En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 30.03.2015 23:04
Ayavukla Kilisesi Müze Olacak

Ayavukla Kilisesi Müze Olacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kültür merkezi olarak restore edilen Ayavukla Kilisesi ve basın müzesi olarak planlanan ek binasındaki çalışmaları tanıtmak amacıyla gazete ve televizyonların temsilcileri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi.

Ayavukla'daki buluşmada Ege Üniversitesi (EÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü, EÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ege Ajans Haber Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı da hazır bulundu.

Kilise binası ve müştemilatlardan oluşan alanı davetlilere gezdiren Başkan Kocaoğlu, restore edilmesi ve özellikle tarihi yapının duvarlarındaki resimlerin ortaya çıkarılması için çok büyük çabalar harcandığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Kadifekale'den Konak Meydanı'na kadar uzanan 270 hektarlık tarihî doku içinde birçok çalışma yürüttüklerini ve yürütmeye devam edeceklerini belirten Kocaoğlu, "Amacımız, ülkemizin ve kentimizin tarihî değerlerini koruyarak tüm dünyada görücüye sunmak. İzmirlilere buradan bir çağrı yapmak istiyorum; tescilli binaları alıp restore ederek hem korumuş hem de kentin zenginliğine katkıda bulunmuş olurlar. Böylelikle bizim yürüttüğümüz çalışmalar da hızlanır ve kentin yaşam standardı, ekonomik zenginliği artar." dedi. Kocaoğlu, kurulacak basın müzesi sayesinde İGC'nin de bu alanı sahiplenmesiyle tarihî kilisenin Havagazı Fabrikası gibi sosyal faaliyet merkezi olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İGC Başkanı Atilla Sertel ise tarihî mekanı restore edip İzmir'e kazandırdığı, aynı zamanda müştemilatının da basın müzesi olarak açılmasına imkan sağladığı için Başkan Aziz Kocaoğlu'na müteşekkir olduklarını söyledi. Sertel, basın müzesinde değerli gazetecilerin ve basın şehitlerinin özel eşyalarının sergileneceğini belirtti.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Gebze-İzmir Otoyolu Projesi Finansmanı 9 Bankadan Sağlanacak


Gebze-İzmir Otoyolu projesinin finansmanının 8'i Türk, 1'i yabancı toplam 9 bankadan sağlanacağı açıklanırken yabancı bankanın Deutsche Bank olduğu belirtildi..

 

Gebze-İzmir Otoyol Projesi için gerekli finansmanın 8'i Türk, 1'i yabancı 9 banka tarafından sağlanacağını belirten Özaltın İnşaat CFO'su Gökhan Akmut, söz konusu bankaların Deutsche Bank, Akbank, Garanti, Finansbank, İş Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası, Yapı Kredi ve Vakıf Bank  olacağını, bankaların tamamının eşit oranda finansman sağlayacağını  açıkladı.
 
Projede 5 milyar dolarlık finansman anlaşması ise Nisan 2015 tarihinde imzalanacak. Proje refinansmanında faiz farkı 475 baz puan olacak.
 
Yatırım maliyeti yaklaşık 7.4 milyar dolar olan Gebze-İzmir Otoyol projesinde finansman vadesi ise 7 yıldan 15 yıla uzatyıldı. Söz konusu proje Nurol-Astaldi -Özaltın-Makyol-Göçay İnşaat konsorsiyumu  tarafından gerçekleştiriliyor. Konsorsiyum 2009 yılında açılan ihaleyi 22 yıl 4 ay işletme hakkı teklifi ile kazanmıştı.
 
 
13-10-2010
Bu haber toplam 6786 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?