En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 24.03.2018 09:57
13 Bin Kişi Arabulucu Olarak İşe Alınacak

13 Bin Kişi Arabulucu Olarak İşe Alınacak

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Öztatar, Haziran ayında arabuluculuk sınavı yapılacağını ve 13 bin kişinin arabulucu olarak istihdam edileceğini söyledi..

 

Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme çalışma hayatında devrim etkisi yaratacak. 64'üncü hükümet döneminde tamamlanan iş mahkemeleri kanun taslağını ilerleyen günlerde TBMM'ye sunacak olan 65'inci hükümet, çalışma hayatına daire reformlara öncelik verecek.
 
Haziran ayında arabuluculuk sınavı yapılacağını açıklayan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Öztatar, arabuluculuk sınavı için şimdiden 7 bin kişinin başvuruda bulunduğunu ve bu süreç sonunda Türkiye'de yaklaşık 13 bin kişinin arabulucu olarak çalışacağını söyledi.
 
Yeni sisteme göre çalışan ve işveren arasındaki kıdem tazminatı ve haksız fesih gibi uyuşmazlıklar, iş mahkemelerine yansıtılmadan önce arabulucu yöntemiyle çözülecek. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, bu kapsamdaki 400 bin davanın arabuluculuk sayesinde günler içinde çözüleceğini belirtti.
 
İş uyuşmazlığı sorunu yaşayan çalışan ya da işveren, işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna,  büro yoksa da adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvuruda bulunacak. Arabulucuya başvurmadan açılan davalar ise reddedilecek. Uygulamanın işçi ve işveren sorunlarını hızlı çözüme kavuşturmasının yanı sıra  İş mahkemesinin dosya yükünü de hafifletmesi amaçlanıyor.
 

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓
30-05-2016
Bu haber toplam 0 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?