzde 65), Ankara (yüzde 8), İzmir (yüzde 3) oldu. 
 
Yenibiris Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, 2012 yılının ilk çeyreğini şu şekilde değerlendirdi: "Geçen yılın son döneminde olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden yapı-inşaat bu dönemde de en çok eleman aranan sektör olarak öne çıktı. Dünyada istihdam piyasası zor bir dönemden geçerken Türkiye'de hareketlilik devam ediyor. 
 
Şirketler bir yandan piyasaları takip ederken diğer yandan yoğun rekabet ortamında söz sahibi olmak için ihtiyaç duydukları nitelikleri çalışanları bünyelerine katmaya devam ediyorlar."
 
Kaynak: The Lira

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Pana Yapı Brooklyn Dream'de Lansman Öncesi Fırsatlar İçin Son Günler


Pana Yapı tarafından Fikirtepe’de inşa edilecek olan Brooklyn Dream projesinde lansman öncesi avantajlı fiyatlar için son sünlere girildi.i

 

48 metrekare alanlı  1+0’dan, 244 metrekare alanlı 4+1 dairelere kadar, 5 farklı tipte tasarlanan dairelerin yer aldığı Brooklyn Dream projesinde konutların yanı sıra mağazalar, kafeler ve restoranlar da bulunacak. 2 blok olarak planlanan ve toplam 650 ünitenin yer alacağı Brooklyn Dream projesinde çeşitli sosyal olanaklar da bulunacak.
 
 
1+0- 48metrekare, 1+1 dairelerin 61-68 metrekare, 2+1 dairelerin  94-115 metrekare, 3+1  dairelerin 150 metrekare, ve 4+1 dairelerin ise 228-244metrekare alana sahip olduğu Brooklyn Dream projesinde Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Plan’ında Prestij Caddesi'nde konumlanıyor.
 
 
 
24-04-2012
Bu haber toplam 13044 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?