En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 19.02.2018 11:41
2011 Kurbanlık Hayvan Fiyatları

2011 Kurbanlık Hayvan Fiyatları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği, kurbanlık satış fiyatlarını açıkladı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), bazı illerdeki tahmini üretici kurbanlık hayvan satış fiyatlarını açıkladı. 
 
TZOB'dan yapılan açıklamaya göre kurbanlık fiyatları, geçen yılla karşılaştırıldığında aynı veya daha düşük düzeyde olacak. 
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurbanlık satışlarının illere ve bölgelere göre farklılık gösterdiğini, bazı yerlerde canlı kilo ve et fiyatı üzerinden, bazı yerlerde ise canlı hayvan üzerinden pazarlık yöntemiyle satış yapıldığını bildirdi. 
 
Birlik teknik müşavirlerinin iller bazlı yaptığı araştırmalara dayanan fiyatların, üreticinin kurban öncesi ahırında belirlenen fiyatlar olduğunu, ancak bayramda oluşacak fiyatlara referans kabul edilebileceğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti: 
 
"Bu yılki kurbanlık fiyatlarının, büyükbaşta illere ve canlı ağırlığa göre farklılaşmakla birlikte, hayvan başına 2 bin ile 9 bin lira arasında, küçükbaşta ise 400 ile bin 500 lira arasında değişeceği, canlı ağırlık fiyatının da büyükbaş hayvanlarda kilogram başına 8-13 lira, küçükbaşta ise yine kilogram başına 10-17 lira civarında olacağı tahmin edilmektedir. 
 
Fiyatların iller bazında bu bayramda genel olarak geçen yıla yakın ya da daha düşük seyredeceği görülmektedir. Üreticilerimiz bu yıl ellerinde yeterince hayvan olduğunu, halkımızın 'hayvan bulamayacağız' diye endişelenmesine gerek olmadığını belirtmektedirler. Yaptığımız görüşmelerden çıkan sonuçlar, üreticilerimizin bu yıl da geçen yıl olduğu gibi satışlardan Umutlu olduğunu göstermektedir." 
 
Kurbanlık hayvan fiyatlarının yanında, bu fiyatlara etki edecek nakliye bedellerinde yüzde 20 civarında bir artış belirlediklerini aktaran Bayraktar, yem ve yem hammaddesi fiyatlarında da yüzde 13 ile yüzde 26 seviyeleri arasında bir yükselmenin olduğunu ifade etti. Bayraktar, bu artışların; geçen yıla göre aynı kalan fiyatlar dikkate alındığında, besicinin gelirlerinde düşüş anlamını taşıdığını sözlerine ekledi.

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Şubat'ta Yeni Konut Fiyatları Yüzde 2,79 Arttı


REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ raporuna göre endekste aylık bazda yüzde 0,46 oranında, yıllık bazda ise yüzde 2,79 oranında artış meydana geldi..

 

Türkiye İş Bankası desteği ile REIDIN ve GYODER tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısına göre,  Şubat ayında yeni konutlardaki fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 0.46 artarken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,79 oranında arttı.
 
Yeni konut satışlarında yüzde 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımı gerçekleşirken aynı dönemde yüzde 6.5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi meydana geldi.
 
Endeks verilerini değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlattıkları ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının endeksteki olumlu yansımasının somut bir şekilde görüldüğünü, Mart sonuna kadar devam edecek olan ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyası ile sektörde hareketlenme meydana geldiğini ifde etti.
 
Verilere göre söz konusu dönemde markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, Kasım ayında yüzde 15, Aralık’ta yüzde 22 Ocak’ta yüzde 27 olan banka kredisi kullanım oranı Şubat ayında ise yüzde 48 olarak gerçekleşti.
22-10-2011
Bu haber toplam 16461 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?