En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 20.04.2018 23:30
Ayakkabı Fabrikası

Ayakkabı Fabrikası

Ayakkabı Fabrikası , Hangar Ayakkabı Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Selçuk, yazılı açıklamasında, yıllık 7 milyon çiftle Türkiye'nin en büyük ayakkabı üreticisi olduklarını, kapasiteyi daha da artıracak yeni tesis kuracaklarını kaydetti.

Ayakkabı Fabrikası

Haberinin Devamı ↓↓↓
Çorum'da kurulacak tesiste 2 bin kişiye istihdam yaratmayı planladıklarını belirten Selçuk, Türkiye'nin en büyük ayakkabı firması olarak artık dışa açılmanın vaktinin geldiğini, öncelikle komşu ve civar ülkelerden başlayarak Avrupa'ya açılacaklarını dile getirerek, Amacımız Avrupa'nın da 1 numarası olmak. Bunu başarmamamız için hiçbir engel yok. dedi.Bu yıl itibarıyla Çin'den Türkiye'ye ayakkabı girişini durdurduklarını ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:

Avrupa'yı da Çin istilasından kurtaracağız. Çin'in 95 günde gittiği Avrupa'ya ben 5 günde gideceğim. İşte avantajım burada. Çin, 95 gün kapalı konteynırlarda kalan ayakkabıların çürümemesi için özel kimyasallar kullanıyor.Bu da ayakkabıda dehşet bir koku yayılmasına yol açıyor. Biz ise onlardan daha kaliteli ürettiğimiz ürünlerimizi zararsız bir şekilde ulaştıracağız. Türkiye'nin stratejik konumunu bütün sektörlerde kullanmalıyız.Geçtiğimiz günlerde Isparta'ya üs kurduk. Buradaki merkezle Ege ve Akdeniz bölgelerine daha hızlı ulaşmayı hedefliyoruz. Teşvikli illerden yoğun bir

şekilde yatırım teklifleri alıyoruz. Artık B Planına başlıyoruz. Çorum'da saya fabrikası kuracağız. Hemen sonra 100 makineli atölyeyi kuracağız. Çok kısa süre sonra da hedefimiz bin makineye ulaşıp 2 bin kişiye istihdam sağlamak. Bu sektörde tek başına bir gelecek göremeyen 5 dev firma ekipmanlarıyla

birlikte Hangar Ailesine katıldı. Çünkü şu şartlarda iş yapmak artık çok zor.Fabrikalar hurdaya çıkmaktansa Hangar bünyesinde kalıp, çözüm ortaklığıyla beraber üretim yapacak. Bundan dolayı bu dev firmalar bizimle hareket etme kararı aldılar. Bu tesis, artık tabanı, derisi, astarı, muhtelif frekansları tamamen iç bünyesinde olan ve günde 60 bin çift ayakkabı üreten bir tesis haline gelecek. Irak, Gürcistan, Almanya, Slovakya, Azerbaycan, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'da aynı anda açılış yapacaklarını dile getiren Selçuk, Beylikdüzü'nde toplam 11 bin metrekare kullanım alanına sahip olan yeni merkez için 750 kişiye iş kapısı açtıklarını, Beylikdüzü Belediyesinden çalıştıracak işçi talebinde bulunduklarını anlattı.Sayın Başkan bize bir günde 250 kişi gönderdi. Fakat bu bile yeterli gelmiyor. Asgari ücretin üzerinde bir maaş stratejisine sahip bir marka olduğumuz halde, eleman sıkıntısını bir türlü gideremiyoruz diyen Selçuk, krize karşın ilk 8 ayda 5 binin üzerinde ek istihdam yarattıklarını, halkın ucuza ayakkabı giyebilmesi için sürekli Ar-Ge faaliyetlerinde bulunduklarını, 5 sezon önce 19 TL'ye sattıkları ayakkabıları hala aynı fiyata sattıklarını kaydetti.Selçuk, şunları kaydetti:

Üstelik ürün kalitesi arttı. Bayi karı da arttı. 19 TL'lik ayakkabıda 2,5 TL kar verdiğimiz bir bayi, artık 3,5 TL kazanacak. KDV'yi bayiye ödetiyorduk, şimdi biz ödüyoruz. Yüzde 18 olan kar marjı yüzde 26'ya çıktı.Eskiden üretici elinde kalan malzemeyle indirim yapıyordu. Şimdiyse biz istediklerimizi yaptırabiliyoruz. 2009 hedefimiz yıllık 15 milyon çift ayakkabı

üretimi... Türkiye'deki yapılanmayı tamamladık, artık Avrupa'ya açılmanın zamanı geldi. Türkiye'de olmadığımız il ve ilçe kalmadı. Bundan sonraki hedefimize doğru yol alıyoruz. Almanya'daki tüm çalışmalarımızı tamamladık.Ar-Ge departmanımızda 5 kişiyle çalışıyoruz. Ayakkabı sektöründe 5 kişilik Ar-Ge departmanı yoktur. Firmalar, sezonluk Ar-Ge departmanı kurarlar.

