En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 18.03.2018 17:13
Mayıs Ay Konut Kredisi Faizleri

Mayıs Ay Konut Kredisi Faizleri

Mayıs ayında konut kredilerindeki faiz oranları yükselse de kredi talebinde bir azalma söz konusu değil.

Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutma kararları sonrası yükselmeye başlayan konut kredi faizleri 10 yıl vadede yüzde 1’e uzandı. Nisanda 8 banka faizlerini 0.5-1 puan arasında artırdı. Mayısta da Ziraat Bankası faizini 0.86’dan 0.95’e, Finansbank 0.80’den 0.89’a, Garanti Bankası 0.81’den 0.86’ya yükseltti. Buna rağmen kredi hacminde düşüş olmadı.Merkez Bankası’nın 6Mayıs tarihli verilerine göre, bir haftada konut kredi hacmi 63 milyar 269 milyon liradan 63 milyar 635 milyon liraya yükseldi. Uzmanlar “Kredi faizlerinin daha da artacağını düşünenler ev planlarını geciktirmiyor” yorumunu yapıyor.

Talep hâlâ canlı

Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Yükselen faizler bir miktar etkilese de krediye talep halen canlı. Hatta nisanda konut kredisi artışı 2010’un ilk dokuz ayı ortalamasının üstünde. Nisan ayında hacim 1.4 milyar TL daha arttı. Ev hayali kuranlar maliyetler daha fazla yükselmeden harekete geçiyor” diye konuştu. Sungurlu yılın ilk üç ayında kredi arayanların sayısının geçen yılın yüzde 100 üzerinde olduğunu da anlattı.

Üreticiler nisandan memnun

Nisan ayından konut üreticileri de memnun. Kısa bir süre önce açıklama yapan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, seçimde risk görmeyen tüketicinin faizler ve fiyatlar artacak beklentisi ile alımlarını öne çektiğini, bu nedenle tüm ayların en iyi satışını gerçekleştirdiklerini, satışı yeni başlayan Exen’de dairelerin yüzde 40’ını sattıklarını söylemişti.


↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

TOKİ Denizli'de 18 Bin 332 Konut İnşa Edecek


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelen talepler doğrultusunda 20 bin konut ihtiyacı odluğu belirlenen Denizli'de TOKİ tarafından 18 bin 32 adet konut inşa edileceğini söyledi..

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı tarafından 2 miyar liranın üzerinde bir yatırım yaplarak toplamda 18 bin 332 adet konut inşa edileceğini açıkladı.
 
Denizli'deki bir otelde TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile basın toplantısı düzenleyen Bakan Zeybekci, dar gelirli ailelerden gelen talepler üzerine uzun süredir TOKİ ile görüştüklerini elen talepler doğrultusunda 20 bine yakın bir konut ihtiyacı olduğunun belirlendiğini söyledi. 
 
Bu kapsamda Denizli ve ilçelerinde TOKİ imzası ile inşa edilecek olan18 bin 332 konutun 12 bin 500’ünün kent merkezinde konumlanacağını söyleyen Bakan Zeybekçi, ilave talep gelmesi halinde konut sayısının artabileceğini, ayrıca konutların büyük bir kısmının 2 oda 1 salon formunda olacağını belirtti.
 
 
 
16-05-2011
Bu haber toplam 7962 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?