En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Sektörel 20.12.2014 16:24
Perakende Satış Fişi Nedir

Perakende Satış Fişi Nedir

Perakende Satış Fişi Nedir , İndirim marketçiliği sektöründe A 101 yeni ortağıyla büyüme hedefini yükseltti.

Perakende Satış Fişi Nedir

Haberinin Devamı ↓↓↓

 

Yönetimi, tekstil ve sağlık yatırımlarıyla adından söz ettiren Turgut Aydın Holding’e geçen şirket, yıl sonuna kadar mağaza sayısını 500′den 850′ye çıkarmayı hedefliyor. Firmanın 2012 sonu beklentisi ise Türkiye genelinde 1.500 şubeye ulaşmak.
 
Ekonomik kriz sebebiyle pek çok sektör 2009′u zararla kapatırken perakende zincirleri büyümesini sürdürdü. Ülke genelinde hızla yayılan indirim marketçiliği (hard discount) de farklı alanlarda yatırımı bulunan şirketleri cezbediyor. Geçen yılın sonlarında indirim marketi A.101′in yüzde 30 hissesini ve yönetim imtiyazını devralan Turgut Aydın Holding, büyüme stratejisini perakende üzerine yoğunlaştırdı. Tekstil (Aydın Örme ve English Home), sağlık (Memorial Hastanesi) ve gayrimenkul alanlarında yatırımları bulunan grup, A.101′in mağaza sayısını yıl sonuna kadar 500′den 850′ye çıkarmayı hedefliyor.
 
Grubun tekstil ve perakendeden sorumlu İcra Kurulu Üyesi ve Aydın Örme Genel Müdürü Erhan Bostan, perakende sektörüne inandıkları için bu alana yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi. Yaklaşık 3 ay önce A.101′in dümenine geçen Bostan, “Bu süre zarfında hedeflenen bütçemizi gerçekleştirebildiğimizi gördük. İlk projeksiyonumuzda yıl sonu mağaza hedefimiz 675′ti ama bunun çok üzerine çıkmış olacağız. 2010 sonunda da 666 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı umuyoruz.” dedi. Bostan, ekonomik krizin etkisi ve AVM’lerin baskısıyla ana cadde ve hareketli sokaklarda uygun şartlarda mağaza kiralama fırsatları doğduğunu, bunun da büyümelerini kolaylaştırdığını aktardı. A.101′in halen 2 bin 500′ü aşkın çalışanı bulunuyor. Yıl sonunda istihdamın 3 bin 100′ü aşması bekleniyor. Holding, 2011 ve 2012 döneminde ise bin 500 mağazaya çıkmayı öngörüyor.
 
İcra Kurulu Üyesi Bostan, Türkiye’de hâlâ organize perakendede büyük bir boş alan bulunduğunu, bunun sektördeki hemen herkesin hızla büyümesine imkan tanıyacağını kaydetti. Bu çerçevede hard discount marketçiliğin ayrı bir önem taşıdığını vurgularken, “Kısa sürede, ne kadar doğru bir yatırım yaptığımızı gördük. A.101, 3 ayda grubumuzun göz bebeği olmayı başardı.” diye konuştu. Hiper ve süpermarket sektöründe Migros, Tansaş, Carrefoursa, Tesco Kipa, Metro, Real, Kiler, Adese ve Makromarket gibi ulusal ve yerel zincirler faaliyet gösteriyor. Yıllar önce Alman Aldi ile başlayan hard discount marketçilik tarzını ise Türkiye’ye ilk olarak 1995′te BİM getirmişti. Ardından Migros bünyesindeki Şok ile İspanyol Diasa sektördeki yerini aldı. 2008 yılı başlarında ise daha önce BİM’in kuruluşunda da yer alan bir ekip A.101′i kurdu. Yüzde 29,8′ine Aydın ailesinin sahip olduğu A.101′in yüzde 22,8′i Singapur merkezli Oligo Investment Pte. Ltd’ye, yüzde 21,8′i de Bank Asya’ya ait. Yüzde 25,6’sı ise diğer ortakların.
 
Tüm dünyada indirim marketlerinin en büyük özelliği private label olarak adlandırılan kendi markalı ürünlerin yaygınlığı. Şirket, daha ucuza mal ettiği kendi markalarını düşük fiyatlarla tüketiciye sunabiliyor. Aydın Grup İcra Kurulu Üyesi Erhan Bostan, halen satışların yüzde 75′ini A.101 için hazırlanan özel markalı ürünlerden elde ettiklerini, bu oranı gelecekte daha da artırmayı hedeflediklerini anlattı. Bostan, sadece 2009 yılında 186 marka patent başvurusunda bulunduklarını bildirdi. Erhan Bostan, büyük çaplı satış hacimleri sayesinde çok uygun şartlarda ürün tedarik edebildiklerini, tüketiciye de hem ucuz hem de kaliteli mal sunabildiklerini dile getirdi. A.101′lerde en çok süt, yoğurt, ekmek, sıvı yağ, yumurta ve tavuk gibi ürünler satılıyor. Alışverişlerin yüzde 75′i nakit, yüzde 25′i ise kredi kartlarıyla gerçekleştiriliyor.
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Fikirtepe'de Son Durum: Hangi Firmalar Ruhsat Aldı


Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği'nin derlediği verilere göre bölgede kentsel dönüşüm projesi geliştiren firmalar ve ruhsat durumları..