AA
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Hangar Ayakkabı Günde 2 Mağaza Açacak


Hangar Ayakkabı 92 olan mağaza sayısını 400'e çıkarmayı hedefliyor.
Ayakkabı üreticisi Hangar, alışveriş merkezlerinde (AVM) yer bulamayınca sokağa inme kararı aldı. Son bir ayda 26 mağaza birden açan firma, her gün 2 yeni mağaza açmayı öngörüyor. Şu an 92 olan mağaza sayısını Haziran 2012'ye kadar 400'e çıkarmayı hedefliyor. 
 
Hangar Ayakkabı olarak uzun dönemdir yeniden yapılanma çalışmaları yürüttüklerini aktaranYönetim Kurulu başkanı Alpaslan Selçuk, halihazırda bini aşkın satış noktaları bulunduğunu fakat yeni dönemde francheise yerine kendi mağazalarını açacaklarını belirtti. Bu kapsamda Kurban Bayramı sonrası süratle mağazalaşma yatırımına girişeceklerini anlatan Selçuk, "AVM'lere rakiplerimizin baskısı sebebiyle alınmadık. Bu konuda rekabet kurumuna başvuru yapacağız. AVM yönetimlerinin oyalamaları nedeniyle gecikmiş olan mağazalaşma sürecini, şimdi caddede büyüyerek yapacağız. Yeni vizyonumuzla Haziran 2012'ye kadar Türkiye ayakkabı piyasasının yüzde 25'ini elde etmeyi hedefliyoruz. Son bir ayda 26 mağazanın açılışını yaptık. Bayrama kadar 15 tane daha açacağız. Artık tek tek değil her gün ortalama 2 mağaza açarak koyduğumuz hedefi mutlaka yakalayacağız. 50 kişilik ekibimiz Türkiye'nin tüm illerinde fizibilite çalışması yapıyor. Edirne'den Van'a kadar aynı kalite ve fiyatta ayakkabı almak mümkün hale gelecek." ifadelerini kullandı. 
 
"SANAYİCİYE ELEMAN GEREKİYOR, İŞKUR SOKAĞA İNSİN" 
 
Türkiye'de yüzde 9'lara varan işsizlik sorununa karşı sanayicinin istediği elemanı bulamadığından yakınan Selçuk, şunları kaydetti: 
 
"İktidar, İŞKUR'u da yeniden yapılandırmalı. Kurum hantal yapısıyla ne sanayicinin eleman ihtiyacına yetişebiliyor ne de işsiz gençlere çare olabiliyor. 2 bin yeni elemana ihtiyacımız var fakat İŞKUR yetkilileri bize verdiği hiçbir sözü tutamadı. Biz kendi işçimizi kendimiz yetiştiriyoruz. İŞKUR görevini hakkıyla yapsa Türkiye'de işsizlik sorunu falan kalmaz. Tüm sektörler kurumun kapısına eleman için gidiyor ama eli boş dönüyor. İŞKUR masa başından kalksın, eğitim kurumları, kaymakamlıklar ve sanayiciyle el ele vererek, çıraklık ve benzeri okullar açıp tüm sektörlerin kalifiye eleman sorununa çare üretsin. Bize çalışan üreten, üreten kalifiye eleman gerekiyor. Türkiye'nin her yerine yayılmış şubeleri olan bu kurum devletin parasını heba etmesin." 
 
"YERLİ ÜRETİM YAPARAK CARİ AÇIĞI ÖNLÜYORUZ" 
 
Türkiye'nin en büyük yatırımlı tam entegre ayakkabı fabrikasına sahip olduklarını dile getiren Alpaslan Selçuk, ithal etmek yerine yerli üretimi tercih ederek ülke geleceğine ve istihdamına yatırım yaptıklarını ifade etti. 500 milyon dolara ulaşan ayakkabı ithalatının son 3 senede hiç artmadığını kaydeden Selçuk, "Uyguladığımız fiyat politikası sayesinde ithalatın önüne geçtik. Türkiye'ye iyi ayakkabıyı ucuz fiyata üretmeyi ve satmayı öğrettik. Artık rakiplerimiz bile ucuz fiyatla daha çok adet satılabileceğini öğrendi. Bu sayede enflasyonun düşmesine de katkı sağladık. Sektörün gelişimi için sezonluk çalışmak yerine bilinçli ayakkabı zincir marketlerini oluşturmak gerek. Artık esnafı zora sokan ayakkabı toptancılığının bitmesi ve ayakkabıcıların uzun soluklu kayıt içi ekonomiye girmesi gerek." dedi.
22-03-2010
Bu haber toplam 20499 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?