En Güncel Emlak haberleri
Anasayfaya Dön » Kredi 02.02.2015 02:12
Krediler Ve Kredi Kartlarıyla İlgili Temel Sorular

Krediler Ve Kredi Kartlarıyla İlgili Temel Sorular

Konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi başvuruları ile ilgili temel sorular ve cevapları
Yolu bir şekilde bankaya düşmüş hemen her tüketicinin aklını kurcalayan fakat çevresindekilere sormaya pek de cesaret edemediği kredi ve kredi kartları ile ilgili temel soruları sizler için derledik. İşte sorular ve yanıtları:
 
3.000 TL kredi çekmek istiyorum fakat banka benden kefil istiyor, bulduğum kefiller ise kredi kartlarına asgari ödeme yaptıkları gerekçesiyle kabul edilmiyor, ne yapabilirim?
 
Genellikle bu miktarlar için kefil istenmemesine karşı, kredi skorunuzun kötü olması bu durumu yaratmış olabilir. Kredi skorunuzu etkileyen faktörler ise ; geliriniz,gideriniz, geçmiş dönem ödenmiş ve ödenmemiş borçlarınız, kredi kartı ödemeleriniz, sahip olduğunuz hesapların türü ve sayısı,düzenli fatura ödemeleri, mevcut borcunuz (kredi, kredi kartı v.b gibi), mevduatlarınızın süresidir. Kredi skoru kefiller içinde göz önünde bulundurulabilir. Bu durumda kredi skorunuzu iyileştirmeye çalışmanız gerekecektir.
 
Daha önce çektiğim kredi ödemesinde iki defa gecikme yaşadım. Bu durumda başka bir kredi alabilir miyim?
Daha önce kullanmış olduğunuz kredileri bir başka bankadan kullanacağınız tek bir krediyle kapatmak pekala mümkündür. Ancak başvuracağınız bu yeni kredide amacınızın borç transferi olduğunu özellikle belirtmenizde fayda vardır. Gelir durumunuz, istihbarat, kredi geçmişiniz gibi size özel bilgilere göre sizden talep edilebilecek teminat ve kefil durumu değişiklik arz edebilir. Kredi kartı borçlarınız için de aynı prosedür işleyecektir.
 
Maaş bordrosu olmadan kredi kullanılamaz mı?
Tüketici kredileri başvurularında genel olarak aranan şart belgelenebilecek bir gelirin olmasıdır. Bordrolu bir çalışan iseniz ya da çalışmıyor fakat mevduat gelirine ya da düzenli şekilde kira gelirine sahipseniz ve bunu belgeleyebiliyorsanız, nihai karar verici banka olmakla birlikte, gelir şartını karşılıyorsunuz demektir.
 
Refinansman yaparken eski banka tarafından kesilen ücret hukuki mi?
Evet. Mortgage Kanunu gereği Mart 2007'den sonra kullandırılan kredilerde refinansman yapıldığı takdirde kalan ana paranın %2’si erken ödeme ücreti olarak alınır.
 
Refinansman yaparken nasıl karar vermeliyiz?
Refinansman durumundan karlı çıkmanız için yeni kredinizin maliyetinin mevcut kredinizden düşük olması gerekecektir. Zira mevcut kredinizi kapatmak için ödeyeceğiniz erken kapama cezası yeni kredinizin dosya masrafları birer maliyet olarak hatırınızda tutulmalıdır.
 
Yeni elime geçen kredi kartından bir ay içinde yılık kredi kartı aidatı alındı. Ne yapabilirim?
Kredi kartları yıllık üyelik aidatı çok tartışmalı bir konu olup şu ana kadar üzerinde bir mutabakat sağlanamamıştır. Konuyla ilgili tüketici mahkemelerinin tüketicilerin lehine kararları ve BDDK’nın kart aidatı alınmaması konusunda açıklamaları bulunmakla birlikte yasal olarak yıllık aidat alınmaya devam etmektedir. Dolayısıyla size tavsiyemiz ekstrenize düşmüş olan aidat bedelini ödemenizdir. Sonrasında ise tüketici mahkemelerine pekala gidebilirsiniz.
Merhaba. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum. Herhangi bir yasal işlem de başlatılmadı. Taksitlendirme durumunda kolaylıkla ödeyebilirim. Böyle bir şey mümkün mü acaba?
Kredi kartı borcunuzu taksitlendirmek adına öncelikle bankanızla görüşmenizi öneririz. Çoğu banka eskiye nazaran bu yönteme artık daha sıcak bakmaktalar. Gecikmiş taksitinizin olmaması bu pazarlıkta elinizi kuvvetlendirecektir.
 
Yazan: Gökhan Üzüm
↓↓↓

Bu haber de ilginizi çekebilir

↓↓↓

2018'e Kadar Dönüşüm Kapsamında 40 Bin Sosyal Konut Üretilecek


Hükümetin açıkladığı eylem planın göre, 2018 yılına kadar kentsel dönüşüm alanlarında toplam 40 bin adet sosyal konut inşa edilecek, söz konusu projelerden 3 milyona yakın kişi faydalanacak..

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün açıkladığı 'Kentsel dönüşüm programı eylem planı'na göre, 2018 yılına kadar dönüşüm alanları üzerinde 40 bin sosyal konut  yapılacak olup  yine 2018 yılına kadar toplam 18 bin 500 hektar alan dönüştürülecek. Programa göre, 2015 yılında toplam  1 milyon 775 bin kişi kentsel dönüşümden faydalanacak olup 2018'de söz konusu rakam  2 milyon 855 bin kişiye ulaşacak. 
 
Plana göre, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye ve belediyeler tarafından ortaklaşa hazırlanacak yeni düzenlemeler kapsamında özel sektöre vergi indirimi ve teşvikler verilecek. Ayrıca vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştırmak amacıyla ürünlerin çeşitlendirilmesi için gereken araştırma ve düzenlemeler yapılacak, yabancı yatırımcıların ise konut edinirken karşılaştığı güçlüklerin kaldırılması için düzenlemeler yapılacak.
 
Kentsel dönüşümde yeşil bina ve yerleşme uygulamalarını teşvik etmek için de destek mekanizmaları oluşturulacak olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, SPK, TOKİ, GYODER, KONUTDER, Maliye Bakanlığı ve belediyelerin ortak yürütülecek gayrimenkul sertifiksı sistemi uygulamaya alınacak.
 
Yine plana göre, kentsel dönüşüm projelerine finansman sağlamak için Dönüşüm Özel Hesabı kullanılabilecek, dönüşümün hzılanması için sağlanacak detekler geliştirilecek. Ayrısa dönüşüm kapsamında kullanılacak kredilere faiz desteği sunulacak.
 
 
 
10-01-2012
Bu haber toplam 8973 defa okunmustur


#
KULLANICI YORUMLARI
#
3. Köprü Tanıtım Filmi
#KONUT KREDILERI
 • #

  120 Ay

  0,82

  #
 • #

  120 Ay

  0,76

  #
 • #

  120 Ay

  0.85

  #
#
#TOKI DUYURULARI
#ANKETE KATILIN
#

Ekonomik Kriz Gayrimenkul Sektörünü Nasıl Etkiler?