 

Kentsel dönüşüm sürecinin bir türlü istenilen hızda ilerleyememesi sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgede kentsel dönüşüm projesi geliştiren firmalara mektup göndererek hangi aşamada olduklarını Bakanlığa bildirmeleri ve ruhsat için çağrıda bulunmuştu.

 

İşte Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğince derlenen Fikirtepe'de ruhsat alan ve ruhsat aşamasında olan firmalar şu şekilde:

 

Fikirtepe'de Ruhsat Alan Firmalar:
 
1- Baysaş: 1. adasında temel atıldı, inşaat faaliyetleri ise 2 hafta kadar önce başladı ve hızla devam ediyor.
 
2- Anka Grup : 1.adasında Mart 2014'te ruhsat alıp inşaat çalışmalarına başladı. Firma Fikirtepe'de kat çıkan tek firma konumunda olup 5. kat betonlarını da döktü, çalışmalar hızla devam ediyor.
 
3- Teknik Yapı: 1. adasında mart 2014 tarihinde ruhsat almasını ardından başladığı hafriyat ve fore kazık işlemleri için ruhsat lamamış olmasına karşın 2. adayı da ekleyerek çalışmalarına devam ediyor.
 
4- Emay İnşaat: 1. adasında hafriyat ve fore kazık çalışmalarını sürdürmekte olup 2. adasında ise boşaltılmayan ve yıkımı gerçekleştirilmemiş yerler bulunuyor. Ayrıca 2. adada imzaları henüz tamamlayamadı.
Öte yandan firmanın ruhsat alımına ilişkin spekülasyonlar devam etmekte olup  bazı hak sahiplerine 3 ila 6 aydır kira ödemesi yapmadığı iddia ediliyor.
 
 
ÇŞB Ruhsat İncelemesi Devam Eden Firmalar:
 
1. Pana - Selimoğlu Ortaklığı: Adada hafriyat ve fore kazık çalışmaları devam etmekte olup adada Kadıköy Belediyesi'ne ait  olan arsanın akıbeti netleşmediği için tevhid işlemleri yapılamamakta. Öte yandan boşaltım sürecini tamamlayan firma yıkım çalışmalarına devam ediyor.
 
2- Nuhoğlu: 1. adasında hafriyat ve fore kazık çalışmalarını sürdüren firma 2. adasında ise imza sürecini tamamlamasının üzerinden epey zaman geçmiş olmasına rağmen herhangi bir faaliyette bulunmadı. 2. adada ise boşaltım için hak sahiplerine tebligatlar yeni gönderildi, ykım sürecinin ise ilerleyen aylarda başlaması bekleniyor.
 
3- Emay İnşaat: 1. adasında 
 
 
İBB Avan Proje Onayında Olan Firmalar:
 
1- Teknik Yapı:  2. ada - hafriyat ve fore kazık çalışmaları devam ediyor.
 
2- Emay İnşaat: 2. Ada
 
3- Nuhoğlu: 1. ada ve 2. ada - 1. adada hafriyat ve fore kazık süreci devam ederken 2. ada için boşaltım tebligatları hak sahiplerine yeni gönderildi.
 
4- Pana - Selimoğlu Ortaklığı: 1. ada ve 2. ada - 1. adada hafriyat ve fore kazık çalışmaları sürerken 2. adada boşaltım gerçekleştirildi, yıkım süreci ise devam ediyor.
 
5- Erkan İnşaat: Hafriyat ve fore kazık çalışmalarıkısa süre önce başladı.
 
6- Ekşioğlu İnşaat: Ada için boşaltım süreci devam ederken yıkımklar henüz başlamadı.
 
7- Vartaş: 1. ada - hafriyat alındı ancak herhangi bir faaliyet gerçekşeştirilmesi, fore kazık çalışmalarının ilerleyen günlerde başlaması bekleniyor.
 
Ayrıca;
* Pana - Selimoğlu Ortaklığı: Ruhsat aşamasında olmasına rağmen avan projede değişiklik sürüyor.
* Nuhoğlu : 1. adada ruhsat aşamasına geşmiş olmasına rağmen avan projede değişiklik yapmaya devam ediyor.
* İslamoğlu ( Ceylan İnşaat'a Yüzde 100 devir): Adada boşaltım süreci tamamlanmış olup, yıkım süreci henüz yüzde 100 tamamlanmadı.
 
3.60 veya Muadili Emsale Göre  Avan proje Onayı İçin Bekleyen Firmalar:
 
1- İslamoğlu (Ceylan İnşaat): İslamoğlu firması ceylan İnşaat'a yüzde 100 devir yapmış olup bundan sonraki süreçte yükümlülüklerin tamamı Ceylan İnşaat'a ait olacak.
 
 
05-04-2010
Bu haber toplam 5934 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?