En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Mortgage 26.04.2018 06:58
Sabit Faizli ve Değişken Faizli Mortgage Ürünleri

Sabit Faizli ve Değişken Faizli Mortgage Ürünleri

Faiz oranına göre size en uygun Mortgage ürününü seçebilirsiniz.
2007 yılında yasalaşan Mortgage artık tüketicilerin alıştığı finansman araçlardan biri haline geldi. Ancak yine de Mortgage ürünlerinin çeşitliliği tüketicilerin kafalarında soru işaretleri yaratıyor.
 
Biz de bu yazımızda Piyasadaki mortgage ürünlerini inceleyerek farklı durumlarda farklı avantajlar yaratabilecek mortgage ürünlerini tanımanızı istedik. Mortgage ürünlerini genel olarak faiz oranına, masraf yapısına  ve ödeme planına göre üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bu yazımızda Faiz Oranına göre olan ürünleri inceleyelim.
 
Sabit Faizli Mortgage:
Klasik Mortgage ürünüdür.Bu üründe faiz kredi alımı sırasında ilan edilen faiz vade sonuna kadar değişiklik göstermez. Aylık ödemeleriniz sabittir. Ödeme planınız en başta bir kez belirlenir ve tüm vade süresince geçerliliğini korur.  Böylece piyasadaki faiz dalgalanmasından etklilenmezsiniz. Aylık ne kadar ödeyeceğiniz belli olduğundan harcamalarınızı düzenlemeniz kolay olacaktır. Sabit faizli mortgage ürünleri genellikle 120 aya kadar verilmektedir ancak bazı bankalar 180 hatta 240 aya kadar vade seçeneği sunabilmektedir. Yine alınmak istenen kredi miktarının tamamına kredi veren bankalar  var olsa da genel olarak kredi kullandırım oranları %70- %90 aralığındadır.
 
Değişken Faizli Mortgage:
Bu üründe başlangıç  faiz oranı sabit faizli mortgage oranıyla aynıdır. Ancak bankanın verdiği opsiyonlara göre en başta belirlenmek kaydıyla aylık,3 aylık,6 aylık veya yıllık bazda enflasyon ve diğer ekonomik gelişmeler doğrultusunda faiz oranı yenilenir. Tüketici Faiz piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenmeyi kabulederek  risk almış olur. Bu dalgalanma düşüş yönünde olursa olumlu, artış yönünde olursa olumsuz etkilenecektir. 
 
Bu ürünün Düşen/Azalan Faizli Mortgage şeklinde bir alt versiyonu da mevcuttur. Adından da anlaşılabileceği üzere tüketici sadece faizlerin düşmesinden etkilenir. Yukarı yöndeki faiz dalgalanmasından etkilenmez. Eğer faiz oranı yükselirse mevcut oran korunur eğer düşerse faiz oranı da düşer. Ancak bu ürünü kullanmak için banka hizmet bedeli adı altında bir ücret alarak kendi adına riskini azaltır. Bu ücret tek bir defa alınır ve daha sonra herhangi bir ücret talep edilmez.Örnek vermek gerekirse 100.000 TL lik bir kredi için 3.000 TL lik bir komisyon talep edilebilmektedir. Öte yandan bazı bankalar değişken faizli ürün kullanıldığı takdirde %2 lik erken ödeme cezasını kaldırmaktadırlar.
 
Bazı bankalar ise her yıl için kullanılacak faiz oranını önceden ilan eder ve tüketicinin kullanmak istediği vadeye göre her yıl için ödenecek taksitleri önceden belirleyebilir. Bu durumda piyasalardaki dalgalanmalardan etkilenilmez.
 
Bir sonraki yazımızda Masraf yapısına göre mortgage ürünlerini inceleyeceğiz.
 
Yazan: Bilen Kur

↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Garanti Mortgage Öğretmenler Günü Kampanyası Başladı


24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle Mortgage Uzmanı Garanti tarafından başlatılan Öğretmenler Günü Kampanyası kapsamında 300 lira bonus hediye ediliyor..

 

Mortgage Uzmanı Garanti, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle özel olarak hazırladığı kampanya kapsamında öğretmenlere avantajlı kredi seçenekleri sunarken ayrıca 300 TL bonus hediye ediyor.
 
Garanti Mortgage'ın Öğretmenler Günü Kampanyası 15 Kasım - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında geçerli olup, kampanya kapsamında ev sahibi olmayı planlayan öğretmenlere 300 liralık bonus hediye ediliyor.
 
Öğretmenlere özel olarak düzenlenen mortgage kampanyasından faydalanmak isteyenlerin Garanti şubelerine giderek, 444 EVİM (444 3846) hattını arayarak veya www.garantimortgage.com adresine tıklayarak bilgi alması ve başvuruda bulunması mümkün.
 
 
06-01-2012
Bu haber toplam 6453 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?