En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 17.03.2018 14:35
Ankara Yenimahalle'de 600 Ev Yıkıldı

Ankara Yenimahalle'de 600 Ev Yıkıldı

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde şimdiye kadar 600 ev yıkıldı.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamındaki Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde şimdiye kadar 600 evin yıkıldığını, yıkılacak 300 dolayındaki evin de boşaltılma aşamasında olduğunu belirterek, 'Benim için önemli olan, orada tozu toprağı çeken vatandaşın ev sahibi olması' dedi.

Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanlara 'eziyet' için değil 'ibadet' için belediye başkanı olarak görev yaptığını ifade ederek, bugüne kadar hiçbir kentsel dönüşüm bölgesinde verilmeyen hakları, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'ndeki hak sahiplerine verdiklerini ifade etti.

Yasanın vermediği bir yetkiyi kullanamayacağını anlatan Yaşar, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yıkıma karşı çıkan yaklaşık 100 kişiden 80'inin hak sahibi olmadıkları halde hak istediklerini ancak belediyenin onlara da enkaz bedeli adı altında ödeme yapacağını açıkladı.

'Benim için önemli olan, orada tozu toprağı çeken vatandaşın ev sahibi olması. Biz, oradaki insanları onlardan daha çok seviyoruz' diyen Yaşar, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde kentsel dönüşümün yapılacağını, 900 evden yaklaşık 600'ünün yıkıldığını, 300'ünün de boşaltılma aşamasında bulunduğunu söyledi. Yaşar, 900'den fazla hak sahibine 1450 konut verileceğini dile getirdi.

- TOKİ'DEN DAHA KALİTELİ MALZEME KULLANACAĞIZ-

Evi yıkılan 600 hak sahibine 15 Kasım itibarıyla 250 liralık kira yardımı yapılmaya başlanacağını bildiren Yaşar, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde konut yapımı için aralık sonunda yapılacak ihalenin ardından müteahhidin 18 ayda konutların teslim edileceğini kaydetti.

Yıkıma karşı çıkanlarla mahkemelik olduklarını belirten Yaşar, yıkım sürecindeki 15 evle ilgili mahkemeyi kazandıklarını, diğerlerini de kazanacaklarını ifade etti.

Yaşar, şunları kaydetti:

'Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde yıkılan evlerine yerine yapılacak konutlara TOKİ'nin kullandığı malzemeden daha kaliteli malzeme kullanacağız. Bu proje bittiğinde bu binalara ve bundan önceki yapılan binalara bakarak, vatandaşların bize teşekkür edeceğini biliyorum.'

Bundan sonra çıkacak kentsel dönüşüm projesinde hak sahiplerinin daha az hakka sahip olacaklarını bildiren Yaşar, 'Benim verdiğim teklifle mahalle sakinlerinin davul zurna eşliğinde güle oynaya evlerini yıkmaları lazım' görüşünü savundu.

Kaynak: A.A


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Ankara Mebuskent Evlerinin Yüzde 70'i Satıldı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da tavsiye ettiği yatay mimari konseptini Ankara'da hayata geçiren Mebuskent projesinde bulunan 332 villanın yüzde 70’i satıldı..

 

Ankara Batıkent Çakırlar bölgesi Karacakaya mevkiinde Aymor Grup projesi olarak yükselen Mebuskent, konutların yanı sıra  müstakil bahçeler, çocuklar için rahat oyun alanları, geniş yeşil alanlar, , 5 bin metrekarelik alışveriş merkezi, spor kompleksi, sauna-Spa hizmeti ve Türk hamamı, botanik parkı, 13.650 metrekarelik alanda golf sahası yüzme havuzu, yürüyüş ve bisiklet yolları, açık hava dinlenme alanları, otopark ve güvenlik hizmetleri ile de dikkat çekiyor.
 
 
Aile başına 25 ağaç düşen ve tamamen bisikletli hayata göre planlanan Mebuskent projesinde  toplam yeşil alan oranı yüzde 87'ye ulaşırken beton bölümlerin payı ise yüzde 13 olarak sınırlandırıldı.
 
 
02-11-2010
Bu haber toplam 23958 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?