En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Mortgage 26.04.2018 06:46
Mortgage Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mortgage Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüketici Örgütleri Federasyonu vatandaşları Konut Finansmanı konusunda uyardı.

TÖF Genel Başkanı Fuat Engin yaptığı yazılı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 10/B Maddesi ile ilgili yönetmeliği kapsamında düzenlenen ve kamuoyunda mortgage olarak bilinen Konut Finansmanı başvuruları sonucunda imzalanan sözleşmelerle ilgili yüksek tutarlarda dosya ücreti ve masraf alındığının, tüketicinin bilgisi ve onayı dışında sigorta yapıldığının ve ödeme sürecinde borcun yeniden yapılandırılmasından yüzde 2 oranında erken ödeme tutarı alındığının tüketici örgütlerine yapılan yoğun tüketici başvurularından anlaşıldığını ifade ederek,bu nedenle de, bankaların “haksız ve hukuksuz” uygulamalarına karşı “Konut Finansmanı Sözleşmesi” imzalayan ya da imzalayacak olan tüketicileri dikkat etmeleri gereken konular hakkında uyardı.

TÜKETİCİNİN BİLGİSİ VE ONAYI DIŞINDA SİGORTA YAPILAMAZ
Konut finansmanı kuruluşlarının tüketicilere sözleşme öncesinde kredi sözleşmesinin koşullarını içeren Sözleşme Öncesi Bilgi Formu vermek zorunda olduklarını söyleyen Engin, tüketicinin teklifi kabul edip etmemekte serbest olduğunu, konut finansmanı kuruluşları tarafından verilecek, “Sözleşme Öncesi Bilgi Formunun” tüketiciye verilmesini takip eden bir iş günü geçmeden imzalatılan sözleşmenin geçersiz olduğunu söyledi. Konut finansmanı sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesinin zorunlu olduğunu ifade eden Engin, “Taraflar arasında akdedilen sözleşmede öngörülen şartlar, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemez. Tüketicinin bilgisi ve onayı dışında sigorta yapılamaz” dedi. Temerrüde düşülmesi halinde konut finansmanı kuruluşunun borçluya temerrüt tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde iadeli taahhütlü posta yoluyla bildirimde bulunmakla yükümlü olduğunu sözlerine ekleyen Engin, kullanılan finansmana şahsi teminat verildiği hallerde, konut finansmanı kuruluşunun asıl borçluya ve diğer teminatlara başvurmadan, kefilden borcun ödenmesini isteyemeyeceğini ifade etti. Engin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kredi veren kuruluşunun, krediyi belirli bir konutun satın alınması ya da belirli bir satıcı ile yapılacak satış sözleşmesi şartı ile vermesi durumunda, konutun hiç ya da zamanında teslim edilmemesi halinde, kredi veren satıcı ile birlikte, tüketiciye karşı kredi miktarı kadar müşterek sorumlu olur. Konut finansmanı kuruluşu, ödemeleri bir kıymetli evraka bağlayamaz ya da teminat gerekçesiyle kıymetli evrak talep edemez. Buna rağmen tüketiciden bir kıymetli evrak alınarak başkasına devredilirse tüketicinin uğradığı zararı tazmin etmekle yükümlüdür.”

“BDDK ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR”
Tüketicinin, konut finansmanı kuruluşuna borçlandığı toplam miktarı önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda bir ya da birden çok ödemeyi vadesinden önce yapabileceğini söyleyen Engin, her iki durumda da konut finansmanı kuruluşunun, vadesinden önce ödenen taksitler için gerekli faiz indirimini yapmakla yükümlü olduğunu söyledi. Sabit faizli konut finansmanı sözleşmelerinde bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda erken ödeme ücreti talep edilebileceğini de ifade eden Engin, “Munzam karşılıkların arttırılması nedeniyle faiz gelirleri azalan bankaların, her geçen gün yeni haksız ve hukuksuz uygulamalara imza atması karşısında, kanunun düzenleme ve denetleme yetkisi verdiği Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’nun (BDDK) üç maymunu oynayarak bankalara verdiği destekle tüketici yurttaşların yaşamı cehenneme çevrilmeye çalışılmaktadır” dedi. Engin, tüketicileri uyanık davranmaya ve tüketici örgütleriyle birlikte mücadele ederek, hak arama süreçlerini başlatmaya davet etti.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
28-05-2011
Bu haber toplam 8052 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?