En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Mortgage 18.03.2018 18:58
Murat Aysan: 500 Konuta Finansman Sağladık

Murat Aysan: 500 Konuta Finansman Sağladık

DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, geçmiş yıllara oranla en yoğun ağustos ayını geride bıraktıklarını söyledi.
Ağustos ayında aldıkları kredi başvuru taleplerinin beklentilerinin 2 katı üzerinde gerçekleştiğine dikkat çeken Aysan, İşlerimiz azaldığı için çalışanlarımızın yıllık izinlerini her yılın temmuz ve ağustos aylarında yapmalarını isterdik. Ancak bu yıl farklı oldu. Ağustos ayındaki kredi başvuruları beklentimizin çok üzerinde gerçekleşti diye konuştu. Yılbaşından bu yana DD Mortgage olarak konut finanmanında müşterilerine 70 milyon TL kredi kullandırdıklarını kaydeden Aysan, bu rakamın yüzde 70'inden fazlasını (50 milyon TL) Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında kullandırdıklarını söyledi. Bu yıl 500 konuta finansman sağladıklarını ifade eden Aysan, yılsonuna kadar 600 konuta finansman sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

 

5 günde tapuya gidilebiliyor

Ağustos aylarında ve haftanın cuma günlerinin en düşük hacimli günler olduğunu belirten Aysan, Çünkü birçok tüketici bu dönemde tatile gider. Başvuru olmaz. Ancak faizlerin de düşmeye başlaması ile birlikte bu yılın ağustos ayının son iki cuma gününde başvuru sayısında normal pazartesi iş gününü yakaladık. Buradaki hareketlenme kendini gösterdi diye konuştu. Aysan, ağustos ayında 250-300 adet konut kredisi başvurusu aldıklarını belirterek, toplamda bu başvuruların yaklaşık olarak 30 milyon TL'ye denk geldiğini söyledi. Konutu bulup uygun finansman arayanlar, aradığı konutu bulmak üzere olup finansman imkanlarını araştıranlar ile ne kadar kredi alacağını araştırıp düşünme aşamasında olan müşteri gruplarının kendilerine geldiğini kaydeden Aysan, hangi gayrimenkulu alacağına karar vermiş ve herşeyi hazır olan müşteriler ile 5 gün içinde tapu işlemlerini halledebildiklerini ifade etti.

 

Kredi kullanmak için uygun zaman

 

Asıl uzmanlık alanlarının gayrimenkul olmadığını kaydeden Aydın, Yine de bu alanla yakından ilişkimiz var. Piyasada bir hareketlenme olduğu zaman ilk hareketlenen yerler şehrin merkezleri oluyor dedi. Gayrimenkul sektörünün diğer yatırım araçlarının alternatifi olmaya başladığına dikkat çeken Aysan, Dolayısıyla bu durum sektörde fiyatların düşmesine engeldir dedi. Konut kredisi kullanmak için son 25-30 yılın en uygun zamanında olduklarını ifade eden Aysan, 1988'den beri bankacılık yapıyorum. Hiç bu kadar düşük faiz, uzun vade gibi harika olanaklar görmedim dedi. Faiz oranlarında bundan sonrası için düşüşün çok sınırlı olmasını bekleyen Aysan, Konut fiyatlarının önümüzdeki 6-7 ay boyunca yükselmesini veya aşağı inmesini beklemiyoruz. Faiz oranlarının düşmesi konut fiyatlarının düşmesine engel olacak. Ancak biz her ne kadar beklemesek de gayrimenkul sektöründe fiyatların yükselmesi olasılığı var dedi.

 

Makro gelişmeler önemli

Aysan, gayrimenkul sektöründe yaşanacak aşırı değer artışının kendilerini negatif etkilediğini söyledi. Uzun vadeli finansmanda gayrimenkulu teminat olarak aldıklarını belirten Aysan, Bunun dışında büyüme gibi veriler de bizi ilgilendiriyor. Buradaki anormal durumlar konutun değeri ve kredinin faizinde değişiklik yaratıyor derken, müşterilerin ana ihtiyaçlarına seslenecek ürünler çıkardıklarını da ekledi. Kriz döneminde teminat göstererek eve nakit kredisi isteyenlerin sayısında artış yaşandığını ancak buradaki talebin zamanla ilk evini almak isteyenlere doğru kaymaya başladığına dikkat çeken Aysan, Bu geçişte ekonominin düzelmesi etkili oldu. Taleplerin önemli bölümünü ilk kez ev alacaklar oluşturdu. Faizlerin düşmesi de önemli bir etken. Kültürel çevre ile değişen ihtiyaçlar yeni konut talebini artırmaya başladı diye konuştu. Yatırımcı kitlesi diye tabir edilen ikinci ya da üçüncü konutu alan grubun da kredi talebinin arttığını kaydeden Aysan, Artık gayrimenkul üstünden elde edilecek gelirler alternatif oluşturmaya başladı dedi.

Pınar Sungur-Referans
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

Garanti Mortgage Öğretmenler Günü Kampanyası Başladı


24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle Mortgage Uzmanı Garanti tarafından başlatılan Öğretmenler Günü Kampanyası kapsamında 300 lira bonus hediye ediliyor..

 

Mortgage Uzmanı Garanti, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle özel olarak hazırladığı kampanya kapsamında öğretmenlere avantajlı kredi seçenekleri sunarken ayrıca 300 TL bonus hediye ediyor.
 
Garanti Mortgage'ın Öğretmenler Günü Kampanyası 15 Kasım - 31 Aralık 2016 tarihleri arasında geçerli olup, kampanya kapsamında ev sahibi olmayı planlayan öğretmenlere 300 liralık bonus hediye ediliyor.
 
Öğretmenlere özel olarak düzenlenen mortgage kampanyasından faydalanmak isteyenlerin Garanti şubelerine giderek, 444 EVİM (444 3846) hattını arayarak veya www.garantimortgage.com adresine tıklayarak bilgi alması ve başvuruda bulunması mümkün.
 
 
28-03-2010
Bu haber toplam 5748 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?